Valgevene: Poola saab mõningad Katõni dokumendid, kuid nimistuid mitte ({{commentsTotal}})

Nõukogude võimu poolt hukatud Poola ohvitseride mälestusmärk Ukrainas, Harkivis. Autor: AFP/Scanpix

Valgevene arhiivides ei ole nn viimast Katõni nimekirja, ütles Valgevene välisminister Vladimir Makei usutluses Poola ajalehele Rzeczpospolita.

"Valgevene arhiivides, ei riigi- ega rahvusarhiivis ega üheski ametkonnaarhiivis sellist ürikut ei ole. Tuleb uurida stalinliku NKVD tegutsemisviise. Arvan, et kõiki dokumente ei hoitud alati piirkondlikul tasemel. Võimalik, et mõningaid dokumente hoitakse ainult keskarhiivis," ütles Makei.

Valgevene Katõni nimekiri on dokument, kus peaks olema vähemalt 3870 poolaka nimed, kelle NKVD Valgevenes 1940 maha lasi. Poola taotleb Venemaalt tulutult selle nimistu ülesotsimist. Mõni Poola ja Valgevene ajaloolane arvab, et osa hukatud ohvitsere võib olla maetud Kurapatõ metsa Minski lähedal.

Makei ütles, et tänavu suvel andis Poola välisminister Witold Waszczykowski Valgevenele üle kolm nimistut, mille kohta nad tahaksid Katõni asjas selgust saada.

"Me vaatasime oma arhiivides. Mõni asi õnnestus leida ja mingi teabe andsime kohtumisel hr Waszczykowskile ja teistele ametlikele esindajatele üle, kuid Kurapatõ nimistu osas oleme juba meie enda presidendi ülesandel kaks korda kõik meie arhiivid, sh julgeolekuteenistuse omad läbi otsinud ja tahan üheselt öelda, et meie arhiivides seda ei ole," sõnas Makei.

Küsimusele Kurapatõsse Poola sõjaväekalmistu loomise kohta vastas välisminister, et Minsk ei saa kinnitada, et see oleks Poola sõjaväelaste või kodanike matmiskoht.

"Seal võis muidugi Poola kodanikke olla, kuid nimetada seda üheselt paigaks, kus tapeti ainult Poola kodanikke, me ei saa. Seepärast ei saa praeguses järgus Poola kalmistu loomisest rääkida," selgitas välisminister, märkides, et Katõni nimekirja küsimus on tundlik ja tähtis ka Valgevene jaoks.

"Isiklikult olen seda meelt, et need küsimused võimalikult kiiresti selgeks saaks ja need ei rõhuks või mõjutaks enam meie koostöö õhkkonda," lisas Makei.

2012. aasta novembris ütles Poola Minski-saadik Leszek Szerepka, et Minski vastus nn Katõni nimekirja osas ei rahulda Poolat.

"Katõni nimistu küsimus ei ole lahendatud. Valgevene selgitused ei rahulda. Ukrainas oli samasugune olukord," ütles 14. novembril 2012 Szerepka Minskis pressikonverentsil.

Varem rääkis ta Minskis pressikonverentsidel, et "on olemas Poola varjuvägi", kuhu kuulub 20 000 ohvitseri, kes 1940 Stalini käsul tapeti ja on maetud Venemaa ja Ukraina kalmistutele". "Ainult Valgevenes ei ole ühtegi mälestusmärki, kuigi arvame, et umbes neli tuhat ohvitseri sh rahvuselt valgevenelast, tapeti selle pinnal." märkis diplomaat.

Valgevene justiitsministeeriumi arhiiviosakonna ülem Uladzimir Adamuško lükkas ümber Valgevenes hukatud Poola ohvitseride nimekirja olemasolu. "Me tegutsesime innukalt selle küsimuse kallal. Nn Valgevene nimekirja ei ole. Ja võimalik, et seda ei saa olemaski olla," ütles Adamuško.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.