Schäuble tegi ettepaneku luua Euroopa Liidu ühine kaitse-eelarve ({{commentsTotal}})

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble. Autor: Reuters/Scanpix

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble tegi oma eurointegratsiooni toetavas kõnes ettepaneku luua Euroopa Liidu ühine kaitse-eelarve.

Berliini mõttekojas peetud kõnes märkis Schäuble, et "peagi läheb Euroopa Liidul ühist kaitse-eelarvet vaja" ning lisas, et kui EL oma ressursid liidaks oleks ühenduse sõjaline eelarve kordades suurem kui Venemaal, vahendas ajaleht Financial Times.

Ministri mõtteavaldused on jätkuks Saksamaa ja Prantsusmaa ettepanekutele Euroopa Liidu kaitsealast koostööd tõhustada, sealhulgas luua ühine ja alaline peastaap Euroopa Liidu välismissioonide jaoks. Laiemalt on plaani näol tegu Prantsuse-Saksa püüdlustega Euroopa Liitu pärast Brexitit tugevdada.

Kuigi Schäuble näol on tegu Euroopa ühe mõjukama poliitikuga, on ebatõenäoline, et tema äsja välja käidud ideel, mis läheb palju kaugemale esialgsetest Saksa ja Prantsuse ettepanekutest, väga palju poolehoidjaid leiduks.

Samas on Schäuble veendunud föderalistist veteranpoliitik, kes kutsub regulaarselt üles ulatuslikumale eurointegratsioonile, seda nii majanduslikus kui ka poliitilises plaanis.

Berliinis peetud kõnes tunnistas ta ka ise, et ühise kaitse-eelarve loomine tooks kaasa palju vaidlusi, kuidas 27 liikmesriigi sõjaväelisi põhimõtteid ühtlustada. "See saab olema üks hea debatt," märkis Saksa minister.

Schäuble on olnud ka üks neist, kes on toetanud suurenenud väljakutsete valguses - näiteks oht Venemaa poolt, ebastabiilsus Aafrikas ning vägivaldne konflikt Lähis-Idas - ka Saksamaa kaitsekulutuste tõstmist ning selles vallas on Berliinis juba tegutsema hakatud. Kavas on esimest korda pärast 25 aastat kaitsekulutusi tõsta, samuti on kavas suurendada relvajõudude isikkoosseisu, kusjuures selles vallas on kaalutud isegi nn võõrleegioni loomist või ajateenistuse taastamist. Pikemaks eesmärgiks, mida on avalikult toetanud ka liidukantsler Angela Merkel, on ka kaitsekulutuste tõstmine 2 protsendile SKP-st.

"21. sajandil, ei saa me nii palju abi nagu me saime 20. sajandil," märkis Merkel möödunud nädalavahetusel vihjates USA vähenenud kohalolule Euroopas. "Me peame oluliselt kaitse-eelarvet suurendama, et jõuda 1,2 protsendilt 2 protsendini SKP-st."

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.