Ukraina justiitsminister: meil oli maa, aga nüüd oleme loonud riigi ({{commentsTotal}})

Venemaa propaganda püüab Ukrainast visalt luua muljet kui ebaõnnestunud riigist, kus võimuvahetusest hoolimata lokkab korruptsioon, mida ei tahetagi ohjeldada. Ukraina justiitsminister Pavlo Petrenko tõi "Välisilmale" antud intervjuus aga arvukalt näiteid, et nii see ei ole.

Võib vist öelda, et korruptsioon on Ukraina üks peamisi probleeme. Mõned kriitikud ütlevad, et pole piisavalt poliitilist tahet, et sellega tegeleda. Kas saate tõestada vastupidist?

Kui kriitikud ütlevad, et 2 aasta jooksul pole midagi muutunud, siis see ei ole tõsi. See on Venemaa propaganda, mis üritab väita, et Ukraina ei muutu ja on ebaõnnestunud riik.

Tegelikult on kahe ja poole aastaga palju muutunud. Lõime täiesti uued korruptsiooni vastu võitlemise organid. Tegime reformi energeetikasektoris, see oli üks suurimaid korruptsiooniallikaid. Seal toimus rahvusvaheline korruptsioon - Ukraina ja Venemaa vahel, gaasiga, miljardite dollarite ulatuses. Nüüd on meil tulemused. Ukraina on Vene gaasist sõltumatu. Võtame gaasi Euroopa riikidest. Me hoiame aastas kokku 4-5 miljardit dollarit aastas, mis läks offshore-firmade taskutesse.

Otsustasime rajada täiesti uued asutused. Riikliku Korruptsioonivastase Büroo, Riikliku Korruptsioonivastase Prokuröri ja Rahvusliku Korruptsioonivastase Agentuuri. Nüüd saame näidata tulemusi. Esimese 9 kuuga on neil üle 200 kriminaaljuurdluse korrumpeerunud tipp-ametnike vastu - kohtunikud, prokurörid, parlamendisaadikud, ministeeriumide töötajad jne.

Nad on saatnud üle 30 juhtumi kohtusse, uurimine on lõppenud. See on hea vastus neile skeptikutele, kes ütlevad, et midagi pole muutunud.

Teil võivad olla büroodes tööl head detektiivid, aga kui teil on korrumpeerunud kohtunikud, siis sellega protsess lõppeb. Kuidas te korrumpeerunud kohtunikest lahti saate?

Renoveerime kohtusüsteemi täielikult. Mõistsime, et on võimatu vanu kohtunikke ümber õpetada, kes on peast korrumpeerunud. Loome uued kehad - uus ülemkohus, uus apellatsioonikohus, uued kohalikud kohtud. Korraldame avalikud konkursid nagu Korruptsioonivastases Büroos, võtame tööle uued inimesed, kes pole kohtusüsteemis varem töötanud anname neile head palgad ja sõltumatuse garantii. Teistmoodi süsteemi ei muuda.

Järgmise 6 kuu jooksul on meil uus ülemkohus. See saadab teistele kohtunikele selge sõnumi, et nad peavad hakkama teistmoodi elama.

Mulle tundub, et korruptsioon probleem, mitte ainult Ukrainas, aga ka teistes riikides, kes on Ukraina tee läbi teinud, on inimeste peades. Kuidas leiate inimesed, kes ei ole korrumpeerunud?

Meil on väga ilusad inimesed, kes korraldasid kaks revolutsiooni. Kes võitlesid demokraatia eest relvadega. Meil on haritud inimesed. Muidugi on inimeste peades probleem kohaliku korruptsiooniga, aga inimesed tahavad elada uues riigis, uute reeglitega, kus ei pea maksma teenuste eest bürokraatidele. Meil on üle 40 000 advokaadi, kes töötavad erasektoris. Ma olen erasektorist, olin advokaat. Olen minister olnud vaid kaks ja pool aastat. Meil on tuhandeid juuradoktoreid. Need on uued inimesed, kes tahavad riiki muuta. Me oleme paari aastaga loonud tõelise riigi. Meil oli maa, aga nüüd oleme loonud riigi. Meil ei ole võimalusi vigu teha.

Aga tõsiasi, et ühtegi suurärimeest või oligarhi, nagu te neid Ukrainas kutsute, ei ole kohtu ette toodud pärast president Janukovitši kukutamist, ei sisenda usaldust, et protsess kulgeb piisavalt kiiresti?

Olukord on riigis muutunud, reeglid on muutunud. Vanad reeglid, mis võimaldasid oligarhidel teenida riigifirmade ja piiridega raha, seda ei ole enam. Kui muudad mõtlemist ärireeglite osas, siis võib tegutseda, võid olla suurärimees. Ma usun, et riigi suurimad ärimehed mõistavad seda. Kui mitte, siis külastavad neid meie uued korruptsioonivastase võitluse organid.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema