Donetskis tapeti tuntud Kremli-meelne võitleja, juhtunu asjaolud on aga väga ebaselged ({{commentsTotal}})

Kremli-meelne võitleja Arseni Pavlov ehk Motorola 2015. aasta 9. mai paraadil Donetskis.
Kremli-meelne võitleja Arseni Pavlov ehk Motorola 2015. aasta 9. mai paraadil Donetskis. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Kremli-meelses isehakanud Donetski Rahvavabariigis (DNR) kuulutati esmaspäeval välja kolmepäevane lein seoses tuntud võitleja Arseni Pavlovi ehk Motorola tapmisega.

Varem Kremli-meelses meedias palju tähelepanu pälvinud Pavlov sai surma, kui pühapäeval plahvatas Donetski linnas ühe kortermaja liftis pomm. Lisaks Pavlovile sai surma ka tema ihukaitsja, vahendasid Unian, Interfax, BBC jt.

Kuigi Kremli-meelsete võitlejate juhid on juhtunus süüdistanud Ukraina luureteenistusi ja lubanud kättemaksu ning ähvardanud täiemahulise sõjategevuse taaspuhkemisega, pole hetkel veel selge, kes tegelikult Pavlovi vastu korraldatud atentaadi eest vastutab.

Sellest, et 17.-19. oktoobrini on DNR-is ametlik lein, teatas "rahvavabariigi" juhi Aleksandr Zahhartšenko pressiteenistus. Zahhartšenko on väitnud, et algatatud uurimine võimaldab välja selgitada nii selle, kes Pavlovi tapmise tellis, kui ka selle, kes selle reaalselt täide viis. Ühtegi nime DNR-i juht hetkel veel ei maininud.

"Ma saan nii aru, et Petro Porošenko rikkus vaherahu ning kuulutas meile sõja? Oodake nüüd. Aitab, kannatus on otsas," ütles Zahhartšenko varem ajakirjanikele.

Kiievi poolt saadetud diversante süüdistas rünnakus ka nn Luganski Rahvavabariigi juht Igor Plotnitski.

Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) kinnitas Pavlovi hukkumist juba pühapäeva õhtul pärast seda, kui mehe surmast olid teatanuid nii DNR-i allikad kui ka erinevad Vene meediakanalid.

Motorola vastu üritati korraldada atentaati ka käesoleva aasta juulis. Tookord sai mees haavata ning viidi väidetavalt ravile Peterburis asuvasse haiglasse.

Taustaks võib olla järjekordne arveteklaarimine Kremli-meelsete jõudude seas

Nii Ukraina võimud kui ka erinevad analüütikud on korduvalt juhtinud tähelepanu sellele, et nii Motorola kui ka teised meedias tuntuks saanud "separatistide pealikud" on üha vähem seotud reaalse võimuga DNR-is ja LNR-is, sest reaalset võimu omavad seal hoopis Venemaalt saadetud sõjaväelased ja luuretöötajad ning kohalikud väepealikud ongi mõeldud peamiselt meediale esitlemiseks.

Samuti on juhitud tähelepanu sellele, et Kremli-meelseid väepealikke ja komandöre on ennegi atentaatide abil tapetud. Esiteks on nn separatistide poolt kontrollitud territooriumil leidnud sageli aset Kremli-meelsete jõukude omavahelised arveteklaarimised. Ukraina armee väitel on ka Venemaa relvajõud saatnud mõnikord Ida-Ukrainasse eriüksusi, mille ülesandeks on mõne liiga "üle käte läinud" Kremli-meelse rühmituse või selle liidri "likvideerimine".

Sarnaseid teooriaid on välja pakutud näiteks Aleksei Mozgovoi ja Pavel Dremovi tapmisega seoses. Samuti on üritatud tappa LNR-i juhti Plotnitskit. Ka siis on separatistide juhid süüdistanud juhtunus kõigepealt "Ukraina fašiste".

Muuhulgas ilmus Vene sotsiaalmeedias välja ka video, kus "Ukraina natsid" võtavad Motorola tapmise eest vastutuse ning ähvardavad sama saatusega ka Zahhartšenkot ja Plotnitskit. Kahtlusi äratab aga see, et sellisest rühmitusest Misanthropic Division pole midagi kuulda olnud, videos räägitakse vene keeles ning video lõpus tehakse natsitervitus. Analüütikute hinnangul meenutab see video pigem Venemaa propagandale omast farssi.

Tõenäolisemaks atentaadi põhjuseks võib hoopis pidada teateid, mille kohaselt oli Pavlov viimasel ajal läinud tülli ühe Abhaasiast saabunud komandöriga.

Ukraina kaitseministeerium: Motorolal lihtsalt vedas

Ukraina kaitseministeerium teatas kommentaariks, et Pavlovi surm päästis ta vältimatust karistusest ehk eluaegsest vanglakaristusest.

"Motorola võttis alates 2014. aasta aprillist aktiivselt osa sõjategevusest, kus jäi meelde ebainimliku jõhkruse ja marodööritsemisega. Tema hingel on hulk sõjakuritegusid, sealhulgas vangi langenud Ukraina sõduri ja Donetski lennuvälja kaitsja, Ukraina kangelase Igor Branovitski mõrv. Seega ainult surm päästis Pavlovi vältimatust eluaegsest vanglakaristusest. Tal lihtsalt vedas," rääkis Kiievis toimunud pressibriifingul kaitseministeeriumi terrorismivastase operatsiooni kõneisik Andri Lõssenko.

Pavlov oli varem ka ise meedias kiidelnud sellega, et hukkas sõjavange.

Lõssenko lisas, et Pavlov mingeid juhtivaid kohti Kremli-meelsete relvajõudude hierarhias ei omanud, sest neid üksusi juhivad juba ammu Vene ohvitserid. "Põhimõtteliselt meenutas ta PR-sõdurit, kelle küljes rippusid aurahad ning millega ta tekitas pahameelt tavalistes võitlejates, kelle jaoks pole see sõda toonud kaasa muud kui häda ja vigastusi," märkis ta.

Toimetaja: Laur ViirandPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics