Ossinovski kutsuks riigikogu liikmed riigiettevõtete nõukogudest tagasi ({{commentsTotal}})

Jevgeni Ossinovski. Autor: ERR

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe, tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski sõnul tuleks riigikogu liikmed riigiettevõtete nõukogudest tagasi kutsuda.

"Riigikogu liikmed on seadusandliku võimu esindajad ja ma ei näe küll mingit põhjust, miks nad peaksid riigi äriühingute juhtimises kaasa lööma," ütles Ossinovski ERR-ile.

"Õiguskantsler on andnud nüüd värske hinnangu selle kohta, et tänane kord on igal juhul põhiseaduse vastane ja minister ei tohiks riigikogu liikmeid nimetada vastavatesse nõukogudesse," lisas Ossinovski.

See tähendab tema sõnul, et tagasi tuleb kutsuda ka need riigikogu liikmed, kes juba praegu nõukogudesse nimetatud on.

"On selge, et seesama põhiseadusevastane olukord laieneb ka täna nõukogudes olevatele riigikogu liikmetele," lausus Ossinovski.

"Tänased liikmed on õiguskantsleri hinnangul nimetatud sinna võimude lahususe printsiipi mitte järgides. Mis tähendab seda, et kui kokkulepe peaks pärast arutelu jääma see, et riigikogu liikmed võiksid ikkagi seal osaleda, aga neid peaks siis sinna nimetama riigikogu, siis tuleb ka olemasolevad riigikogu liikmed siiski sinna uue korra järgi ümber nimetada. Selles mõttes ei ole siin mingit küsimust, et hakkame rakendama kunagi mingit uut süsteemi ainult uutele liikmetele. See ei ole kindlasti juriidiliselt kuidagi loogiline," selgitas Ossinovski.

"Ma loodan, et see pikale veninud diskussioon saab lõpuks nüüd ühemõttelise ja arusaadava lahenduse," ütles minister.

Nimetamiskorra muutmist Ossinovski mõistlikuks ei pea. "Me võiksime selle kokkuleppe saavutada niimoodi, et meil rohkem neid diskussioone ei oleks. Ja ei oleks ka enam vajadust mingisuguseid keerulisi õigusaktide muudatusi ette valmistada, et riigikogu hakkas neid kooskõlastama ja nimetama. See oleks kindlasti keerulisem lugu. Riigikogu liikmed võiksid keskenduda oma tööle, millele nad oma valijatelt mandaadi on saanud," lõpetas Ossinovski.

Teema on valitsuse tüliõun olnud juba suve algusest saadik

Rahandusminister Sven Sester (IRL) tegi möödunud nädala reedel valitsusele ettepaneku kutsuda riigikogulastest riigifirmade nõukogude liikmed oma kohtadelt tagasi, lõpetamaks võimaliku vastuolu põhiseadusega.

Tema ettepaneku kohaselt tuleks peale valitsuse heakskiitu nädala jooksul kõik parlamendi liikmed, kes esindavad riigi huvisid, riigi äriühingute ja riigi asutatud sihtasutuste nõukogudest tagasi kutsuda. Lisaks peaks rahandusministri ettepaneku kohaselt valitsus edaspidi jätma riigikogulased riigifirmade ja riigi asutatud sihtasutuste nõukogudesse riigi esindajana valimast ja ametisse nimetamast.

Sester tegi suve alguses valitsusele ettepaneku luua riigi äriühingute nõukogude mehitamiseks nimetamiskomitee. Ettepanekut toetas ka majandusminister Kristen Michal.

Esmaspäeval ütles Michal (RE) "Aktuaalsele kaamerale", et ei pea õigeks hakata nõukogudest liikmeid tagasi kutsuma. Tema sõnul võib arutada vaid nimetamiskorra muutmise üle.

Viimati arutas valitsuskabinet riigifirmade nõukogudega seonduvat juulikuus. Siis ütles rahandusminister, et saavutati konsensus osaluspoliitika valge raamat üldosas ära kinnitada, ent arvati, et riigikogu liikmete nõukogudesse kuulumist tuleks edasi arutada sügisel.

Hetkel on riigikogulastest nõukogude liikmeid vaid reformierakondlaste hulgas. Rahandusministeeriumi andmetel on tänavu oktoobri alguse seisuga riigikogu liikmeid nimetatud 12 nõukogu liikme positsioonile kümnes riigi osalusega äriühingus.Kotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.