Tsahkna viis ettepaneku riigikogulased riigifirmadest tagasi kutsuda koalitsiooninõukokku ({{commentsTotal}})

{{1476707165000 | amCalendar}}

IRL-i esimees, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna tõstatas koalitsiooninõukogus riigikogulaste riigifirmade nõukogudest tagasi kutsumise teema. Ta märkis, et tekkinud konflikti lahendamiseks ei ole tingimata vaja seadust muuta, piisab sellest kui lihtsalt riigikogulasi äriühingute nõukogudesse mitte saata.

"Me otsustasime, et me arutame seda võimalikult kiiresti järgmises kabinetis. Me peame leidma selle lahenduse, kus nüüd juba teine õiguskantsler on väga selgelt välja öelnud, et selline konflikt, mis on täidesaatva võimu vastutava ministri ja riigikogu liikmete ehk seadusandliku võimu vahel, see tuleb lõpetada," ütles Tsahkna ERR-ile.

"Seda peab vaatama läbi riigiõiguse prisma. Küsimus on ju selles, et riigikogu liige on ju iseenesest oma otsustes vaba. Ta on saanud oma mandaadi rahvalt ja ta peab olema oma otsustes täiesti vaba. Aga kui ta on riigi äriühingu nõukogu liige, kelle sinna on nimetanud minister, kes on ühtlasi selle riigi äriühingu üldkoosolek, siis see vaba riigikogu liige peab alluma ministri korraldustele. See olukord tuleb likvideerida. Kõige lihtsam on see kui riigikogu liikmed äriühingute nõukogudesse lihtsalt ei kuulu," lausus Tsahkna.

Rahandusminister Sven Sester tegi möödunud nädala reedel valitsusele ettepaneku kutsuda riigikogulastest riigifirmade nõukogude liikmed oma kohtadelt tagasi, lõpetamaks võimaliku vastuolu põhiseadusega.

Tema ettepaneku kohaselt tuleks peale valitsuse heakskiitu nädala jooksul kõik parlamendi liikmed, kes esindavad riigi huvisid, riigi äriühingute ja riigi asutatud sihtasutuste nõukogudest tagasi kutsuda. Lisaks peaks rahandusministri ettepaneku kohaselt valitsus edaspidi jätma riigikogulased riigifirmade ja riigi asutatud sihtasutuste nõukogudesse riigi esindajana valimast ja ametisse nimetamast.

Sester tegi suve alguses valitsusele ettepaneku luua riigi äriühingute nõukogude mehitamiseks nimetamiskomitee. Ettepanekut toetas ka majandusminister Kristen Michal.

Viimati arutas valitsuskabinet riigifirmade nõukogudega seonduvat juulikuus. Siis ütles rahandusminister, et saavutati konsensus osaluspoliitika valge raamat üldosas ära kinnitada, ent arvati, et riigikogu liikmete nõukogudesse kuulumist tuleks edasi arutada sügisel.

Hetkel on riigikogulastest nõukogude liikmeid vaid reformierakondlaste hulgas. Rahandusministeeriumi andmetel on tänavu oktoobri alguse seisuga riigikogu liikmeid nimetatud 12 nõukogu liikme positsioonile kümnes riigi osalusega äriühingus. Nendeks äriühinguteks on OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskus, AS Eesti Post, AS Tallinna Lennujaam, AS Eesti Liinirongid, AS Eesti Loots, AS Eesti Raudtee, AS EVR Cargo, AS Eesti Teed, AS Eesti Loto ja Riigi Kinnisvara AS.

Reformierakond leiaks ühisosa vaid nimetamiskorra muutmises

Majandusminister Kristen Michal (RE) ütles "Aktuaalsele kaamerale", et ei pea õigeks hakata nõukogudest liikmeid tagasi kutsuma. Tema sõnul võib arutada vaid nimetamiskorra muutmise üle.

Michal meenutas õiguskantsler Indrek Tederi seisukohta, mille järgi riigikogulaste kuulumine riigifirmade nõukogudesse ei ole põhiseadusega vastuolus.

"Neid arvamusi on õiguse tõlgendamise seisukohast päris mitmeid ja meie hoiak pigem on olnud, et kui midagi teha, siis tasuks muuta seda korda, kuidas riik nimetab riigikogu liikmeid sinna nõukogudesse," ütles Michal.

Michali sõnul ei tähenda, et juba nõukogudesse nimetatud riigikogulased tuleks tagasi kutsuda. Ta täpsustas, et küsimus on viisis, kuidas saadikuid nõukogudesse nimetatakse. "Siin on see ühisosa leitav," arvas minister.

"Ma arvan, et riigikokku valitud inimestel mandaadi saamine ei vähenda nende erialast kompetentsust. Kui keegi on enne ettevõtja, siis ta kindlasti omab ettevõtluses seda pädevust. Kui keegi on arst, siis ta kindlasti omab ka tulevikus seda pädevust selles valdkonnas," lausus Michal.

Michal märkis, et riigikogu poolt nimetamise vastu ei ole midagi ka IRL-il ja sotsiaaldemokraatidel.

"Minu teada ka rahandusminister on öelnud, et kui see nimetamise kord on nende meelest põhiseaduspärane, siis ka IRL ja sotsiaaldemokraadid hea meelega samadel alustel nimetaks oma riigikogu liikmed nõukogudesse," lausus ta.

Michal ütles, et ta ei tea, millal küsimust valitsuskabinetis arutatakse.

 

Toimetaja: Aleksander KrjukovRail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.Rail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.
Läti seim ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe

Läti seim ratifitseeris Läti, Leedu ja Eesti valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe.

Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Joachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondisJoachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondis
TÄNA OTSE | Löw jahib Tšiili vastu sajandat võitu Saksamaa juhendajana

Teises tänases kohtumises ristavad maailmajagude karikaturniiril sarved avavoorus võidukad olnud Saksamaa ja Tšiili. Otseülekanne algab ETV2 eetris kell 20.50. Kommentaatorid Kristjan Kalkun ja Mihkel Uiboleht, stuudios Tarmo Tiisler.

Jaanituli.Jaanituli.
Prognoos: jaanilaupäev möödub jahedalt, aga suurema sajuta

Reedesel võidupühal ja jaanilaupäeval on Eesti kohal jaheda õhumassiga nõrk kõrgrõhuala ning suurema tõenäosusega võib Eesti idaservas hoovihma tulla.

IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.
Lang: anname Araabias edasi Eesti kümne aasta taguseid tublisid saavutusi

IT-ettevõte Nortal asub Araabia Ühendemiraatide föderaalvalitsusele ja Dubai emiraadile valmistama ette seadusandlust e-riigi lahenduste ettevalmistamiseks. Nortali üheks "soovituskirjaks" on Omaani valitsusele tehtud analoogne töö, mille tulemusel see araabiariik sai omale Eestiga sarnased e-riigi lahendused. Uue koostöö lepingute sisu jääb aga konfidentsiaalseks.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Tallinna tehnikaülikooli peahoone.Tallinna tehnikaülikooli peahoone.
Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii Tallinna tehnikaülikool, maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
Regula Paljassaare sadamas.Regula Paljassaare sadamas.
Parvlaev Regula taastusremont sai valmis

Parvlaev Regula läbis põhjaliku remondi - alusel puhastati ja värviti korpus, samuti taastati erinevad masinad ja seadmed.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema