UNESCO eelnõus jäeti mainimata seos Templimäe ja juutide vahel ({{commentsTotal}})

Juudi mees Templimäe poole vaatamas.
Juudi mees Templimäe poole vaatamas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ühinenud Rahvaste Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsiooni ehk UNESCO komitees kiideti neljapäeval heaks resolutsiooni eelnõu, mis äratas tähelepanu eelkõige sellega, et seal jäeti mainimata juudi rahva ja Templimäe vaheline ajalooline side ja pühapaikade kohta kasutati vaid araabiakeelseid nimetusi. Iisraelis palju vastukaja saanud eelnõu vastu olid mitmed lääneriigid, nende seas ka Eesti.

Palestiinlaste ning Alžeeria, Egiptuse, Liibanoni, Maroko, Omaani, Katari ja Sudaani poolt esitatud eelnõus mõistetakse "jõuliselt hukka" Iisraeli agressioon, moslemite usuvabaduse rikkumine ning ligipääsu piiramine Al-Haram Al Sharifile ja Al-Aqsa mošeele. Märkimisväärne on see, et eelnõus kasutatakse vaid Templimäe araabiakeelset nime Al-Haram Al Sharif, vahendasid Guardian, Wall Street Journal, Ynetnews jt.

Samuti nõutakse eelnõus, et UNESCO saadaks Templimäele alalise vaatleja, kes peaks "okupatsioonivõim" Iisraeli poolt sooritatud väidetavale kultuuriväärtuste hävitamisele hinnangu andma.

Eelnõu esitatakse UNESCO juhtkonnale ametliku heakskiidu saamiseks järgmisel nädalal.

Eelnõu poolt hääletas 24 riiki: Aležeeria, Bangladesh, Brasiilia, Tšaad, Hiina Rahvavabariik, Dominikaani Vabariik, Egiptus, Iraan, Liibanon, Malaisia, Maroko, Mauritius, Mehhiko, Mosambiik, Nikaraagua, Nigeeria, Omaan, Pakistan, Katar, Venemaa, Senegal, Lõuna-Aafrika Vabariik, Sudaan ja Vietnam.

Kuus riiki hääletas vastu: Eesti, Saksamaa, Leedu, Holland, Suurbritannia ja Ameerika Ühendriigid.

26 riiki loobusid hääletamisest: Albaania, Argentiina, Kamerun, El Salvador, Prantsusmaa, Ghana, Kreeka, Guinea, Haiti, India, Itaalia, Elevandiluurannik, Jaapan, Keenia, Nepaal, Paraguay, Saint Vincent ja Grenadiinid, Sloveenia, Lõuna-Korea, Hispaania, Sri Lanka, Rootsi, Togo, Trinidad ja Tobago, Uganda ja Ukraina.

Serbia Ja Türkmenistan hääletamisel ei osalenud.

Nii Iisrael kui ka Ameerika Ühendriigid on üritanud viimastel nädalatel teha lobitööd, et eelnõud toetavate riikide arv väheneks ning osaliselt on see ka vilja kandnud, sest Prantsusmaa, Rootsi, Sloveenia, India, Argentiina ja Togo, kes algselt eelnõud toetasid, jätsid nüüd hääletamata.

Lisaks on Iisraeli välisministeerium avaldanud infomaterjalid, mis räägivad juutide seostest Jeruusalemma linnaga ning need materjalid on edastatud kõigile 120 riigile, kes on UNESCO alalised liikmed ja omavad Iisraeliga diplomaatilisi suhteid.

Jeruusalemma ja eriti Templimäe staatuse teema on olnud Iisraeli-Palestiina konflikti üks teravamaid küsimusi juba aastakümneid.

Iisrael saavutas kontrolli Ida-Jeruusalemma üle 1967. aasta Kuupäevase sõja ajal. Palestiina omavalitsus aga peab Ida-Jeruusalemma oma pealinnaks. Templimäe suhtes kehtestatud piiranguid on Iisraeli võimud põhjendanud julgeolekukaalutlustega.

Templimägi asub Iisraeli poolt kontrollitud alal, kuid seal asuvate mošeede eest vastutab moslemite usuline ühendus Jeruusalemma Waqf. Üldiselt ei lase Iisraeli politsei mittemoslemeid Templimäele palvetama, samas on aeg-ajalt kehtestatud piiranguid ka moslemitele - näiteks pole lastud 45. eluaastast nooremaid moslemeid sinna siis, kui on oht, et mäe pealt hakatakse loopima kive allpool Nutumüüri ääres palvetavate juutide pihta. Samas kardavad moslemiliikumised, et piiranguid moslemitele võidakse parempoolsete Iisraeli poliitikute survel hakata rohkem kehtestama ning need kahtlused on toonud kaasa massirahutusi.

Netanyahu nimetas eelnõud absurdiks

Iisraeli peaminister kritiseeris resolutsiooni teravalt ja avaldas arvamust, et UNESCO on minetanud igasuguse tõsiseltvõetavuse ja legitiimsuse. "See absurditeater UNESCO-ga jätkub ning täna tegi organisatsioon oma ajaloo kõige veidrama otsuse, kui ütles, et Iisraeli rahval pole Templimäe ja Nutumüüriga mingit seost," nentis ta.

Netanyahu soovitas UNESCO liikmetel külastada Roomas asuvat Tituse triumfikaart, kus on selgelt näha, mida Vana-Rooma sõdurid pärast Jeruusalemma templi hävitamist koju kaasa tõid. "Nende seas on ka seitsmeharuline menoraa, mis on nii juudi rahva kui tänapäevase juudiriigi sümbol. Küllap UNESCO teatab, et keiser Titus oli osa sionistlikust propagandast," lisas peaminister irooniliselt.

"Mis järgmiseks?" küsis Netanyahu Facebooki postituses ja pakkus, et arvatavasti asub UNESCO eitama seost ka Batmani ja Robini ning Rocki ja Rolli vahel.

Reedel andis Iisraeli haridusministeerium teada, et koostöö UNESCO-ga peatatakse.

Toimetaja: Laur ViirandMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema