Tsahkna viis ettepaneku riigikogulased riigifirmadest tagasi kutsuda koalitsiooninõukokku ({{commentsTotal}})

{{1476707165000 | amCalendar}}

IRL-i esimees, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna tõstatas koalitsiooninõukogus riigikogulaste riigifirmade nõukogudest tagasi kutsumise teema. Ta märkis, et tekkinud konflikti lahendamiseks ei ole tingimata vaja seadust muuta, piisab sellest kui lihtsalt riigikogulasi äriühingute nõukogudesse mitte saata.

"Me otsustasime, et me arutame seda võimalikult kiiresti järgmises kabinetis. Me peame leidma selle lahenduse, kus nüüd juba teine õiguskantsler on väga selgelt välja öelnud, et selline konflikt, mis on täidesaatva võimu vastutava ministri ja riigikogu liikmete ehk seadusandliku võimu vahel, see tuleb lõpetada," ütles Tsahkna ERR-ile.

"Seda peab vaatama läbi riigiõiguse prisma. Küsimus on ju selles, et riigikogu liige on ju iseenesest oma otsustes vaba. Ta on saanud oma mandaadi rahvalt ja ta peab olema oma otsustes täiesti vaba. Aga kui ta on riigi äriühingu nõukogu liige, kelle sinna on nimetanud minister, kes on ühtlasi selle riigi äriühingu üldkoosolek, siis see vaba riigikogu liige peab alluma ministri korraldustele. See olukord tuleb likvideerida. Kõige lihtsam on see kui riigikogu liikmed äriühingute nõukogudesse lihtsalt ei kuulu," lausus Tsahkna.

Rahandusminister Sven Sester tegi möödunud nädala reedel valitsusele ettepaneku kutsuda riigikogulastest riigifirmade nõukogude liikmed oma kohtadelt tagasi, lõpetamaks võimaliku vastuolu põhiseadusega.

Tema ettepaneku kohaselt tuleks peale valitsuse heakskiitu nädala jooksul kõik parlamendi liikmed, kes esindavad riigi huvisid, riigi äriühingute ja riigi asutatud sihtasutuste nõukogudest tagasi kutsuda. Lisaks peaks rahandusministri ettepaneku kohaselt valitsus edaspidi jätma riigikogulased riigifirmade ja riigi asutatud sihtasutuste nõukogudesse riigi esindajana valimast ja ametisse nimetamast.

Sester tegi suve alguses valitsusele ettepaneku luua riigi äriühingute nõukogude mehitamiseks nimetamiskomitee. Ettepanekut toetas ka majandusminister Kristen Michal.

Viimati arutas valitsuskabinet riigifirmade nõukogudega seonduvat juulikuus. Siis ütles rahandusminister, et saavutati konsensus osaluspoliitika valge raamat üldosas ära kinnitada, ent arvati, et riigikogu liikmete nõukogudesse kuulumist tuleks edasi arutada sügisel.

Hetkel on riigikogulastest nõukogude liikmeid vaid reformierakondlaste hulgas. Rahandusministeeriumi andmetel on tänavu oktoobri alguse seisuga riigikogu liikmeid nimetatud 12 nõukogu liikme positsioonile kümnes riigi osalusega äriühingus. Nendeks äriühinguteks on OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskus, AS Eesti Post, AS Tallinna Lennujaam, AS Eesti Liinirongid, AS Eesti Loots, AS Eesti Raudtee, AS EVR Cargo, AS Eesti Teed, AS Eesti Loto ja Riigi Kinnisvara AS.

Reformierakond leiaks ühisosa vaid nimetamiskorra muutmises

Majandusminister Kristen Michal (RE) ütles "Aktuaalsele kaamerale", et ei pea õigeks hakata nõukogudest liikmeid tagasi kutsuma. Tema sõnul võib arutada vaid nimetamiskorra muutmise üle.

Michal meenutas õiguskantsler Indrek Tederi seisukohta, mille järgi riigikogulaste kuulumine riigifirmade nõukogudesse ei ole põhiseadusega vastuolus.

"Neid arvamusi on õiguse tõlgendamise seisukohast päris mitmeid ja meie hoiak pigem on olnud, et kui midagi teha, siis tasuks muuta seda korda, kuidas riik nimetab riigikogu liikmeid sinna nõukogudesse," ütles Michal.

Michali sõnul ei tähenda, et juba nõukogudesse nimetatud riigikogulased tuleks tagasi kutsuda. Ta täpsustas, et küsimus on viisis, kuidas saadikuid nõukogudesse nimetatakse. "Siin on see ühisosa leitav," arvas minister.

"Ma arvan, et riigikokku valitud inimestel mandaadi saamine ei vähenda nende erialast kompetentsust. Kui keegi on enne ettevõtja, siis ta kindlasti omab ettevõtluses seda pädevust. Kui keegi on arst, siis ta kindlasti omab ka tulevikus seda pädevust selles valdkonnas," lausus Michal.

Michal märkis, et riigikogu poolt nimetamise vastu ei ole midagi ka IRL-il ja sotsiaaldemokraatidel.

"Minu teada ka rahandusminister on öelnud, et kui see nimetamise kord on nende meelest põhiseaduspärane, siis ka IRL ja sotsiaaldemokraadid hea meelega samadel alustel nimetaks oma riigikogu liikmed nõukogudesse," lausus ta.

Michal ütles, et ta ei tea, millal küsimust valitsuskabinetis arutatakse.

 

Toimetaja: Aleksander KrjukovVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.