Adolf Hitleri sünnimaja võib siiski alles jääda ({{commentsTotal}})

Adolf Hitleri sünnikodu.
Adolf Hitleri sünnikodu. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kuigi Austria siseministri Wolfgang Sobotka sõnul on eksperdid soovitanud Adolf Hitleri sünnimaja Branau am Innis lammutada, et vältida selle muutumist uusnatside pühamuks, siis nüüd väidavad sama ekspertgrupi liikmed, et pole lammutamist soovitanud.

Sobotka sõnul leidis ekspertgrupp, et krundi tühjaks jätmist võidaks tõlgendada kui Austria nn natsiajaloo maha salgamist, kuid ekspertide kinnitusel just krundi tühjaks jätmine või sinna uue hoone püstitamine, annaks sellise signaali, vahendas Yle.

Ekspertgruppi kuuluv halduskohtu endine peakohtunik Clemens Jabloner ja ajaloolane Oliver Rathkolb kinnitasid, et valitsus pakkus neile lahendusena just hoone lammutamist, kuid nemad seda ei toetanud.

Ka ekspertgruppi kuuluv Braunau linnapea Johannes Waidbacher kinnitas, et eksperdid soovitasid hoone hoopis põhjalikult renoveerida.

Sobotka sõnul on aga eesmärk ikkagi muuta hoonet väliselt nii, et see ei sarnaneks mingilgi määral hoonega, milline see oli Hitleri ajal ning kas selleks oleks vaja hoone lammutada, võib arutleda.

Hitler veetis hoones oma elu esimesed nädalad, kuid sellest piisab uusnatside kohale meelitamiseks.

Väidetavalt tahaksid linlased selles hoones näha pagulaskeskust või muuseumi, mis oleks pühendatud Austria vabanemisele natsiajast.

Nurgamaja, kus Hitler 20. aprillil 1889 sündis, on kuulunud Pommeri suguvõsale üle sajandi.

1970. aastate algul sõlmis Austria valitsus Pommeriga üürileppe ja tegi majja puuetega inimeste keskuse. Viie aasta eest keeldus Pommer ootamatult andmast luba hädavajalikuks remondiks ning maja jäi tühjaks. Pommer keeldus ka siseministeeriumi pakkumisest maja ära osta.

Juulis kiitis valitsus heaks otsuse maja Pommerilt võõrandada. Maja lammutamise peab heaks kiitma ka Austria parlament.

Toimetaja: Marek KuulKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics