Fotod, videod ja otseülekanne: Iraagis algas operatsioon Mosuli vallutamiseks ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
14 pilti
Foto: Algas operatsioon Mosuli tagasivõtmiseks. Autor: Ahmad al-Rubaye/AFP/Scanpix
{{1476703959000 | amCalendar}}

Iraagis algas operatsioon Mosuli linna tagasivõtmiseks äärmusrühmituse ISIS käest. Valitsusväed on teatanud edusammudest.

Iraagi Kurdistani telekanal Kurdistan24 vahenudsel näidatakse sõjalisest operatsioonist ka otseülekannet: 

Esmaspäeva varahommikul avasid Iraagi valitsusväed ja selle liitlaste jõud ning kurdide võitlejad Mosuli pihta suurtükitule, vahendasid BBC ja "Aktuaalne kaamera".

Mosulist ida pool kurdide tankiüksusega kaasas liikuv BBC ajakirjanik Orla Guerin ütles, et kurdide väed on jõudnud ISIS-e positsioonidest umbes 300 meetri kaugusele. Kurdid võtsid enda teatel operatsiooni esimestel tundidel mässuliste käest tagasi mitu küla.

Valitsusväed korraldavad rünnakuid Mosulist umbes 60 kilomeetri kaugusel lõunas asuvast Qayyarahi õhuväebaasist, mis saadi ISIS-elt tagasi augustis. USA juhitud koalitsioon toetab võitlust ISIS-ega õhurünnakute abil.

Iraagi sõjaväeallikas ütles BBC-le, et Mosulist idas Hamdaniya piirkonnas liikuvad lahinguüksused on tekitanud ISIS-e jõududele suuri kaotusi. Samuti on saavutanud valitsusväed edusamme Mosulist lõunas.

Samal ajal teatas ISIS, et hulk enesetapurünnakuid on pärssinud valitsusvägede edenemist. ISIS-e uudisteagentuur Amaq teatas, et kurdide jõudude vastu on tehtud kaheksa enesetapurünnakut. Samas pole ISIS ametlikult Mosulile alustatud pealetungi kommenteerinud.

Mosuli operatsioon on keeruline ning võib analüütikute sõnul kesta nädalaid või kuid.

Operatsiooni algusest teatas esmaspäeva varahommikul televisioonis tehtud pöördumises Iraagi peaminister Haider al-Abadi.

"Täna kuulutame me võiduka operatsiooni algust, et vabastada teid ISIS-e vägivallast ja terrorist," teatas peaminister telepöördumises Mosuli elanikele. Tema sõnul juhib vabastusoperatsiooni Iraagi armee koos politseiga ning nemad on ka ainsad, kes linna sisenevad.

"Mu kallid inimesed. Kallid Mosuli pojad. Võidutund on tulnud, operatsioon Mosuli vabastamiseks on alanud. Linna kangelaslik vabastamine ISIS-e käest on alanud," ütles al-Abadi.

Mosuli operatsioonis osaleb umbes 30 000 valitsusmeelset sõdurit. Rünnakut juhivad Iraagi relvajõud.

Umbes 4000 kurdi võitlejat püüavad tagasi saada külasid Mosulist ida pool, mis aitab armeel edasi liikuda.

USA erioperatsioonide töötajad nõustavad maavägesid. Iraagi terrorismivastase võitluse eliitüksus ühineb operatsiooniga lähipäevil.

Mosuli linna kaitseb hinnanguliselt 4000 kuni 8000 ISIS-e võitlejat.

Mosul on naftarikka Ninevehi provintsi pealinn. See oli Iraagi suuruselt teine linn, enne kui ISIS-e mässulised selle 2014. aasta juunis äkkpealetungiga hõivasid.

Mosuli vallutamisest sai ISIS-e esiletõusu sümbol. Selles linnas kuulutas rühmituse juht Abu Bakr al-Baghdadi välja oma kalifaadi osades Iraagi ja Süüria piirkondades.

Steinmeier: Mosuli tagasivõitmine on pöördepunkt

Kui ISIS Mosulis lüüa saab, on rühmituse selgroog Iraagis murtud, usuvad Lääne liidrid.

"Ma kordan, Mosul on viimane koht Iraagis, kus ISIS-el on selge võim piirkonna üle. Mosuli tagasivõtmine on pöördepunktiks võitluses ISIS-e vastu Iraagis ja annab Iraagi stabiliseerimiseks uued võimalused," ütles Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier.

Mosul oli üks Iraagi mitmekesisemaid linnu, kus elasid sunniidid, kurdid, assüürlased ja türkmeenid, lisaks hulk usuvähemusi.

Kuigi suurem osa usuvähemustest põgenesid linnast, tervitasid paljud kohalikud araabia sunniidid esialgu mässulisi. Kaks aastat pärast ISIS-e võimu all elamist on Mosulis rühmituse vastaste hulk väidetavalt kasvanud.

UNHCR: Mosulist võib põgeneda 100 000 inimest

ÜRO pagulasagentuur UNHCR teatas, et Mosulist võib pealetungi tõttu põgeneda Süüriasse ja Türki kuni 100 000 inimest.

Organisatsioon esitas ka üleskutse koguda täiendavalt 61 miljonit dollarit, et pakkuda Iraagis ümberpaigutatutele ja naaberriikidesse põgenenutele telke, talvekaupu ja pliite, vahendas Reuters.

"UNHCR on mures, et Mosuli sündmused võivad tuua kaasa kuni 100 000 iraaklase põgenemise Süüriasse ja Türki. Süürias käivad ettevalmistused kuni 90 000 Iraagi pagulase vastuvõtmiseks," teatas organisatsioon.

Iraagis on juba ümber paigutatud üle kolme miljoni inimese ning humanitaarabi organisatsioonide hinnangul võib Mosulist põgeneda kokku kuni miljon inimest.

Kokku elab linnas 1,5 miljonit inimest.

 

Toimetaja: Merili Nael, Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.