Leht: Ilvesele soodsa otsuse tagant paistavad presidendi ja toonase EAS-i juhi head suhted ({{commentsTotal}})

Maria Alajõe
Maria Alajõe Autor/allikas: ERR
{{1476415709000 | amCalendar}}

2012. aasta märtsis tehtud president Toomas Hendrik Ilvese talu turismiarendustoetuse üksnes väikeses osas tagasinõudmise otsuse tagant paistavad presidendi ja toonase EAS-i juhi Maria Alajõe head suhted, kirjutab Eesti Päevaleht.

Praegune riigikogu kantselei direktor Maria Alajõe oli Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) juhatuse liige täpselt 2012. aasta märtsi lõpuni, kui toonane juhatus langetas president Toomas Hendrik Ilvese abikaasale Evelin Ilvesele kuuluva OÜ Ermamaa toetuse tagasimaksmise määra.

Toona tegeles EAS-i juhatuses turismimeetmetega just Alajõe, kelle allkiri on ainsana ka 2012. aasta otsusel. Tema, president Ilvese ja Ärma taluga tegelemise vahel tuleb aga juba varasemast ajast esile mitu ühist joont. Näiteks 1998. aastal, kui Rahvaerakonna juhiks sai Toomas Hendrik Ilves, siis sai sama erakonna juhatuse liikmeks teiste seas Maria Alajõe.

 EAS-is tuli Alajõe 2012. aasta algul välja ettepanekuga, et presidendiprouale kuulunud Ermamaad võiks toetuse tagasimaksmisest säästa, kuigi asutus pole täitnud toetuse tingimusi. Selleks tahtis Alajõe ajalehe andmeil, et majandusministeerium võtaks seisukoha, kas nõude võiks katta riigisisestest vahenditest ehk maksumaksja rahast. Väidetavalt oleks see raha tulnud kunagisest Phare programmist üle jäänud toetusrahast.

Toona majandusministeeriumi kantsleri ametis olnud Marika Priske kinnitas Eesti Päevalehele tollast olukorda meenutades, et toetusest räägiti, aga kuna sellistel meetmetel on omad reeglid, jäi see ära. "Mäletan hästi, et ka minister Juhan Parts ei toetanud erandite tegemist ja seega ka mingi soodsama otsuse tegemist presidendile,” viitas Priske.

Alajõe ütles ajalehele, et kuna on töötanud avaliku sektori ametites juba alates 1993. aastast, on ta Ilvesega kokku puutunud üksnes töö käigus. „Ma ei ole temaga isiklikult tuttav. Tõenäoliselt olen olnud kunagi Toomas Hendrik Ilvesega ühes erakonnas, kuid see asjaolu ei ole kuidagi seotud EAS-i poolt OÜ-le Ermamaa väljastatud toetusega,” ütles Alajõe.

Anonüümsust palunud allikas viitas ajalehele, et Ärma talu „õige” otsuse ja Alajõe riigikogu kantselei direktoriks saamisel vahel võib olla seos, „sest Alajõed suruti jõuliselt kantselei juhi kohale ja presidendiga oli ta teatavasti hea tuttav”. Kantselei juhi valivad riigikogu erakondade esindajad avaliku konkursiga.

EAS-i kommunikatsioonijuht Kadri Kütt kinnitas, et kui aastatel 2004–2006 jagatud toetustest said raha 48 ettevõtet, siis tagasinõudeid esitati neist neljale. Ermamaa oli neist aga ainus, kes ei pidanud raha täies mahus tagasi maksma.

EAS hoidis Ärma taluga seotud infot kinni

Viljandimaa ajaleht Sakala kirjutab, et EAS hoidis Ärma talu toetuse tagastamisotsuse kohta infot pea viis aastat kinni ja varjas seda ka vahetult enne Ilvese ametiaja lõppu.

Sakala küsis 8. septembril EAS-i peakontorisse läkitatud kirjas otsesõnu, kui palju raha peaks presidendi firma tagasi maksma, kui too loobub turismitalu pidamise kavast. Sihtasutuse brändijuht Elina Vilja vastas järelepärimisele nii: «Küsimus on spekuleeriv ning sellele saab vastata alles siis, kui kohustusi ei täideta.» Ometi teatas EAS-i juht Hanno Tomberg sel nädalal, et tagasinõude summa määrati kindlaks juba 2012. aasta algul. Seega oli septembrikuine väide vale.

Kui Sakala palus nüüd sihtasutusel teabe lahknevust kommenteerida, nentis kommunikatsioonijuht Kadri Kütt, et varem ei saanud EAS infot avaldada, sest polnud teada, kas president jätkab turismitalu kasutamist või mitte.Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema