Kaitsevägi saab kümne aasta jooksul liikursuurtükid ja küberväejuhatuse ({{commentsTotal}})

Riigikaitse arengukava kohaselt saab kaitsevägi järgmise kümne aasta jooksul liikursuurtükid, küberväejuhatuse ning ajateenistuses loodetakse näha ka tüdrukuid. Kaitsekulutuste taset ei vähendata 2 prosendilt sisemajanduse kogutoodangust (SKT), kuid välistatud pole taotlus seda tõsta.

Järgneva kümne aasta jooksul tuleb kaitseväkke rohkem inimesi ja rohkem rauda, kuid ülikallite raketisüsteemide hankimist ei plaanita, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaitsevägi muutub tööandjaks infotehnoloogia spetsialistidele, sest plaanis on luua küberväejuhatus, mis koordineerib kogu küberkaitset. Lennubaasi toimimiseks ööl ja päeval tuleb ka sinna inimesi juurde võtta.

"Õhubaas kasvab pea 80 inimese võrra lisaks sellele, mis on siiani plaanides olnud. Ja ka küberväejuhatus kasvab suurusjärgus 30 inimese võrra," selgitas kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras.

Eestil on piisavalt ohvitsere ja reservväelasi, et luua kaks uut allüksust, neist üks suurtükipataljon, milleks on olemas ka relvad. Kõik teenistuskõlblikud kaitseliitlased võetakse üle resevväe struktuuri.

Ajateenistusse on plaanis võtta rohkem kutsealuseid - pool aastakäigust. Eesmärk on suurendada naisajateenijate arvu. Samuti mõeldakse sobivuskriteeriumite ja pikenduse tingimuste läbivaatamisele.

"Võib-olla mõtleme ka tõsiselt selle peale, millisel ajahetkel me võtame sisse neid, kes õpivad Eesti ülikoolides. On väga paljud, kes ei saa tulla, sest sissevõtmise aeg ei sobi neile," ütles Terras.

Plaanis on hankida liikursuurtükke, mille laskekaugus on kuni 30 kilomeetrit.

Kaitsekavas pole aga mainitud õhu- ega raketitõrjet. Rakettide paigutamine meie piirkonda on poliitiliselt tundlik küsimus.

"Kui meie piirkonnas on sündmused, mis nõuaksid sellist jõulist reaktsiooni, siis olen kindel, et sellised võimekused ka meie piirkonda tuuakse. Need ei pea ilmtingimata baseeruma Eesti pinnal, vaid mujal Balti riikides, merel - Põhjamerel näiteks," ütles kaitseminister Hannes Hanso.

Kõike ei saa kunagi - lihtsalt sisemajanduse kogutoodang on liiga väike. Rahasummalt kaitsekulutusteks oleme praegu NATO-s tagant neljas riik. Hanso ütles, et kaitseotstarbeks võiks kasutada ka viis korda rohkem raha kui praegu.

"Mina kaitseministrina poleks vastutustundlik, kui ma ütleksin, et see lagi on kindlasti täna meil saavutatud. Arutame nende teemade üle ja vajaduse korral, ma usun, riik on valmis reageerima," ütles Hanso.

Minister märkis, et kunagi olid Eesti kaitsekulutused suuremad kui Lätil ja Leedul kokku, kuid nüüd on naaberriigid meist ette minemas. Leedu edestab meid peagi kahekordselt.

Toimetaja: Merili NaelKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.