Raport: Venemaa püüab majanduse kaudu mõjutada Ida-Euroopa riikide poliitikat ({{commentsTotal}})

Värske USA ja Bulgaaria mõttekodade raport näitab, kuidas Venemaa püüab majanduslikke hoobasid kasutades mõjutada Ida-Euroopa riikide poliitilisi arenguid.

Washingtonis rahvusvaheliste ja strateegiliste uuringute keskuses (CSIS) tutvustatud raport kirjeldab, kuidas viimase kümne aasta jooksul on viies Kesk- ja Ida-Euroopa riigis Venemaa majanduslik mõju omakorda hakanud mõjutama poliitilisi otsuseid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me leidsime, et kui Venemaa majanduslik mõju riigis hakkas kasvama, muutis see näiteks seda, kuidas meediamaastik toimis või pangandussektor või energiasektor muutus kinnisemaks. Niimoodi tekitas see ringkaitse, mis omakorda suurendas nii majanduslikku jalajälge, aga seejärel ka poliitilist mõju, toetades näiteks erakondi ja indiviide, kes toetasid Venemaa seisukohti," selgitas CSIS-e Euroopa suuna direktor Heather Conley.

Ungarit, Bulgaariat, Serbiat, Slovakkiat ja Lätit uurinud raporti autorite sõnul on NATO-l ja Euroopa Liidul vaja pöörata Venemaa majanduslikule mõjule eraldi tähelepanu.

Raporti esitlusel sõna võtnud USA välisministeeriumi Euroopa ja Euraasia asjade asekantsler Kathleen Kavalec nimetas, et Venemaa on hakanud avalikumalt agressiivset välispoliitikat ajama.

"Venemaa agressioon Ukrainas on kõige väljapaistvam demonstratsioon sellest, et Moskva on valmis rahvusvahelisi reegleid rikkuma. Aga samal ajal kui Ukraina on unikaalne nähtus, näeme me koordineeritud ja agressiivseid tegevusi Venemaa poolt ka mujal Euroopas ja Ameerika Ühendriikides," ütles ta.

Kavaleci sõnul on aga oluline ära märkida, et Venemaa-poolne survestamine eri riikides võib aga mõjuda nende eesmärkidele vastupidiselt.

"Ma arvan, et kuna mõned nendest käikudest on niivõrd jultunud, tekitavad nad iseenesest vastureaktsioone," märkis Kavalec.

Raporti autorid on näiteks välja toonud, et uuritud riikides oli just Läti üllatavalt hästi suutnud Venemaa mõjutustele vastu hakata, näiteks kas või korruptsiooniga võitlemisel, sest sealsed juhid teadvustasid neid riske.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.