ERR Calais's: nn džungli laager võidakse sulgeda juba esmaspäeval ({{commentsTotal}})

Calais laager, kus ootab Suurbritanniasse pääsemist pea 10 000 põgenikku ja immigranti, võidakse sulgeda juba esmaspäeval, ütlevad laagris töötavad vabatahtlikud. Heategevusorganisatsioonid vaidlustasid aga laagri sulgemise kohtus, väites, et võimude kiirustamine rikub põgenike ja immigrantide põhiõigusi.

Erinevate organisatsioonide hinnangul elab Calais' nn džunglis praegu seitse kuni kümme tuhat inimest. Majad, milles põgenikud ja immigrandid viibivad, on ehitatud kättesaadavatest materjalidest: kilest, puidust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mõned hooned on talveks paremini ettevalmistatud ja on näiteks küttega.

"Siin on väga raske elu ja talv on tulemas. Meil ei ole sobivaid majutustingimusi," kurtis Sudaanist pärit põgenik Anglo.

Elanike arvult Haapsalu, Keila või Paidega võrreldav džungel laiub neljal ruutkilomeetril. Seal on poed ja restoranid, koolid ja kirik.

Tuhandeid kilomeetreid läbinud põgenikud Lähis-Idast ja Aafrikast koonduvad sinna vaid ühel põhjusel - nad tahavad jõuda Suurbritanniasse, mida lahutab Prantsusmaast 33 kilomeetrit vett.

Ent džungel pannakse kinni. Prantsusmaa president Francois Hollande lubas laagri sulgeda veel enne aasta lõppu. Laagri asukad usuvad, et lammutustöödega tehakse algust juba esmaspäeval ja põgenikele antakse valik - paluda varjupaika Prantsusmaal või pöörduda tagasi koju.

"Kui me ei saa lõplikku lahendust ja garantiid, et saame Prantsusmaal dokumendid, on meil väga raske leppida sellega, et peame siit lahkuma," märkis Anglo.

Briti vabatahtlik Beatrice Lorrigan organisatsioonist Worldwide Tribe ütles, et osad põgenikud on hakanud kaaluma edasiliikumist. "Neil, kes Prantsusmaal varjupaika ei soovi, pole teist võimalust. Nii et mõned on hakanud kaaluma edasiliikumist," ütles ta.

Üksteist Prantsuse vabatahtlike organisatsiooni asusid džungli kaitsele. Kohus peab nüüd paari päeva jooksul otsustama, kas džungli lammutamine riivab põgenike põhiõigusi nagu väidavad sealsete põgenike kaitsjad.

"Need, kes laagrist evakueeritakse, jäävad ilma tervishoiust ja õigustest, nende vajadusi ei võeta kuulda," ütles põgenike kaitseks kohtusse pöördunud advokaat Julie Bonnier.

Kuni džungli väravas pole busse ja buldoosereid, läheb elu seal aga raskuste kiuste vanaviisi edasi.

ERR-i korrespondendi Johannes Tralla pikemat ülevaadet Calais' põgenikelaagrist saab näha pühapäeval saates "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.