Koort: Eestis võiks olla lisaks sõjalisele ka tsiviilmobilisatsioon ({{commentsTotal}})

Eesti probleem on see, et erinevalt suurriikidest ei ole Eestil tagalat, kus vägesid koondada ja jõudu vasturünnakuteks koguda. Kui sõda algab, siis kohe ja kõikjal – seega oleks Eestile vaja lisaks sõjalisele mobilisatsioonile ja varule ka tsiviilmobilisatsiooni mehhanismi ja sisejulgeoleku mobilisatsioonivaru, leiab siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Erkki Koort.

”Meie jaoks konflikt algab kohe. Sellist asja, et oleks võimalik vaenlast pikalt viivituslahingutega kinni hoida ja samal ajal midagi muud teha, ei ole. Seega oleks oluline, et lisaks kaitseväe mobilisatsioonivarule oleks riigis olemas ka sisejulgeoleku mobilisatsioonivaru.

Tänane olukord on see, et need politsei- või päästeautod, mida inimene tänaval näeb, on kasutada ka konflikti või kriisi ajal. Meil ei ole suuri ladusid mobilisatsiooni korraks," tõdes Koort Vikerraadio saates "Uudis+".

Eraldi teema on tema sõnul veel see, et tänases Eestis ei ole ka tsiviilmobilisatsiooni mehhanismi.

”On tõesti päästetöödele appi kutsumine ja nendel osalemise kohustus, aga tsiviilmobilisatsiooni pole olemas. See võiks olla asi, mille suunas liikuda. Paljudes riikides taoline võimalus on ja ma arvan, et oleks väga mõistlik teha selline mehhanism Eesti õigusesse,” märkis Koort.

See võimaldaks tema sõnul kaasata nii politseisse, piirivalvesse kui ka päästeteenistusse appi inimesi, keda kaitsevägi ei vaja. Ja selliseid potentsiaalseid kandidaate on neli korda rohkem kui kaitseväekohuslasi.

”Neid ei ole mõtet niisama kutsuda, vaid selleks hetkeks peab olemas olema ka nn mobilisatsioonireserv, et neil oleks ka midagi teha.”

Sisekaitseministeerium kõlaks ju väga hästi.

Kommenteerides Soome endise politseijuhi Mikko Paatero hiljuti välja öeldud mõtet, et sisejulgeolek ja kaitsepoliitika on tänapäeval nii lõimunud, et need võiks koondada ühte vastutusalasse ning ühte ministeeriumisse, nentis Erkki Koort, et idee kostab õige.

"Erinevatel aegadel on ka Eestis sellist mõtet õhku visatud. Sisekaitseministeerium kõlaks ju väga hästi. Kindlasti võiks ka ressursikasutus teatud valdkondades olla efektiivsem kui täna. Aga see on selgelt poliitiline otsus. Mina seda teha ei saa, võin ainult öelda, et meil on täna kaitseministeeriumi, kaitseväe ja kaitseliiduga väga hea koostöö."

Täismahus intervjuud Erkki Koortiga on võimalik kuulata selle looga liidetud helisalvestisest.

Allikas: Uudis+Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics