5 uudist, mida täna hommikul teada ({{commentsTotal}})

Viis uudist
Viis uudist Autor/allikas: ERR/Fotor

Siin on valik täna hommikuseid uudiseid.


EAS-i endine juht: vaid 10 protsendi tagasinõudmine Ilveselt on õigustatud


Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ehk EAS-i endine juht Maria Alajõe kaitseb rahvusringhäälingu uudisteportaalile antud intervjuus EASi otsust nõuda osaühingult Ermamaa tagasi kümme protsenti turismitalu rajamiseks antud toetusest.

Alajõe rõhutas, et otsuse tegemise ajal oli õigusruum teine ning selgitas, et esipaari lahutust ei osanud keegi ette näha. Seda ei osanud ta öelda, kas Toomas Hendrik Ilves sai tagasinõudeotsusest teada otsuse tegemise ajal neli aastat tagasi või alles nüüd.

Ärma talu ehitati toetus-rahaga valmis. EAS kehtestas kümneprotsendise tagasinõudemäära, juhul kui turismitalu 2017. aastal ei avata.

Ilves on teatanud, et ei soovi turismitalu pidada ja maksis kümme protsenti toetusest tagasi.


Tervishoiutöötajad soovivad enne kollektiivlepingut stabiilset rahastust


Kuigi tervishoiutöötajate esindusorganisatsioonid teatasid eile, et ei soovi uut kollektiivlepet enne kui tervishoiu sektori rahastamine on tagatud, plaanib riiklik lepitaja Henn Pärn lepitusprotsessiga edasi minna.

Pärn ütles BNS-ile, et ehitas osapooltele kollektiivleppe projekti, millega osapooled palkade osas olid nõus. Tema sõnul on selleks, et see realiseeruks, vaja valitsuse kinnitust haigekassa uue eelarve osas.

Tervishoiutöötajad teatasidki eile, et on nõus sõlmima uue kollektiivlepingu ainult siis, kui on kindel, et haiglatega sõlmitavate lepingute mahud katavad tegeliku ravivajaduse. Rahapuuduse ettekäändel ei saa inimesi arstiabita jätta, ütlevad meedikud.

Praegune kollektiivlepe kehtib selle aasta lõpuni.


Jõhvi kesklinnas ehitas maaomanik kõnniteele aia ette

 


Jõhvi kesklinnas on liiklejad sattunud ohtlikku olukorda, kuna vallavalitsus lubas omanikul ehitada 100-meetri pikkusele kõnniteelõigule aia ette. Kõik valla kompromissi otsingud pole omaniku poolt mõistmist leidnud.

Hoone, kus on asunud kohtu- ja kultuurimaja, ostis riigilt 2011. aastal 201 000 euroga ärimees Oleg Šilovile kuuluv OÜ Ballenbalt. Hoone juurde kuulnud maal asus valla rajatud kõnnitee. Eelmisel aastal andis praeguseks juba vallavalitsusest lahkunud ametnik välja ehitusloa krundile aia rajamiseks arvestamata, et omanik võib jätta aia sisse ka kõnnitee.

Algselt leidis vald omanikuga kompromissi. Püsti olid vaid aiapostid ja inimesed said käia mööda kõnniteed. Möödunud suve hakul ehitati aed lõpuni ja jalakäijad pidid hakkama kasutama vastava märgituse saanud sõiduteed.

Eilseks selgus, et vallapoolsed jõupingutused eramaal asuvat kõnniteed oma valdusesse saada vilja ei kanna. Tekkinud olukord tuli igapäevaselt sealkandis liikuvatele inimesetele ootamatult.

Kuna nimetatud tee viib linna tuiksoonest elamurajooni, aga ka poodidesse, siis kasutab seda päevas sadu liiklejaid. Eriti ohtlikuks teeb olukorra asjaolu, et vahetus läheduses asub kool. "Kõige parem lahendus probleemile oleks Vahe tänaval tee ümberehitus, kus siis eraldataks kõnnitee sõiduteest," leidis Jõhvi politseijaoskonna juht Kalle Kuusik.

Praegu müügis oleva kinnistu omanik ei soostunud pikemaid kommentaare andma öeldes, et eramaa omanikuna võib ta oma krundil teha seda, mida soovib.


OTSE kell 10: Euroopa poliitka arutelu riigikogus

 

Riigikogule annab ülevaate valitsuse tegevusest Euroopa Liidu poliitika teostamisel peaminister Taavi Rõivas. Ettekande teeb ka Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Kalle Palling.

Pallingu sõnul leiame ennast täna situatsioonist, kus üha enam poliitilisi jõude üle Euroopa püüavad odavat populaarsust loosungitega, mis väidavad, et justkui oleks Euroopa Liidu idee oma „parim enne“ tähtaja ületanud. Ta rõhutab, et Eesti huvides oli, on ja jääb aga tugev, ühtne ja koostööaldis Euroopa.

Oma ettekandes peatub Palling andmete vaba liikumise põhimõttel ja digitaalsetel platvormidel, mis aitaksid kasvatada Euroopa konkurentsieeliseid. Samuti puudutab ta Euroopa Liidu ja Venemaa suhteid ning idapartnerlust. Need teemad on läbivad ka Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisperioodil, mis algab 2017. aasta juulis.


Bob Dylan eirab Nobeli komitee sõnumeid

 

Nobeli kirjandusauhinna pälvinud laulja ja poeet Bob Dylan pole siiani Nobeli auhinna komitee kontaktisoovidele vastanud.Preemiat välja andev Rootsi Akadeemia on juba Bob Dylaniga kontakti saamisele käega löönud, vahendab The Guardian.

Akadeemia sekretär Sara Danius kinnitas, et on saanud sõbralikke vastuseid Dylani lähedastelt, kuid meest ennast ta kätte saanud ei ole. Ta siiski loodab endiselt, et Dylan tuleb Nobeli auhinnatseremooniale kohale. See toimub 10. detsembril. Nobeli medalid annab laureaatidele traditsiooniliselt üle Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf.

"Kui ta ei tule, siis ta ei tule. Meil tuleb suur pidu nii või teisiti ja see tunnustus kuulub ikkagi talle," kommenteeris Danius.

 

Ilmateade

Täna tuleb vähese ja vahelduva pilvisusega sajuta ilm. Puhub kagutuul 3-8, saartel kuni 11 m/s. Õhutemperatuur on 4..7°C.

Toimetaja: Allan RajaveeViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema