Varssavi tegi ettepaneku rajada gaasitoru Norrast Poolasse ({{commentsTotal}})

Norra ettevõtte Gassco gaasitoru Saksamaal Emdenis.
Norra ettevõtte Gassco gaasitoru Saksamaal Emdenis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Poola tegi kolmapäeval ettepaneku algatada Northern Gate'i nimeline gaasijuhtme projekt, mille eesmärgiks oleks tuua Norra maagaasi Taani kaudu Poolasse.

Poola valitsuse energeetika strateegilise infrastruktuuri täievoliline esindaja Piotr Naimski selgitas Euroopa Parlamendis toimunud kuulamisel, et Poola soovib selle sammuga asendada Venemaalt tulevad tarned Lääne omadega, vahendas väljaanne EurActiv.

Projekt, mida kutsutakse ka "Norra koridoriks", peaks tooma aastaks 2022 poola igal aastal 10 miljardit kuupmeetrit Norra gaasi. Poolast saaks osa sellest maagaasist ka tarnida edasi teistesse Kesk-Euroopa riikidesse nagu Tšehhi Vabariik, Slovakkia, Ungari, kuid kõne alla tuleksid ka Balti riigid ja isegi Ukraina.

Praegusel hetkel tarbib Poola maagaasi umbes 14 miljardit kuupmeetrit aastas.

Esialgu ei tundu 10 miljardit kuupmeetrit aastas eriti suur võrreldes Poola poolt kritiseeritud Nord Stream 2 projektiga, mida kavandab Venemaa ning mille eeldatav tarnemaht on 55 miljardit kuupmeetrit aastas.

Northern Gate'i projekti on tegelikult arutatud 2009. aastast saadik ning Euroopa Komisjon on nimetanud seda "ühist huvi pakkuvaks projektiks". Energialiidu eest vastutav eurovolinik Maroš Šefčovič selgitas samal kuulamisel, et projekti tasuvusuuring peaks valmima käesoleva aasta lõpuks ning järgmisel aastal kombatakse ettevõtete potentsiaalset huvi selle projekti kaudu gaasi osta.

Naimski omakorda selgitas, et Poola jaoks on Vene maagaasi hind kallim kui kaugemal asuvate Lääne-Euroopa riikide gaas. Varssavi eesmärgiks on seega tagada energiajulgeolek võimalikult madala hinna eest ning seega oleks tegu otsese konkurendiga Nord Stream 2 projektile, mille kaudu soovitakse samuti Kesk-Euroopa turule gaasi müüa.

Northern gate peaks plaanide kohaselt valmima 2022. aastaks ning 2019. aastaks soovib Poola jõuda etapini, kust "tagasiteed enam ei ole". Nord Stream 2 valmimistähtajaks on praeguste prognooside kohaselt 2019. aasta.

Naimski kinnitas, et kõikidel poliitilistel tasanditel on Norras ja Taanis Northern gate'i projekti positiivselt suhtutud ning seega mingeid poliitilisi takistusi tee peal ees ei oota.

Norra suursaadik Euroopa Liidu juures Oda Helen Sletnes rõhutas samas, et oluliseks eelduseks on projekti majanduslik rentaablus. 2015. aastal eksportis Norra kokku 114 miljardit kuupmeetrit maagaasi ning Euroopa Liidu jaoks on Norra näol tegu Venemaa järel suuruselt teise maagaasi tarnijaga. Saadiku sõnul peaks Norra võime maagaasi tarnida püsima stabiilne järgmised 20 aastat.

EurActiv küsis Naimskilt ka seda, miks Norther Gate'i projekti pole juba varem realiseeritud, sest minevikus on seda kahel korral juba üritatud. Naimski sõnul takistasid seda varem Poola ja Venemaa Gazpromi vahel sõlmitud pikaajalised lepingud. Kui need 2022. aastaks kehtivuse peatavad, mingeid takistusi enam poleks.

Eurovolinik Šefčovič toonitas omakorda, et sarnased infrastruktuuri projektid vajavad "Strateegilist abi" ning Euroopa Liidu juhid teevad oma otsuse pärast seda, kui tasuvusuuring on valmis ning ettevõtete huvi kaardistatud.

Toimetaja: Laur ViirandMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema