Fallon: ISIS on Iraagis nurjumas, ent kavatseb Mosuli eest lahingu anda ({{commentsTotal}})

ISIS-e lipp. Autor: AP/Scanpix

Briti kaitseminister Michael Fallon ütles teisipäeval, et äärmusrühmitus ISIS on Iraagis "kokku varisemas", ent hoiatas, et pühasõdalased kavatsevad Mosuli pärast lahingu anda.

"Sellest ei tule kiiret operatsiooni ning meil on alust oodata Daeshilt ägedat võitlust Mosuli hoidmiseks," ütles Fallon alamkoja saadikutele Iraagi julgeolekujõudude operatsiooni teisel päeval riigi suuruselt teise linna tagasivõtmiseks.

Briti õhujõud pakuvad USA juhitava koalitsiooni osana Iraagi julgeolekujõududele õhu- ja luuretoetust. Briti komandörid on toetanud Iraagi vägesid ka väljaõppega.

"Nii meie kui ka iraaklased tunnistavad, et see on suurim väljakutse, millega nende julgeolekujõud on seni silmitsi olnud, ning sel on tõsised humanitaarjärelmid," ütles kaitseminister parlamendisaadikutele.

"Kui ma külastasin kolme nädala eest Bagdadi ja Irbilit, tutvustasid Iraagi ja koalitsiooni kõrged komandörid Mosuli jaoks tehtud plaane. Nende enesekindlus on suur ja praeguseks on selge, et Daesh on kokku varisemas," ütles Fallon IS-i araabiakeelset nimetust kasutades.

Rühmitusele on tema sõnul tänavu osaks saanud terve rida "hävitavaid lüüasaamisi" ning nende käes on hetkel vaid 10 protsenti Iraagi territooriumist.

Iraagi peaminister Haider al-Abadi kuulutas ööl vastu esmaspäeva Mosuli tagasivallutamise operatsiooni alanuks.

ISIS hõivas 2014. aastal Mosuli välkpealetungiga ning selles linnas kuulutas rühmituse liider Abu Bakr al-Baghdadi sama aasta juunis välja "kalifaadi".

Iraagi julgeolekujõud on USA juhitava koalitsiooni toetusel sestsaadik vallutanud tagasi suure osa IS-ile kaotatud aladest.

Mosul on veel viimane ISIS-e käes olev Iraagi suurlinn ning selle kaotusega kuivaks kokku rühmituse käes olev territoorium Iraagis.

Ehkki pealetungis Mosulile osaleb eriilmeline koalitsioon Iraagi sõjaväest, politseist, kurdi pešmergavägedest ning nii sunni kui ka šiia omakaitseüksustest, lubas Abadi, et Mosulisse sisenevad vaid Iraagi armee ja politsei.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-BNSLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.