Valgevene: Poola saab mõningad Katõni dokumendid, kuid nimistuid mitte ({{commentsTotal}})

Nõukogude võimu poolt hukatud Poola ohvitseride mälestusmärk Ukrainas, Harkivis.
Nõukogude võimu poolt hukatud Poola ohvitseride mälestusmärk Ukrainas, Harkivis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Valgevene arhiivides ei ole nn viimast Katõni nimekirja, ütles Valgevene välisminister Vladimir Makei usutluses Poola ajalehele Rzeczpospolita.

"Valgevene arhiivides, ei riigi- ega rahvusarhiivis ega üheski ametkonnaarhiivis sellist ürikut ei ole. Tuleb uurida stalinliku NKVD tegutsemisviise. Arvan, et kõiki dokumente ei hoitud alati piirkondlikul tasemel. Võimalik, et mõningaid dokumente hoitakse ainult keskarhiivis," ütles Makei.

Valgevene Katõni nimekiri on dokument, kus peaks olema vähemalt 3870 poolaka nimed, kelle NKVD Valgevenes 1940 maha lasi. Poola taotleb Venemaalt tulutult selle nimistu ülesotsimist. Mõni Poola ja Valgevene ajaloolane arvab, et osa hukatud ohvitsere võib olla maetud Kurapatõ metsa Minski lähedal.

Makei ütles, et tänavu suvel andis Poola välisminister Witold Waszczykowski Valgevenele üle kolm nimistut, mille kohta nad tahaksid Katõni asjas selgust saada.

"Me vaatasime oma arhiivides. Mõni asi õnnestus leida ja mingi teabe andsime kohtumisel hr Waszczykowskile ja teistele ametlikele esindajatele üle, kuid Kurapatõ nimistu osas oleme juba meie enda presidendi ülesandel kaks korda kõik meie arhiivid, sh julgeolekuteenistuse omad läbi otsinud ja tahan üheselt öelda, et meie arhiivides seda ei ole," sõnas Makei.

Küsimusele Kurapatõsse Poola sõjaväekalmistu loomise kohta vastas välisminister, et Minsk ei saa kinnitada, et see oleks Poola sõjaväelaste või kodanike matmiskoht.

"Seal võis muidugi Poola kodanikke olla, kuid nimetada seda üheselt paigaks, kus tapeti ainult Poola kodanikke, me ei saa. Seepärast ei saa praeguses järgus Poola kalmistu loomisest rääkida," selgitas välisminister, märkides, et Katõni nimekirja küsimus on tundlik ja tähtis ka Valgevene jaoks.

"Isiklikult olen seda meelt, et need küsimused võimalikult kiiresti selgeks saaks ja need ei rõhuks või mõjutaks enam meie koostöö õhkkonda," lisas Makei.

2012. aasta novembris ütles Poola Minski-saadik Leszek Szerepka, et Minski vastus nn Katõni nimekirja osas ei rahulda Poolat.

"Katõni nimistu küsimus ei ole lahendatud. Valgevene selgitused ei rahulda. Ukrainas oli samasugune olukord," ütles 14. novembril 2012 Szerepka Minskis pressikonverentsil.

Varem rääkis ta Minskis pressikonverentsidel, et "on olemas Poola varjuvägi", kuhu kuulub 20 000 ohvitseri, kes 1940 Stalini käsul tapeti ja on maetud Venemaa ja Ukraina kalmistutele". "Ainult Valgevenes ei ole ühtegi mälestusmärki, kuigi arvame, et umbes neli tuhat ohvitseri sh rahvuselt valgevenelast, tapeti selle pinnal." märkis diplomaat.

Valgevene justiitsministeeriumi arhiiviosakonna ülem Uladzimir Adamuško lükkas ümber Valgevenes hukatud Poola ohvitseride nimekirja olemasolu. "Me tegutsesime innukalt selle küsimuse kallal. Nn Valgevene nimekirja ei ole. Ja võimalik, et seda ei saa olemaski olla," ütles Adamuško.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics