Türgist leiti peidetuna 50 Natsi-Saksamaa sõjalennukit ({{commentsTotal}})

Focke-Wulf Fw 190A-3. Autor: RAF/Wikimedia Commons

Türgi meedia andmetel leiti riigi keskosast Kayseri linna lähistelt umbes 50 maa alla maetud vana hävituslennukit. Tegemist on sõjalennukitega, mille Türgi hankis Teise maailmasõja päevil Natsi-Saksamaalt.

Ajalehe Sabah andmetel maeti lennukid Focke-Wulf Fw 190 Würger maa alla pärast sõda, 1940. aastate teises pooles, kui USA soovis tulevasele NATO-liitlasele Türgile oma sõjalennukeid kinkida, vahendas Yle.

USA lennukite kinkimise eeltingimuseks oli aga nõue, et vanad Natsi-Saksa lennukid hävitatakse.

Türgi aga otsustas küsimuse lahendada nii, et Saksa lennukid peideti hoopis tollal Kayseri lähistel asunud sõjaväe lennuvälja territooriumile.

Põhjus, miks Türgi Teise maailmasõja ajal üleüldse Natsi-Saksamaalt sõjalennukeid sai, seisnes selles, et riik jäi sõja viimaste kuudeni neutraalseks. Samal ajal üritasid nii liitlased kui ka teljeriigid Türgit enda poolel sõdima meelitada ning selle raames tehti ka soodsaid pakkumisi relvastuse asjus.

Teise maailmasõtta sekkus Türgi alles 1945. aasta veebruaris, kui kuulutas sõja nii Saksamaale kui ka Jaapanile. Reaalsuses Türgi sõdurid siiski lahingutes ei osalenud ning tegu oli pigem poliitilise sammuga enne ÜRO moodustamist sama aasta sügisel.

Maa alla peidetud lennukid kaeti õliga läbi immutatud riidega. Türgi liitus NATO-ga 1952. aastal ning aastakümnete jooksul vajus kunagine lennukite peitmise operatsioon unustusehõlma.

Vanade dokumentide ning metallidetektorite põhjal antud esialgsete hinnangute kohaselt on vanu, kuid heas seisukorras sõjalennukeid umbes 50.

Kui lennukid õnnestub välja kaevata, oleks tegu vägagi väärtuslike muuseumieksponaatidega. Mõnede ekspertide arvates saaks lennukid tõenäoliselt ka lennukõlbulikeks remontida.

Sama tüüpi või sarnaseid lennukeid on maailma muuseumides vähemalt paarkümmend.

Toimetaja: Laur Viirand{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised