Lähiaastail on suuremad inimõigusi puudutavad väljakutsed seotud terrorismi ja põgenikekriisiga ({{commentsTotal}})

Juba 20 aastat on saanud eestlased pöörduda vajadusel Euroopa inimõiguste kohtu poole ja sellele tähtpäevale olid pühendatud ka Eesti õigusteadlaste päevad Tartus. Konverentsil leiti, et lähiaastatel on nii Eesti kui ka Euroopa suuremad inimõigusi puudutavad väljakutsed seotud terrorismi ja migratsioonikriisiga.

Eesti ühines Euroopa inimõiguste konventsiooniga 1996. aastal. 20 aasta jooksul on Eesti vastu esitatud umbes kolm tuhat kaebust, millest on sisulise otsuseni jõudnud 50 juhtumit, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vähemalt ühe rikkumisega lahendeid on seejuures olnud 39.

Suhtarvuna on eestlased küllalt aktiivsed inimõiguste kohtu poole pöördujad: kui Euroopas on keskmiselt kümne tuhande elaniku kohta 0,49 kaebust, siis Eestis on kaebusi 1,45.

Eesti inimõiguste keskuse juhataja Kari Käsperi sõnul on aga eestlased oma õigustest informeeritud vaid teatud valdkondades.

"Kui vaatame, millised teemad sinna on jõudnud, siis eelkõige see puudutab kohtumenetluse küsimusi ja näiteks sõnavabaduse küsimusi. Aga väga vähe on muudes valdkondades - privaatsusõiguse kohta, eraelu õiguse või kaitsmise kohta ei ole Eesti osas eriti palju lahendeid olnud," selgitas Käsper.

Ka inimõiguste kohtu kohtuniku Julia Laffranque'i sõnul on Eestil arenguruumi eelkõige seni käsitlemata teemade esiletoomises, mis hakkavad ilmselt päevakorda kerkima tulevatel aastatel.

"Me tegeleme kõik siin küsimustega nagu terrorismi vastu võitlemine ja selle vastu võitlemise meetodite inimõigustele vastavus, majanduskriisi tagajärjed, põgenikekriis ja me ei oskagi võib-olla ette näha, millised järelmid nendest asjadest võivad tulla," rääkis Laffranque.

Euroopa inimõiguste kohtu enda suurim mure on kohtu presidendi Guido Raimondi sõnul suur ülekoormus, mistõttu võtab kaasuste menetlemine tohutult aega. Praegu on inimõiguste kohtu laual 76 tuhat kaebust.

"Kahjuks on juhtumeid - ja ma ei varja seda oma kõnes -, mille puhul me vastame peale kaheksat-üheksat aastat. Ja see ei ole loomulikult aktsepteeritav. Eriti kui võtta arvesse, et taotluse esitaja jõuab Strasbourg'i peale riiklike abinõude ammendumist," tõdes Raimondi.

Ainus lahendus on tema sõnul inimõiguste konventsiooni parem rakendamine riiklikul tasandil, eriti probleemsetes riikides nagu Ukraina ja Venemaa.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema