UNESCO eelnõus jäeti mainimata seos Templimäe ja juutide vahel ({{commentsTotal}})

Juudi mees Templimäe poole vaatamas. Autor: Reuters/Scanpix

Ühinenud Rahvaste Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsiooni ehk UNESCO komitees kiideti neljapäeval heaks resolutsiooni eelnõu, mis äratas tähelepanu eelkõige sellega, et seal jäeti mainimata juudi rahva ja Templimäe vaheline ajalooline side ja pühapaikade kohta kasutati vaid araabiakeelseid nimetusi. Iisraelis palju vastukaja saanud eelnõu vastu olid mitmed lääneriigid, nende seas ka Eesti.

Palestiinlaste ning Alžeeria, Egiptuse, Liibanoni, Maroko, Omaani, Katari ja Sudaani poolt esitatud eelnõus mõistetakse "jõuliselt hukka" Iisraeli agressioon, moslemite usuvabaduse rikkumine ning ligipääsu piiramine Al-Haram Al Sharifile ja Al-Aqsa mošeele. Märkimisväärne on see, et eelnõus kasutatakse vaid Templimäe araabiakeelset nime Al-Haram Al Sharif, vahendasid Guardian, Wall Street Journal, Ynetnews jt.

Samuti nõutakse eelnõus, et UNESCO saadaks Templimäele alalise vaatleja, kes peaks "okupatsioonivõim" Iisraeli poolt sooritatud väidetavale kultuuriväärtuste hävitamisele hinnangu andma.

Eelnõu esitatakse UNESCO juhtkonnale ametliku heakskiidu saamiseks järgmisel nädalal.

Eelnõu poolt hääletas 24 riiki: Aležeeria, Bangladesh, Brasiilia, Tšaad, Hiina Rahvavabariik, Dominikaani Vabariik, Egiptus, Iraan, Liibanon, Malaisia, Maroko, Mauritius, Mehhiko, Mosambiik, Nikaraagua, Nigeeria, Omaan, Pakistan, Katar, Venemaa, Senegal, Lõuna-Aafrika Vabariik, Sudaan ja Vietnam.

Kuus riiki hääletas vastu: Eesti, Saksamaa, Leedu, Holland, Suurbritannia ja Ameerika Ühendriigid.

26 riiki loobusid hääletamisest: Albaania, Argentiina, Kamerun, El Salvador, Prantsusmaa, Ghana, Kreeka, Guinea, Haiti, India, Itaalia, Elevandiluurannik, Jaapan, Keenia, Nepaal, Paraguay, Saint Vincent ja Grenadiinid, Sloveenia, Lõuna-Korea, Hispaania, Sri Lanka, Rootsi, Togo, Trinidad ja Tobago, Uganda ja Ukraina.

Serbia Ja Türkmenistan hääletamisel ei osalenud.

Nii Iisrael kui ka Ameerika Ühendriigid on üritanud viimastel nädalatel teha lobitööd, et eelnõud toetavate riikide arv väheneks ning osaliselt on see ka vilja kandnud, sest Prantsusmaa, Rootsi, Sloveenia, India, Argentiina ja Togo, kes algselt eelnõud toetasid, jätsid nüüd hääletamata.

Lisaks on Iisraeli välisministeerium avaldanud infomaterjalid, mis räägivad juutide seostest Jeruusalemma linnaga ning need materjalid on edastatud kõigile 120 riigile, kes on UNESCO alalised liikmed ja omavad Iisraeliga diplomaatilisi suhteid.

Jeruusalemma ja eriti Templimäe staatuse teema on olnud Iisraeli-Palestiina konflikti üks teravamaid küsimusi juba aastakümneid.

Iisrael saavutas kontrolli Ida-Jeruusalemma üle 1967. aasta Kuupäevase sõja ajal. Palestiina omavalitsus aga peab Ida-Jeruusalemma oma pealinnaks. Templimäe suhtes kehtestatud piiranguid on Iisraeli võimud põhjendanud julgeolekukaalutlustega.

Templimägi asub Iisraeli poolt kontrollitud alal, kuid seal asuvate mošeede eest vastutab moslemite usuline ühendus Jeruusalemma Waqf. Üldiselt ei lase Iisraeli politsei mittemoslemeid Templimäele palvetama, samas on aeg-ajalt kehtestatud piiranguid ka moslemitele - näiteks pole lastud 45. eluaastast nooremaid moslemeid sinna siis, kui on oht, et mäe pealt hakatakse loopima kive allpool Nutumüüri ääres palvetavate juutide pihta. Samas kardavad moslemiliikumised, et piiranguid moslemitele võidakse parempoolsete Iisraeli poliitikute survel hakata rohkem kehtestama ning need kahtlused on toonud kaasa massirahutusi.

Netanyahu nimetas eelnõud absurdiks

Iisraeli peaminister kritiseeris resolutsiooni teravalt ja avaldas arvamust, et UNESCO on minetanud igasuguse tõsiseltvõetavuse ja legitiimsuse. "See absurditeater UNESCO-ga jätkub ning täna tegi organisatsioon oma ajaloo kõige veidrama otsuse, kui ütles, et Iisraeli rahval pole Templimäe ja Nutumüüriga mingit seost," nentis ta.

Netanyahu soovitas UNESCO liikmetel külastada Roomas asuvat Tituse triumfikaart, kus on selgelt näha, mida Vana-Rooma sõdurid pärast Jeruusalemma templi hävitamist koju kaasa tõid. "Nende seas on ka seitsmeharuline menoraa, mis on nii juudi rahva kui tänapäevase juudiriigi sümbol. Küllap UNESCO teatab, et keiser Titus oli osa sionistlikust propagandast," lisas peaminister irooniliselt.

"Mis järgmiseks?" küsis Netanyahu Facebooki postituses ja pakkus, et arvatavasti asub UNESCO eitama seost ka Batmani ja Robini ning Rocki ja Rolli vahel.

Reedel andis Iisraeli haridusministeerium teada, et koostöö UNESCO-ga peatatakse.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.