Politico: Itaalia peaministrit ohustab referendumi eel "Obama needus" ({{commentsTotal}})

Barack Obama ja Matteo Renzi septembris G20 kohtumisel Hiinas. Autor: Reuters/Scanpix

USA president Barack Obama kiitis Washingtoni visiidile saabuva Itaalia peaministri Matteo Renzi poliitilist visiooni ja reforme, peatselt ootab Itaaliat aga ees Renzi poliitilise tuleviku jaoks otsustava tähtsusega referendum. Kui Obama enne Suurbritannia Brexiti-referendumit toonast Briti valitsusjuhti David Cameroni kiitis, lõpes see viimasele katastroofiliselt.

Renzi läheb sel nädalal Washingtoni visiidile, kahe kuu pärast hääletavad aga itaallased Renzi ettepaneku üle muuta põhiseadust ja vähendada senati võimu. Selle reformiplaaniga on Renzi üks Obama lemmikuid Euroopa riigipeade seas, vahendas Politico.

"Minu arvates on kokkuhoiumeetmed üks põhjuseid Euroopa kasvu aeglustumises," sõnas Obama ajalehele la Repubblica.

Tema sõnul mõistab Renzi, et produktiivsuse tõstmiseks ja investeeringute ergutamiseks on vaja reforme.

Samas on Itaalia pangandussektor nõrk ja ebastabiilne ning kui Renzi ettepanekud ei peaks referendumil toetust leidma, võib see euroala poliitilist ja majanduslikku kindlustunnet veelgi õõnestada ning maksta ühtlasi Renzile töökoha. Tema poliitilisele karjäärile võiks see mõjuda umbes samuti nagu mõjus Brexit Cameronile.

Sarnasusi Suurbritannias juhtunuga on veelgi. Nimelt nõustab Renzit referendumi eel Obama endine kampaaniajuht Jim Messina, kes andis nõu ka Cameronile nii 2015. aasta valimiskampaania kui ka ebaõnnestunud Euroopa Liitu jäämise kampaania ajal.

Kui Obama Brexiti eel oma arvamust avaldas, tõi see ohtralt kriitikat Brexiti pooldajatelt. Itaalias riskib Renzi samuti sellega, et Obama toetus võib talle hoopis tagasilöögi anda.

Endine Itaalia saadik NATO juures Stefano Stefanini ütles, et kuigi paralleelid Brexiti-saaga ja Renzi referendumivõitluse vahel on rabavad, on peaministri USA-visiit seotud rohkem sellega, et Ühendriigid mõistaks vajadust Itaaliaga suhteid tugevdada, eriti Brexiti-järgses maailmas.

"Suurbritannia lahkumisest jääb järele vaakum. Itaalia saab aidata seda täita," sõnas ta.

Renzi on lubanud referendumil lüüasaamise korral tagasi astuda, ehkki viimastel kuudel on ta oma sõnu sel teemal pehmendanud.

Viimastes arvamusküsitlustes on ülekaalus Renzi reformiplaani vastased. Ka endine peaminister Mario Monti on öelnud, et hääletab eitavalt.

Toimetaja: Karin KoppelMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.