Kaitsevägi saab kümne aasta jooksul liikursuurtükid ja küberväejuhatuse ({{commentsTotal}})

Riigikaitse arengukava kohaselt saab kaitsevägi järgmise kümne aasta jooksul liikursuurtükid, küberväejuhatuse ning ajateenistuses loodetakse näha ka tüdrukuid. Kaitsekulutuste taset ei vähendata 2 prosendilt sisemajanduse kogutoodangust (SKT), kuid välistatud pole taotlus seda tõsta.

Järgneva kümne aasta jooksul tuleb kaitseväkke rohkem inimesi ja rohkem rauda, kuid ülikallite raketisüsteemide hankimist ei plaanita, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaitsevägi muutub tööandjaks infotehnoloogia spetsialistidele, sest plaanis on luua küberväejuhatus, mis koordineerib kogu küberkaitset. Lennubaasi toimimiseks ööl ja päeval tuleb ka sinna inimesi juurde võtta.

"Õhubaas kasvab pea 80 inimese võrra lisaks sellele, mis on siiani plaanides olnud. Ja ka küberväejuhatus kasvab suurusjärgus 30 inimese võrra," selgitas kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras.

Eestil on piisavalt ohvitsere ja reservväelasi, et luua kaks uut allüksust, neist üks suurtükipataljon, milleks on olemas ka relvad. Kõik teenistuskõlblikud kaitseliitlased võetakse üle resevväe struktuuri.

Ajateenistusse on plaanis võtta rohkem kutsealuseid - pool aastakäigust. Eesmärk on suurendada naisajateenijate arvu. Samuti mõeldakse sobivuskriteeriumite ja pikenduse tingimuste läbivaatamisele.

"Võib-olla mõtleme ka tõsiselt selle peale, millisel ajahetkel me võtame sisse neid, kes õpivad Eesti ülikoolides. On väga paljud, kes ei saa tulla, sest sissevõtmise aeg ei sobi neile," ütles Terras.

Plaanis on hankida liikursuurtükke, mille laskekaugus on kuni 30 kilomeetrit.

Kaitsekavas pole aga mainitud õhu- ega raketitõrjet. Rakettide paigutamine meie piirkonda on poliitiliselt tundlik küsimus.

"Kui meie piirkonnas on sündmused, mis nõuaksid sellist jõulist reaktsiooni, siis olen kindel, et sellised võimekused ka meie piirkonda tuuakse. Need ei pea ilmtingimata baseeruma Eesti pinnal, vaid mujal Balti riikides, merel - Põhjamerel näiteks," ütles kaitseminister Hannes Hanso.

Kõike ei saa kunagi - lihtsalt sisemajanduse kogutoodang on liiga väike. Rahasummalt kaitsekulutusteks oleme praegu NATO-s tagant neljas riik. Hanso ütles, et kaitseotstarbeks võiks kasutada ka viis korda rohkem raha kui praegu.

"Mina kaitseministrina poleks vastutustundlik, kui ma ütleksin, et see lagi on kindlasti täna meil saavutatud. Arutame nende teemade üle ja vajaduse korral, ma usun, riik on valmis reageerima," ütles Hanso.

Minister märkis, et kunagi olid Eesti kaitsekulutused suuremad kui Lätil ja Leedul kokku, kuid nüüd on naaberriigid meist ette minemas. Leedu edestab meid peagi kahekordselt.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema