Loog: suurem usaldus perearstide vastu aitaks kõvasti raha kokku hoida ({{commentsTotal}})

Eestis ei taheta mingil põhjusel perearste usaldada, kuid kui seda õnnestuks muuta, tooks see mitu miljonit kokkuhoidu, ütles Taastava Kirurgia Kliiniku veresoontekirurg Andrus Loog.

Loog rääkis saates "Vabariigi kodanikud," kus arutleti tervishoiu rahanappuse üle, et Eesti meditsiin on väga eriarstiabikeskne.

"See tähendab, et mingil põhjusel - mulle tundub, et see on ajalooline põhjus - ei taheta perearste usaldada ja me näeme igapäevaselt väga palju selliseid patsiente /.../ see on 60-80 protsenti, kelle puhul võiks öelda, et perearsti antud soovitused on olnud täiesti adekvaatsed, patsiendil oleks olnud vaja neid järgida. Ja eriarsti visiit tähendab, et ta kordab üle, mis perearst on juba öelnud," märkis arst.

Ta lisas, et veel hullem on see, kui perearsti mitte usaldav patsient pöördub "doktor Google'i" poole. Kirurgi sõnul näeb ta väga sageli saatekirju, kus on kirjas, et need on antud patsiendi nõudmisel, mittemeditsiinilisel näidustusel.

"Isegi kui öelda, et meil õnnestuks seda kas või 30 protsenti vähendada, annaks see õige mitu miljonit," lausus Loog.

Samuti peab ta raha mõistlikuma kulutamise võimaluseks seda, et haigekassa kompenseeriks end ravijärjekorrast ette ostnutele kulutatud summa siis, kui nende tegelik järjekord kätte jõuab.

"Täna on see võimalus (raha eest kiiremini vastuvõtule pääseda - toim) neil, kelle sissetulek on oluliselt kõrgem keskmisest palgast /.../ Ta saab kiiremini terveks, kiiremini tööle, kiiremini maksumaksjaks, aga samal ajal pole tal lootust, et haigekassa sel hetkel, kui saabub tema rahajärjekord, kompenseeriks talle need kulutused," lausus Loog.

Ta tõi välja, et kui võrrelda keskmist palka saavat töölkäivat inimest haiguslehel olijaga, siis riik kaotab iga kuu umbes 1200 eurot. Ka haigekassa keskmine raviarve on umbes 1000 eurot, seega kui patsiendil lastaks ise tasuda ja järjekorra saabumisel talle see korvata, võidaks haigekassa ja me kõik olulisel määral.

"Riigile on patsient, kes on haige ja haiguslehel ja ootab oma järjekorda, kahjulik," nentis ta.

Jesse: suurendada tuleks solidaarset rahastamist

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse ei pidanud seda aga tulusaks plaaniks.

"Ravijärjekorrad ei ole ainult üksikute inimeste probleem /../ vaid me kaotame nende tänaste ravijärjekordade läbi ühiskondlikku rikkust. Kui avalikku raha ei napi ja me hakkame mõtlema välja skeeme, et inimene ise finantseeriks ja siis haigekassa maksaks üheksa kuu pärast tagasi, ega see ei tekitaks sellesse avalikku rahakotti, millest ei piisa, nagu doktor Loog ütles, raha juurde," sõnas Jesse.

Seetõttu leidis ta, et meil on vaja suurendada solidaarset rahastamist, mis vähendaks ebavõrdsust ja mõjuks samamoodi hästi nii vähem kui rohkem teenivate inimeste arstiabi kättesaadavusele.

"Ma ei arva, et omaosaluse suurendamine oleks lahendus Eesti tervishoiu jätkusuutmatusele. See, et tänane tervishoiumudel, mis pandi paika 1990. aastal enne Eesti iseseisvumist, ei ole jätkusuutlik, sai ära tõestatud aastal 2005. " nentis Jesse.

Toimetaja: Karin KoppelViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema