Politico: Itaalia peaministrit ohustab referendumi eel "Obama needus" ({{commentsTotal}})

Barack Obama ja Matteo Renzi septembris G20 kohtumisel Hiinas.
Barack Obama ja Matteo Renzi septembris G20 kohtumisel Hiinas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA president Barack Obama kiitis Washingtoni visiidile saabuva Itaalia peaministri Matteo Renzi poliitilist visiooni ja reforme, peatselt ootab Itaaliat aga ees Renzi poliitilise tuleviku jaoks otsustava tähtsusega referendum. Kui Obama enne Suurbritannia Brexiti-referendumit toonast Briti valitsusjuhti David Cameroni kiitis, lõpes see viimasele katastroofiliselt.

Renzi läheb sel nädalal Washingtoni visiidile, kahe kuu pärast hääletavad aga itaallased Renzi ettepaneku üle muuta põhiseadust ja vähendada senati võimu. Selle reformiplaaniga on Renzi üks Obama lemmikuid Euroopa riigipeade seas, vahendas Politico.

"Minu arvates on kokkuhoiumeetmed üks põhjuseid Euroopa kasvu aeglustumises," sõnas Obama ajalehele la Repubblica.

Tema sõnul mõistab Renzi, et produktiivsuse tõstmiseks ja investeeringute ergutamiseks on vaja reforme.

Samas on Itaalia pangandussektor nõrk ja ebastabiilne ning kui Renzi ettepanekud ei peaks referendumil toetust leidma, võib see euroala poliitilist ja majanduslikku kindlustunnet veelgi õõnestada ning maksta ühtlasi Renzile töökoha. Tema poliitilisele karjäärile võiks see mõjuda umbes samuti nagu mõjus Brexit Cameronile.

Sarnasusi Suurbritannias juhtunuga on veelgi. Nimelt nõustab Renzit referendumi eel Obama endine kampaaniajuht Jim Messina, kes andis nõu ka Cameronile nii 2015. aasta valimiskampaania kui ka ebaõnnestunud Euroopa Liitu jäämise kampaania ajal.

Kui Obama Brexiti eel oma arvamust avaldas, tõi see ohtralt kriitikat Brexiti pooldajatelt. Itaalias riskib Renzi samuti sellega, et Obama toetus võib talle hoopis tagasilöögi anda.

Endine Itaalia saadik NATO juures Stefano Stefanini ütles, et kuigi paralleelid Brexiti-saaga ja Renzi referendumivõitluse vahel on rabavad, on peaministri USA-visiit seotud rohkem sellega, et Ühendriigid mõistaks vajadust Itaaliaga suhteid tugevdada, eriti Brexiti-järgses maailmas.

"Suurbritannia lahkumisest jääb järele vaakum. Itaalia saab aidata seda täita," sõnas ta.

Renzi on lubanud referendumil lüüasaamise korral tagasi astuda, ehkki viimastel kuudel on ta oma sõnu sel teemal pehmendanud.

Viimastes arvamusküsitlustes on ülekaalus Renzi reformiplaani vastased. Ka endine peaminister Mario Monti on öelnud, et hääletab eitavalt.

Toimetaja: Karin KoppelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics