Stoicescu: Rootsi õhuruum on NATO-le juurdepääsuks Läänemerele kriitilise tähtsusega ({{commentsTotal}})

Soome ja Rootsi on tihendamas kaitsekoostööd NATO ning Ameerika Ühendriikidega, kuid ei soovi alliansiga liituda. Kriisi teravnemise korral võib aga NATO-l vaja minna näiteks Rootsi territooriumi vägede või varustuse toimetamiseks Balti riikidesse.

Kaitsekoostöö Soome, Rootsi, USA ja NATO vahel tiheneb - NATO Walesi tippkohtumisel sõlmiti koostöömemorandumid vastuvõtva riigi toetuse osas Rootsi ja Soomega, sõjalise koostöö kokkuleppeid on hiljuti sõlmitud USA-ga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nii Soome kui ka Rootsi ilmselt mõistavad, et konflikti puhul Läänemere piirkonnas nad segatakse samuti sellesse.

"Kui Rootsi ja Soome ei oleks mures rahvusvahelise olukorra pärast ja nad ei hindaks seda võimalust, et Venemaa ei austa seda, et nad ei ole NATO liitlased ja võib-olla tahaksid konfliktist välja jääda, siis nad ei teeks ju nii palju koostööd NATO-ga," arutles rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu.

Kui vastasseis NATO ja Venemaa vahel peaks Läänemere piirkonnas eskaleeruma, võib NATO vajada Soomet ja Rootsit varustuse ja inimeste toimetamiseks Balti riikidesse, eriti arvestades, et ainus maismaaühendus Poola kaudu ehk nn Suwalki koridor võib olla kinni või ebapiisav.

"Sellises õudusunenäo stsenaariumis saavad Rootsi õhuruum ja ka põhiline infrastruktuur, eriti lennuväljad, sadamad olema väga kriitilise tähtsusega selleks, et tagada liitlaste tegevusvabadust ja efektiivset tegutsemist meie piirkonnas," märkis Stoicescu.

Riigikaitsekomisjoni liige, erukindral Ants Laaneots kinnitas samuti, et NATO liikmel Taanil ja neutraalsel Rootsil on elutähtis roll Läänemere üle kontrolli hoidmisel.

"Kaks strateegilist saart on Läänemeres - need on Bornholm ja Gotland. Ja väga tähtis on, et nende saarte peremehed oleks hoolitsenud selle eest, et saared on kaitstud," ütles Laaneots.

Kalev Stoicescu nimetas Rootsi õhuruumi kriitiliseks juurdepääsu omamisel Läänemerele. Ja mitte ainult ülelendamise mõttes.

"Kui lennata üle Norra ja Rootsi, siis oled ju kohe Läänemere kohal ja õhuruumi kasutamise õigus ei tähenda ainult lendamist, vaid ka õigust sealtkaudu rakette lasta või mida iganes enesekaitseks," ütles Stoicescu.

"Rootslased on võtnud meie nõu kuulda Gotlandi saare suhtes, mis oli viimase ajani militariseerimata. Nüüd on nad sinna paigutanud vähemalt ühe kompanii," ütles Laaneots.

Põhjanaabrid üritavad pääseda NATO tagahoovi ilma alliansiga liitumata, kuid kriisi korral võib hoopis NATO paluda luba nende tagahoovi kasutada.

Toimetaja: Merili NaelTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.