Raport: Venemaa püüab majanduse kaudu mõjutada Ida-Euroopa riikide poliitikat ({{commentsTotal}})

Värske USA ja Bulgaaria mõttekodade raport näitab, kuidas Venemaa püüab majanduslikke hoobasid kasutades mõjutada Ida-Euroopa riikide poliitilisi arenguid.

Washingtonis rahvusvaheliste ja strateegiliste uuringute keskuses (CSIS) tutvustatud raport kirjeldab, kuidas viimase kümne aasta jooksul on viies Kesk- ja Ida-Euroopa riigis Venemaa majanduslik mõju omakorda hakanud mõjutama poliitilisi otsuseid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me leidsime, et kui Venemaa majanduslik mõju riigis hakkas kasvama, muutis see näiteks seda, kuidas meediamaastik toimis või pangandussektor või energiasektor muutus kinnisemaks. Niimoodi tekitas see ringkaitse, mis omakorda suurendas nii majanduslikku jalajälge, aga seejärel ka poliitilist mõju, toetades näiteks erakondi ja indiviide, kes toetasid Venemaa seisukohti," selgitas CSIS-e Euroopa suuna direktor Heather Conley.

Ungarit, Bulgaariat, Serbiat, Slovakkiat ja Lätit uurinud raporti autorite sõnul on NATO-l ja Euroopa Liidul vaja pöörata Venemaa majanduslikule mõjule eraldi tähelepanu.

Raporti esitlusel sõna võtnud USA välisministeeriumi Euroopa ja Euraasia asjade asekantsler Kathleen Kavalec nimetas, et Venemaa on hakanud avalikumalt agressiivset välispoliitikat ajama.

"Venemaa agressioon Ukrainas on kõige väljapaistvam demonstratsioon sellest, et Moskva on valmis rahvusvahelisi reegleid rikkuma. Aga samal ajal kui Ukraina on unikaalne nähtus, näeme me koordineeritud ja agressiivseid tegevusi Venemaa poolt ka mujal Euroopas ja Ameerika Ühendriikides," ütles ta.

Kavaleci sõnul on aga oluline ära märkida, et Venemaa-poolne survestamine eri riikides võib aga mõjuda nende eesmärkidele vastupidiselt.

"Ma arvan, et kuna mõned nendest käikudest on niivõrd jultunud, tekitavad nad iseenesest vastureaktsioone," märkis Kavalec.

Raporti autorid on näiteks välja toonud, et uuritud riikides oli just Läti üllatavalt hästi suutnud Venemaa mõjutustele vastu hakata, näiteks kas või korruptsiooniga võitlemisel, sest sealsed juhid teadvustasid neid riske.

Toimetaja: Merili NaelViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema