Varbla vallavanem riigikohtu otsusest: tuulikuid lammutama ei hakata ({{commentsTotal}})

Rajatud tuulikud on detailplaneeringuga ette nähtust oluliselt kõrgemad
Rajatud tuulikud on detailplaneeringuga ette nähtust oluliselt kõrgemad Autor/allikas: ERR

Kuigi riigikohus tühistas hiljuti Tamba tuulegeneraatorite kasutusload, sest tuulikud olid oluliselt kõrgemad, kui nägi ette detailplaneering, tuleb Varbla vallal ilmselt anda uued kasutusload, sest tuulikuid maha võtma ei hakata. Samas toonitab vallavanem, et see, kuidas olukord täpsemalt lahendatakse, pole veel selge.

Riigikohus rahuldas teisipäeval ühe Varbla vallaelaniku kaebuse ning tühistas Leedu riigifirma Lietuvos Energija tütarettevõttele Tuuleenergia OÜ kuuluvate Tamba tuulegeneraatorite ehitus- ja kasutusload.

Nimelt on tuulikud palju kõrgemad, kui detailplaneeringus ette nähtud. Detailplaneering nägi ette 85-meetrised tuulikud, kuid selle asemel rajati hoopis 149,5-meetrised tuulikud.

Riigikohus märkis samas, et kuna ettevõte sai ehitus- ja kasutusload ka suurematele tuulikutele kui ette nähtud detailplaneeringus, riivaks nüüd lubade tühistamine ettevõtlusvabadust, sest kehtivaid ehituslubasid usaldades on tehtud märkimisväärne investeering.

Vallal on seejuures võimalik anda välja uued kasutusload ning tundub tõenäoline, et seda ka tehakse. "Kui mitte rääkida juriidilises keeles ja säilitada reaalsustaju, siis vaevalt keegi neid lammutama hakkab," ütles Varbla vallavanem Sivar Tõnisson ERR-ile.

"Arvestades suuremahulisi investeeringud, mis on seotud teatud kindla planeeritud tulukusega, siis ei saa sõrmenipsuga neid [tuulikuid] seisma panna," kinnitas ta.

Ilma kasutusloata ei saa tuulikuid tööd teha. Teoreetiliselt on võimalik kasutusload anda ka tingimuslikult, kuid Tõnissoni sõnul on vara öelda, milline lahendus leitakse.

"Ilmselt me ikkagi kasutame ka juriidilist abi täiendavalt, et asi oleks lõplikult võimalikult mõistlikult lahendatud. Ilmselt ikka lahendus leitakse, ega ükski asi ei jää lahenduseta."

Tuleb leida kompromiss

Vallavanem Tõnissoni hinnangul on praegu vaja leida kompromiss kohtusse pöördunud elaniku ja ettevõtte vahel. "Selles peavad ise kokku leppima," lisas ta.

"Mis iganes vigu üks või teine osapool teinud on, siis põhimõtteliselt oleksid tuulikud selle koha peale niikuinii tulnud. Kõrguse või muude parameetrite üle võib ju lõputult vaielda, aga nad oleksid sinna tulnud niikuinii," märkis vallavanem.

"Tegelikult, ega kohalikku elanikku ei häiri meeter lisaks või meeter vähem, vaid küsimus on tervikuna tuuliku häirimisfaktorites kokku. Lisaks see, et kas kodanik on saanud arendaja poolt kompenseeritud või mitte," ütles Tõnisson.

"Kasutusluba tuleb niikuinii välja anda. Küsimus ongi selles, et milles tuuliku arendaja ja elanik täiendavalt kokku lepivad," selgitas ta.

Küsimusele, kuidas saavutatakse kompromiss, kui tuulikuid maha ei võeta ja kasutusluba tuleb niikuinii anda, vastas vallavanem, et asjad pole nii lihtsad.

"Mina ei tea, mis elanikku häiris. Kohtuteed ei alustata ju selleks, et bürokraatia korda saada. Küllap konkreetsel kodanikul ka midagi peas mõlgub, aga mulle ta seda veel avaldanud ei ole."

Küsimusele, kuidas üldse sai tekkida olukord, et detailplaneering näeb ette lühemad tuulikud, kuid load antakse pikematele, vastas vallavanem, et protsess on kestnud enam kui kümme aastat ning tuulikud on aastate jooksul muutunud.

"Siis olid tootmises ühed tuulikud, kuid vahepeal on tootmine arenenud ja tulnud teised tuulikud. Eks need tuulikute arengud on olnud ka ikka võimsuse ja suuruse suunas."

Tuuleenergia OÜ tehnikajuht Sven Aasa ütles teisipäeval ERR.ee-le, et vallas hakatakse tuulikute kasutuslubade küsimust uuesti vaagima ning ettevõte teeb selles igakülgset koostööd. "Tähtaegade osas riigikohus suunist ei ole andnud ning selle menetlemiskiirus oleneb vallast," tõdes ta.

Leedu riiklik energiafirma Lietuvos Energija ostis Tuuleenergia OÜ osaluse investeerimisfirmalt Baltcap jaanuaris, see oli Leedu riigifirma esimene välisinvesteering, vahendas BNS augustis.

Tuuleenergia OÜ opereerib 18-megavatise võimsusega Mäli ja Tamba tuuleparke Varblas, kõik kuus turbiini on tootnud Saksa firma Enercon ning iga tuuliku võimsus on kolm megavatti. Tuulepark käivitati eelmise aasta alguses.Lõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema