Clintoni ja Trumpi viimane teledebatt: mõlema seni tugevaim etteaste ({{commentsTotal}})

{{1476887463000 | amCalendar}}

USA demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton ja tema vabariiklasest vastane Donald Trump pidasid Eesti aja järgi neljapäeva varahommikul kolmanda ja viimase televäitluse, mille otseülekannet oli võimalik jälgida ka ERR-i uudisteportaalist.

Täismahus lahti kirjutatud teksti saab lugeda SIIT, täismahus video debatist asub käesoleva artikli lõpus.

Clinton rõhutas alustuseks, et ülemkohus peab seisma Ameerika inimeste selja taga, mitte ainult tugevamate eest. Clinton tõi eraldi välja seksuaalvähemuste kogukonna ja naiste õigused. Tema hinnangul on oluline, et kohus tagaks abieluvõrdsuse ja abordiõiguse.

"Kui me räägime ülemkohtust, siis puudutab see otseselt ka nende valimiste peamist teemast - millises riigis me hakkame elama. Olen veendunud, et ülemkohus peab seisma ameerika inimeste poolel, mitte võimsate korporatsioonide ja jõukurite. Minu jaoks tähendab see muuhulgas, et ülemkohus astub välja naiste õiguste ja seksuaalvähemuste kogukonna eest," ütles Clinton.

Trump tõi välja pea vastupidise seisukoha nimetades tähtsateks teemadeks põhiseaduse tõlgendamist ja relvaõiguse kaitsmist.

"Kõik käib siin ülekohtu ümber. Ma nomineeriks kohtunikeks konservatiivse suunitlusega abordivastaseid kohtunikke, kes oleks põhiseaduse tõlgendamise ja relvaõiguste kaitsmise jaoks õiged õpetlased," märkis Trump.

Migratsiooniteemadel võttis väitlus suurema hoo

"Meil on vaja müüri. Praegu saame meie siin narkootikumid ja nemad saavad raha. Mina püstitaks piirile toimiva müüri ja lõpetaksin narkokaubanduse. Rivistaksin narkokurjategijad üles ja saadaksin nad välja," rääkis Trump.

"Kõik, keda tuleks välja saata, tuleks tõesti saata. Kui aga müürist rääkida, siis Donald ei tõstatanud Mehhiko-visiidil üldse seda teemat," sõnas Clinton.

Trump vastas, et Clinton ise soovis ka 2006. aastal müüri püstitada, aga nagu ikka ei saanud ta sellega hakkama.

"Hääletasin tõesti piiride turvalisemaks muutmise poolt. Donaldil on aga väga erinev arusaam sellest, mida me peaks immigrantidega tegema. Me peaks illegaalid varjust välja tooma, nii et nad saaks majanduses osaleda," kaitses end Clinton.

"Me oleme oma seaduste ja piiridega õigusriik. Tulgu seaduslikult tagasi, oodaku ja saagu kodanikeks. Ka Obama saatis miljoneid inimesi välja ja keegi ei tea siiani, kuhu täpsemalt. Meie riigis on praegu mõningaid väga "halbu hombresid", kelle peaks kohe kindlasti siit koheselt minema saatma," torkas Trump vastu.

Trump tahaks häid suhteid Venemaaga

Clinton suunas järgmise talle esitatud küsimuse Wikileaksi ja elektronkirjade teemal kohe Venemaa peale.

"Putinil on nendel valimistel oma kindel lemmik. Meil on kümned luureagentuurid kinnitanud, et küberrünnakute ja sissemurdmiste taga on olnud Venemaa ja seda kõige kõrgemal tasandil," süüdistas Clinton.

"Alles me vestlesime avatud piiridest ja nüüd oleme juba Putini juures. Putin on lihtsalt Clintoni lihtsalt igal pool üle mänginud. Võtame kasvõi Süüria. Ma mõistan muidugi igasuguse sekkumise hukka. Ma ei tea Putinit, kuid ma arvan igatahes, et kõigile oleks parem, kui Ühendriikidel ja Venemaal oleksid head suhted," vastas Trump.

"Ma olen veendunud, et Clinton ja Obama on lihtsalt üle kavaldatud. Me kulutasime Lähis-Ida peale triljoneid ja nüüd lõikavad sellest kasu venelased," jätkas Trump.

Järgnes teineteise käpiknukuks tituleerimine. "Sulle meeldiks, kui käpiknukk oleks USA presidendiks," sõnas Clinton. "Sina oledki käpiknukk," vastas Trump.

Trump: Clintonil on palju halba kogemust

Maksude teemadel olid mõlemad veendumusel, et vastase kavandatud poliitika viib riigi katastroofini.

"Kui keskklassil läheb hästi, siis läheb hästi ka riigil. Inimesed, kes töötavad täisajaga, ei peaks vaesuses elama nagu see praegu tihtipeale on. Meil on vaja võrdseid palku. Trump läheks riigile maksma kolm miljonit töökohta, kuna tema kogu plaan on rikaste makse kärpida," süüdistas Clinton.

"Hillaryl on tõesti minust suurem kogemus riigijuhtimises, seda tuleb tunnistada. Kuid need on ainult väga halvad kogemused. Kui saaksin riiki juhtida, nagu olen juhtinud oma ettevõtteid, siis võiksime oma riigi üle jälle uhkust tunda. Ta tahab makse tõsta, mis on lausa katastroofiline idee. Meil on vaja makse kõvasti kärpida, muu hulgas ettevõtte tulumaksu, siis saame mootori jälle tööle," seletas Trump.

Pikk vaidlus käperdamise teemal

Järgnes pikk heitlus naistekäperdamise teemal. Trump sõnul on avalikkuses kõlanud süüdistused Clintoni ja tema kampaaniameeskonna välja mõeldud.

"Need kuulujutud on juba kõik suuresti kummutatud. Clinton räägib kuulujuttudest, mille on lahti lasknud Clinton ise või tema kampaaniameeskond. Tahan rääkida hoopis millestki konkreetsest ehk Clintoni kustutatud elektronkirjadest, mille eest ta läheb tõenäoliselt vangi," sõnas Trump.

"Donald üritab alati vastutusest kõrvale hoida, ta pole kunagi kellegi ees vabandanud," sõnas Clinton.

"Clinton on kõige selle taga. Ma pole isegi oma naise ees vabandanud, sest mul pole millegi eest vabandada. Need olid valed ja väljamõeldised. Vägivaldseks muutunud kampaaniaürituste ees vastutavad samuti Obama ja Clinton. Neid on isegi jäädvustatud, kui nad toetajaid vägivallale õhutavad," väitis Trump.

Trump jättis valimistulemuse aktsepteerimise lahti

Trump ei kinnitanud ajakirjaniku küsimusele vastates, et aktsepteerib valimiste tulemust.

"Me veel vaatame seda, kui see aeg on käes," märkis Trump.

Clinton märkis, et selline suhtumine on kohutav ja Trump teeb sellega maha Ühendriikide demokraatiat.

Enam kui poolteist tundi 15-minutiliste segmentide kaupa

Teledebatt leidis aset Las Vegases Nevada ülikoolis ning see kanti üle ilma reklaamipausideta. Moderaatoriks oli Fox Newsi poliitikareporter Chris Wallace.

Debatt algas kohaliku aja järgi kell 21 (neljapäeval kell 4.00 Eesti aja järgi) ja kestis üle pooleteise tunni.

Televäitlus oli jagatud 15-minutilisteks osadeks, mis olid pühendatud teemadele nagu võlg, migratsioon, majandus, ülemkohus, välismaised tulipunktid ja sobivus presidendiks.

Praktikas on viimase debati kõige olulisemaks küsimuseks, kui palju suudavad kandidaadid esinemisega mõjutada valijaid, kes seni pole otsust veel langetanud või on kaldunud toetama mõnd kolmandat, väiksema erakonna kandidaati. Seda, et teledebatt võiks kallutada Clintoni või Trumpi pooldajaid oma eelistust muutma, peavad analüütikud - eriti käesoleva aasta valimisi saatvate pingete puhul - väga ebatõenäoliseks. Küll on aga presidendiks pürgija jaoks oluline eduka esinemise näol süstida oma toetajatesse valimisentusiasmi.

Kogu debatti saab näha siit:

 

Toimetaja: Laur Viirand, Anvar Samost

Allikas: ERR, BNSVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.