Ukraina justiitsminister: meil oli maa, aga nüüd oleme loonud riigi ({{commentsTotal}})

Venemaa propaganda püüab Ukrainast visalt luua muljet kui ebaõnnestunud riigist, kus võimuvahetusest hoolimata lokkab korruptsioon, mida ei tahetagi ohjeldada. Ukraina justiitsminister Pavlo Petrenko tõi "Välisilmale" antud intervjuus aga arvukalt näiteid, et nii see ei ole.

Võib vist öelda, et korruptsioon on Ukraina üks peamisi probleeme. Mõned kriitikud ütlevad, et pole piisavalt poliitilist tahet, et sellega tegeleda. Kas saate tõestada vastupidist?

Kui kriitikud ütlevad, et 2 aasta jooksul pole midagi muutunud, siis see ei ole tõsi. See on Venemaa propaganda, mis üritab väita, et Ukraina ei muutu ja on ebaõnnestunud riik.

Tegelikult on kahe ja poole aastaga palju muutunud. Lõime täiesti uued korruptsiooni vastu võitlemise organid. Tegime reformi energeetikasektoris, see oli üks suurimaid korruptsiooniallikaid. Seal toimus rahvusvaheline korruptsioon - Ukraina ja Venemaa vahel, gaasiga, miljardite dollarite ulatuses. Nüüd on meil tulemused. Ukraina on Vene gaasist sõltumatu. Võtame gaasi Euroopa riikidest. Me hoiame aastas kokku 4-5 miljardit dollarit aastas, mis läks offshore-firmade taskutesse.

Otsustasime rajada täiesti uued asutused. Riikliku Korruptsioonivastase Büroo, Riikliku Korruptsioonivastase Prokuröri ja Rahvusliku Korruptsioonivastase Agentuuri. Nüüd saame näidata tulemusi. Esimese 9 kuuga on neil üle 200 kriminaaljuurdluse korrumpeerunud tipp-ametnike vastu - kohtunikud, prokurörid, parlamendisaadikud, ministeeriumide töötajad jne.

Nad on saatnud üle 30 juhtumi kohtusse, uurimine on lõppenud. See on hea vastus neile skeptikutele, kes ütlevad, et midagi pole muutunud.

Teil võivad olla büroodes tööl head detektiivid, aga kui teil on korrumpeerunud kohtunikud, siis sellega protsess lõppeb. Kuidas te korrumpeerunud kohtunikest lahti saate?

Renoveerime kohtusüsteemi täielikult. Mõistsime, et on võimatu vanu kohtunikke ümber õpetada, kes on peast korrumpeerunud. Loome uued kehad - uus ülemkohus, uus apellatsioonikohus, uued kohalikud kohtud. Korraldame avalikud konkursid nagu Korruptsioonivastases Büroos, võtame tööle uued inimesed, kes pole kohtusüsteemis varem töötanud anname neile head palgad ja sõltumatuse garantii. Teistmoodi süsteemi ei muuda.

Järgmise 6 kuu jooksul on meil uus ülemkohus. See saadab teistele kohtunikele selge sõnumi, et nad peavad hakkama teistmoodi elama.

Mulle tundub, et korruptsioon probleem, mitte ainult Ukrainas, aga ka teistes riikides, kes on Ukraina tee läbi teinud, on inimeste peades. Kuidas leiate inimesed, kes ei ole korrumpeerunud?

Meil on väga ilusad inimesed, kes korraldasid kaks revolutsiooni. Kes võitlesid demokraatia eest relvadega. Meil on haritud inimesed. Muidugi on inimeste peades probleem kohaliku korruptsiooniga, aga inimesed tahavad elada uues riigis, uute reeglitega, kus ei pea maksma teenuste eest bürokraatidele. Meil on üle 40 000 advokaadi, kes töötavad erasektoris. Ma olen erasektorist, olin advokaat. Olen minister olnud vaid kaks ja pool aastat. Meil on tuhandeid juuradoktoreid. Need on uued inimesed, kes tahavad riiki muuta. Me oleme paari aastaga loonud tõelise riigi. Meil oli maa, aga nüüd oleme loonud riigi. Meil ei ole võimalusi vigu teha.

Aga tõsiasi, et ühtegi suurärimeest või oligarhi, nagu te neid Ukrainas kutsute, ei ole kohtu ette toodud pärast president Janukovitši kukutamist, ei sisenda usaldust, et protsess kulgeb piisavalt kiiresti?

Olukord on riigis muutunud, reeglid on muutunud. Vanad reeglid, mis võimaldasid oligarhidel teenida riigifirmade ja piiridega raha, seda ei ole enam. Kui muudad mõtlemist ärireeglite osas, siis võib tegutseda, võid olla suurärimees. Ma usun, et riigi suurimad ärimehed mõistavad seda. Kui mitte, siis külastavad neid meie uued korruptsioonivastase võitluse organid.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.