Teadur: turiste Tai kuninga surm palju ei mõjuta ({{commentsTotal}})

Tallinna ülikooli Aasia uuringute vanemteadur Karin Dean ütles, et turiste Tai kuninga Bhumibol Adulyadej surm väga palju ei mõjuta ja Taisse tasub endiselt reisida.

Dean rääkis "Ringvaates", et keegi ei oska ette näha, mida kuninga surm Taile tähendab, sest sellist olukorda pole riigis varem olnud.

"See kuningas on olnud troonil 70 aastat. Inimesed ei teagi, mismoodi on olla Tais, kui kuningat, eriti kuningas Bhumiboli pole. Võib vaid ette kujutada, mis toimuma hakkab, milline olukord on," ütles ta.

Deani sõnul oli kuningas Bhumibol Tais väga armastatud. 

"Iga tai on üles kasvanud riigis, kus kuningat on esitatud kui rahva isa, alates lasteaiast peale. Loomulikult kuninga institutsioon on tegelenud oma maine kujundamisega, et see nii oleks - pildid on igal pool üleval, kultiveeritakse kuninga armastust ja kultust. Samas pole kuningas ise andnud põhjust kriitikaks. Ta on olnud valitseja, ta on olnud troonil, ta on üks rikkamaid valitsejaid, aga ta ei ole oma rikkust demonstreerinud, vaid kasutanud seda palju heategevuslikel eesmärkidel - tal on palju projekte, tal on fondid, kust inimesed saavad raha taotleda -, ta on näidanud ennast rahva hulgas viimased 50 aastat," selgitas Dean.

Tema sõnul ei saa ametlikult öelda, et Tai oleks demokraatlik, sest praegu on riigis võimul sõjaväeline valitsus. Kuningas on tavaliselt olnud sõjaväeliste riigipöörajate poolel, kuid see tuleneb Deani sõnul sellest, et Tais on sõjavägi ja kuninga institutsioon olnud alati liidus ja teineteise võimu toetanud.

Troonipärija, kroonprints Maha Vajiralongkorn ei ole Deani sõnul rahva hulgas väga populaarne. "Ta on olnud seotud ärimeestega ja Tai mõistes maffiaga, tal on elupõletaja maine, ta on elanud palju välismaal. Ka praegu elab ta Saksamaal," rääkis vanemteadur.

"Bhumiboli suhtes valitses Tais isikukultus, aga kui tema on läinud, siis järglane, kes pole rahva hulgas populaarne, ei suuda kindlasti saavutada sellist armastust rahva hulgas nagu tema isa," lisas ta.

Kuninga surma järel on kehtestatud riigis aastane leinaperiood ning kohvikute lahtiolekuaegu piiratakse, samuti õhutatakse pidama meelelahutusüritusi tagasihoidlikumalt. Deani hinnangul aga olukord turiste väga palju ei mõjuta ja Taisse tasub reisida.

"Kuurortides vaevalt midagi muutub. Võib-olla on vaiksem. Võib-olla ka valitsus ise mõtleb alles, kuidas seda aastat korraldada, mis toimub ja kui palju restorane, lõbustusasutusi piirata. Kindlasti on turism Tais väga suur sissetulekuallikas ja siin ei ole võimalik seda täielikult maha suruda," ütles Dean.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.