Šveits korraldab sanktsioonide all olevale Matvijenkole uhke vastuvõtu ({{commentsTotal}})

Venemaa föderatsiooninõukogu esinaine Valentina Matvijenko. Autor: TASS/Scanpix

Järgmisel nädalal on Šveitsis visiidil Venemaa föderatsiooninõukogu esinaine Valentina Matvijenko, kes teeb seda hoolimata sellest, et tema suhtes on Euroopa Liit kehtestanud Ukraina konflikti asjus sanktsioonid ja sissesõidukeelu Schengeni tsooni. Seega läks Matvijenko visiidi jaoks vaja eriluba, mille nimel nägid vaeva nii Venemaa kui ka Šveitsi võimud.

Tegemist on esimese niivõrd kõrge Venemaa esindaja visiidiga Šveitsi viimase paari aasta jooksul. 19.-20. oktoobrini kestva visiidi käigus kohtub Matvijenko nii oma kolleegi, Šveitsi ülemkoja spiikri Raphaël Comte'i kui ka Šveitsi välisministri Didier Burkhalteriga. Lisaks ametlikele kohtumistele korraldatakse Matvijenkole ringreis ka Comte'i kodukantonis Neuchâtelis, kirjutas ajaleht Tages-Anzeiger.

Šveits pole Euroopa Liidu poolt Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonidega liitunud, kuid on astunud samme, et sanktsioonide nimekirja kantud Vene kodanikud ei saaks kasutada Šveitsi sanktsioonidest kõrvale põiklemiseks. Samuti kehtivad Šveitsile ka Schengeni ala reeglid ning seega läks Matvijenko jaoks vaja eriluba, mida antakse riiklikke huve puudutavatel asjaoludel.

Šveitsi-Ukraina Ühendus kritiseeris Matvijenkole erakorralise viisa andmist. "Samal ajal, kui Putini sõda tapab Ukrainas tuhandeid inimesi, rullib Šveits sellele Putini lähikonda kuuluvale Vene sõjardile lahti punase vaiba," nenditi ühenduse avalduses.

Ülemkoja spiiker Comte aga lükkas kriitika tagasi ja väitis, et Šveitsi neutraalsuse põhimõtteks olevatki kõikide riikidega suhelda ning seeläbi saada võimalus rääkida ka küsimustes, mille puhul üksmeelel ei olda.

Šveitsi meedia hinnangul on aga otsuse taga soov siluda majandussuhteid Venemaaga. Sammu taga olevat nii paremliberaalne erakond FDP, kuhu kuuluvad nii Comte kui ka Burkhalter, kui ka kristlikud demokraadid, kelle liige, endine senati spiiker Filippo Lombardi oli Matvijenko ametlikuks küllakutsujaks.

Toimetaja: Laur ViirandKirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.