Stoicescu: Rootsi õhuruum on NATO-le juurdepääsuks Läänemerele kriitilise tähtsusega ({{commentsTotal}})

Soome ja Rootsi on tihendamas kaitsekoostööd NATO ning Ameerika Ühendriikidega, kuid ei soovi alliansiga liituda. Kriisi teravnemise korral võib aga NATO-l vaja minna näiteks Rootsi territooriumi vägede või varustuse toimetamiseks Balti riikidesse.

Kaitsekoostöö Soome, Rootsi, USA ja NATO vahel tiheneb - NATO Walesi tippkohtumisel sõlmiti koostöömemorandumid vastuvõtva riigi toetuse osas Rootsi ja Soomega, sõjalise koostöö kokkuleppeid on hiljuti sõlmitud USA-ga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nii Soome kui ka Rootsi ilmselt mõistavad, et konflikti puhul Läänemere piirkonnas nad segatakse samuti sellesse.

"Kui Rootsi ja Soome ei oleks mures rahvusvahelise olukorra pärast ja nad ei hindaks seda võimalust, et Venemaa ei austa seda, et nad ei ole NATO liitlased ja võib-olla tahaksid konfliktist välja jääda, siis nad ei teeks ju nii palju koostööd NATO-ga," arutles rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu.

Kui vastasseis NATO ja Venemaa vahel peaks Läänemere piirkonnas eskaleeruma, võib NATO vajada Soomet ja Rootsit varustuse ja inimeste toimetamiseks Balti riikidesse, eriti arvestades, et ainus maismaaühendus Poola kaudu ehk nn Suwalki koridor võib olla kinni või ebapiisav.

"Sellises õudusunenäo stsenaariumis saavad Rootsi õhuruum ja ka põhiline infrastruktuur, eriti lennuväljad, sadamad olema väga kriitilise tähtsusega selleks, et tagada liitlaste tegevusvabadust ja efektiivset tegutsemist meie piirkonnas," märkis Stoicescu.

Riigikaitsekomisjoni liige, erukindral Ants Laaneots kinnitas samuti, et NATO liikmel Taanil ja neutraalsel Rootsil on elutähtis roll Läänemere üle kontrolli hoidmisel.

"Kaks strateegilist saart on Läänemeres - need on Bornholm ja Gotland. Ja väga tähtis on, et nende saarte peremehed oleks hoolitsenud selle eest, et saared on kaitstud," ütles Laaneots.

Kalev Stoicescu nimetas Rootsi õhuruumi kriitiliseks juurdepääsu omamisel Läänemerele. Ja mitte ainult ülelendamise mõttes.

"Kui lennata üle Norra ja Rootsi, siis oled ju kohe Läänemere kohal ja õhuruumi kasutamise õigus ei tähenda ainult lendamist, vaid ka õigust sealtkaudu rakette lasta või mida iganes enesekaitseks," ütles Stoicescu.

"Rootslased on võtnud meie nõu kuulda Gotlandi saare suhtes, mis oli viimase ajani militariseerimata. Nüüd on nad sinna paigutanud vähemalt ühe kompanii," ütles Laaneots.

Põhjanaabrid üritavad pääseda NATO tagahoovi ilma alliansiga liitumata, kuid kriisi korral võib hoopis NATO paluda luba nende tagahoovi kasutada.

Toimetaja: Merili NaelViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema