Iraagi armee ja kurdid lähenevad Mosulile, ÜRO kardab põgenikelainet ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
21 pilti
Foto: Mosuli operatsioonis osalevad Iraagi valitsusväed koos liitlastega ning kurdide Pešmerga väed. Autor: Reuters/AFP/Scanpix

USA kaitseministeeriumi teatel on operatsioon Mosuli tagasivallutamiseks ISIS-e käest kulgenud hetkel plaanipäraselt ning Iraagi valitsusväed on hetkel isegi paika pandud graafikust ees. ÜRO aga hoiatab tohutu põgenikelaine eest.

Otseülekanne Iraagi Kurdistani televisioonist:

Pentagoni pressiesindaja Peter Cooki sõnul on aga hetkel veel ebaselge, kas äärmusrühmituse ISIS võitlejad jäävad Mosulisse võitlema või tõmbuvad sealt tagasi, vahendasid Reuters, Yle, BBC jt.

"Me loodame, et iraaklastel on võimekus see töö ära teha. Me oleme valmis neid lisaks muudele liitlaskohustustele toetama," märkis Cook.

ISIS-e häälekandjaks olev uudisteagentuur Amaq avaldas video, kus näidatakse, kuidas ISIS-e võitlejatel õnnestub justkui hävitada raketiga üks Iraagi armee tank. Samuti väidetakse Amaqi teates, et kurdide üksuste vastu on tehtud juba kaheksa enesetapurünnakut, mille tagajärjel hävines kaks kurdide soomusmaasturit. Kurdid on praeguseks kinnitanud ühe sellise suitsiidirünnaku toimumist.

Mosuli operatsioonist võtavad osa Iraagi valitsusväed, Iraagi kurdistani relvajõud ehk NN Pešmerga võitlejad ning erinevad ISIS-e vastased vabatahtlikud relvarühmitused. Kokku osaleb operatsioonis 30 000 võitlejat ning

Suurlinn Mosul, kus enne sõjategevust elas kuni 1,5 miljonit inimest, on viimane ISIS-e käes olev suurem asula Iraagi territooriumil. ISIS hõivas Mosuli 2014. aasta juunis ning tegu on sümboolse paigaga ka seetõttu, et just seal kuulutas ISIS-e liider Abu Bakr al-Baghdadi välja "kalifaadi" loomise.

Mosulis ja selle lähistel on ISIS-e võitlejad sooritanud suurel hulgal sõjakuritegusid ja massimõrvu ning kristlaste ja jeziidide vastu korraldatud tapatalguid on mitmed riigid ja organisatsioonid nimetanud ka otseseks genotsiidiks.

Esmaspäeval tegid suurimaid edusamme kurdide üksused

Esmaspäeval olid võitluses juhtivas rollis Pešmerga kurdi võitlejad, kelle tuli edasi liikuda aeglaselt üle ISIS-e poolt tehtud miiniväljade. Esimese päeva lõpuks õnnestus kurdidel vallutada umbes 200 ruutkilomeetri suurune ala. Kurdi komandöride kinnitusel vallutasid nad üheksa küla ja võitluse käigus viidi rindejoon Mosulile kaheksa kilomeetrit lähemale.

Rünnakut toetasid õhust USA juhitud koalitsiooni sõjalennukid.

Teisipäeva hommikuks teatasid Pešmerga üksused pealetungi ajutisest peatamisest, sest esialgne eesmärk on saavutatud ning positsioonid võeti sisse Khazeri piirkonnas.

Iraagi armee jätkab samal ajal pealetungi lõunast ning selles piirkonnas asub rindejoon umbes 20 kilomeetri kaugusel Mosulist.

Uudisteagentuuri Reuters andmetel võib hetkel Mosulis olla 4000-8000 ISIS-e võitlejat.

ÜRO: Mosulist võib kujuneda aasta suurim ja keerukaim humanitaaroperatsioon

ÜRO hinnangul võib lähima nädala jooksul Mosulist põgeneda väga palju inimesi. Massiline põgenikelaine tekib eeldatavalt siis, kui sõjategevus jõuab linna piiridesse.

ÜRO humanitaarküsimuste koordinaator Lise Grande avaldas arvamust, et Mosulist võib kujuneda käesoleva aasta suurim ja keerukaim humanitaaroperatsioon kogu maailmas, sest halvimal juhul võib peavarju vajada umbes 700 000 inimest.

Iraagi hädaabikeskustes on hetkel ruumi vaid 60 000 inimesele.

Iraagi lennukitelt aga visatakse Mosulisse lendlehti, milles antakse tsiviilelanikele juhiseid, kuidas sõjategevuse saabumise korral tegutseda ja varju otsida. 

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.