Adolf Hitleri sünnimaja võib siiski alles jääda ({{commentsTotal}})

Adolf Hitleri sünnikodu. Autor: AFP/Scanpix

Kuigi Austria siseministri Wolfgang Sobotka sõnul on eksperdid soovitanud Adolf Hitleri sünnimaja Branau am Innis lammutada, et vältida selle muutumist uusnatside pühamuks, siis nüüd väidavad sama ekspertgrupi liikmed, et pole lammutamist soovitanud.

Sobotka sõnul leidis ekspertgrupp, et krundi tühjaks jätmist võidaks tõlgendada kui Austria nn natsiajaloo maha salgamist, kuid ekspertide kinnitusel just krundi tühjaks jätmine või sinna uue hoone püstitamine, annaks sellise signaali, vahendas Yle.

Ekspertgruppi kuuluv halduskohtu endine peakohtunik Clemens Jabloner ja ajaloolane Oliver Rathkolb kinnitasid, et valitsus pakkus neile lahendusena just hoone lammutamist, kuid nemad seda ei toetanud.

Ka ekspertgruppi kuuluv Braunau linnapea Johannes Waidbacher kinnitas, et eksperdid soovitasid hoone hoopis põhjalikult renoveerida.

Sobotka sõnul on aga eesmärk ikkagi muuta hoonet väliselt nii, et see ei sarnaneks mingilgi määral hoonega, milline see oli Hitleri ajal ning kas selleks oleks vaja hoone lammutada, võib arutleda.

Hitler veetis hoones oma elu esimesed nädalad, kuid sellest piisab uusnatside kohale meelitamiseks.

Väidetavalt tahaksid linlased selles hoones näha pagulaskeskust või muuseumi, mis oleks pühendatud Austria vabanemisele natsiajast.

Nurgamaja, kus Hitler 20. aprillil 1889 sündis, on kuulunud Pommeri suguvõsale üle sajandi.

1970. aastate algul sõlmis Austria valitsus Pommeriga üürileppe ja tegi majja puuetega inimeste keskuse. Viie aasta eest keeldus Pommer ootamatult andmast luba hädavajalikuks remondiks ning maja jäi tühjaks. Pommer keeldus ka siseministeeriumi pakkumisest maja ära osta.

Juulis kiitis valitsus heaks otsuse maja Pommerilt võõrandada. Maja lammutamise peab heaks kiitma ka Austria parlament.

Toimetaja: Marek KuulLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.