Helme: me ei söö neegreid siin hommikusöögiks! ({{commentsTotal}})

Eesti Konservatiivse Rahvapartei (EKRE) esimees Mart Helme tunnistab, et on oma isiklikust häältesaagist presidendivalimistel pettunud ning tunneb kahetsust liigse poliitkorrektsuse üle.

EKRE kandidaat presidendivalimistel, erakonna esimees Mart Helme nimetas ETV saates "Hommik Anuga" oma isiklikku häältesaaki valimiskogus - 16 häält - pettumuseks. Ta tunnistas, et EKRE arvestas umbes 30 häälega. Põhjust kesiseks häältesaagiks näeb ta valimiskogu isikkoosseisus.

"See valimiskogu peegeldab 2013. aasta kohalikke valimisi, mil me alles alustasime erakonna ülesehitamist ja kohalikel valimistel meie tulemus oli väga tagasihoidlik, me saime üle kogu Eesti natuke alla kolme protsendi valijate toetuse ja valimiskogus see tulemus peegeldus. Kui nüüd optimistlikult võtta, siis tegelikult ma sain rohkem kui kolm protsenti seal," ütles Helme. "Olen pettunud," möönis ta siiski.

Helme rõhutas, et ei taha midagi halba öelda presidendiks valitud Kersti Kaljulaiu kohta, aga leidis, et kõik viis presidendikandidaati, kes pika kadalipu läbisid, vääriksid presidendiks saamist, ent lõpuks toimus presidendi määramine.

Venemaa tahab realiseerida oma ambitsioone

Julgeolekuolukorrast kõneldes rääkis Helme, et Eesti geopoliitiline olukord on sama, mis ajaloos varasemalt, vahe on üksnes selles, et nüüd on Eestil liitlased. Olulisimaks pidas ta seda, et Venemaal on suurriiklikud ambitsioonid ning jälgima peab, ega Eesti mõne konflikti lahendamisel Venemaale jalgu jää.

"Olulise tähtsusega küsimus on, kellega tekib Venemaal vastasseis - kui Venemaal tekib tõsine vastasseis kellegagi, kellega konflikti puhul ta peab meist üle minema, siis me oleme tõsiselt hädas. Kui Venemaa konflikt ei süvene nii kaugele, et ta peaks meist üle sõitma, siis me saame oma asju edasi ajada."

Helme sõnul on Venemaa aru saanud, et maailm on muutunud ning käes on murdepunkt, mis Eestil tuleb üle elada, kuid see ei juhtu kohe, vaid võib kesta aastaid.

"Keegi, keda praegu sõbraks peame, võib anda meile nõu, mis võib osutuda meile väga kahjulikuks ja saatuslikuks," hoiatas Helme mõnede Eesti liitlaste eest.

Pragmatism vs. rassism

Pagulasküsimuses leidis Helme, et rahvast on liigselt forsseeritud euroopalikke mõttemalle omaks võtma.

"Teatud poliitilist agendat on inimestele forsseeritult peale surutud ja see ei ole jätnud inimestele kohanemis-, mõtlemis- ja kaasatulemise aega. See on euroopalik, aga laskem inimestel need euroopalikud kombed pikkamööda omandada. Ühiskonna areng peab olema evolutsiooniline, mitte revolutsiooniline. Kui me hakkame inimesi murdma, siis nad hakkavad vastu, ja see on täpselt see, mida me siin praegu näeme," arutles Helme. "Eestlane ei ole rassist ega võõraviha kandja nagu mõned juhid on siin püüdnud avalikes kõnedes sedastada. Eestlane on tegelikult kaastundlik olevus, me oleme ise nii palju kannatanud, et me saame väga hästi aru, kui kellelgi on kodu ära võetud. Aga eestlane on ka pragmaatiline ja näeb, et seal on miljard nälgivat inimest," viitas Helme abi vajavatele pagulastele.

EKRE juht pidas soovi sadat ja kahtsadat pagulast mitte vastu võtta pragmaatiliseks lähenemiseks, mida sageli aetakse segi rassismiga.

Tema poja Martin Helme kurikuulsaks saanud fraasi "Kui on must, näita ust!" autoriks nimetas Helme seenior hoopis lastekirjanik Ellen Niitu, kelle kunagises lasteluuletuses olla ema õuest tuppa tulnud määrdunud pojale nii öelnud.

"EKRE on ära hoidnud selle, et meil poliitiline korrektsus on muutunud niivõrd laastavaks, nagu see on mõnel pool Lääne-Euroopas, et me oskame veel nalja visata ka neegrite üle ja ka iseenda üle ja ei arva, et sellega on kohe midagi hirmsasti-hirmsasti ühiskonnas paigast ära," pahandas Helme. "Poliitilise korrektsuse osas on ülepingutamise tendentsid. No ärme ikka lolliks lähe, oleme ikka mõistlikud, me ei söö neegreid siin kommikusöögiks!"

Helme ütles, et EKRE-l puudub ka veneviha, see on hoopis rahvuslik ohutunne. "See võib olla kohati ülepingutatud, aga seda ei saa meile ette heita, sest oleme olukorras, kus meid Eestisse on järele jäänud 930 000 ja meil piiride taga on sadadesse miljonitesse ulatuvad rahvad."

Toimetaja: Merilin PärliViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema