Hiiumaa ettevõtjate sõnul kahjustab ebakindlus praamiliikluses saare majandust ({{commentsTotal}})

Viimaste nädalate ebatavaliselt madal mereveetase on häirinud tõsiselt parvlaevaliiklust Rohuküla-Heltermaa liinil. Hiiumaa ettevõtjad on mures, et üleveos valitsev ebakindlus teeb kahju saare majandusele.

Kui veetase langeb 60-sentimeetrini alla normi, jäävad suuremad laevad St. Ola ja Regula kai äärde. Neid sellises olukorras asendav Harilaid on aga märksa väiksem ja nii ei ole Hiiumaa ettevõtjatel olnud viimastel nädalatel kindlust, kas vajalikud veosed saavad ikka õigel ajal üle mere, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Veoste hilinemine lööb segamini firmade töögraafikud.

"Plastitööstus ei saa oma toodangut õigeks ajaks valmis, ei saa toorainet siia või ei saa toodangut välja veetud. Sama on toiduainetööstusega, kui sa kiiresti riknevat kaupa liigutada ei saa. Ma enda isikliku firma koha pealt võin öelda, et ehitusobjektid näiteks seisavad, kaupa Hiiumaale ei saa. Ülevedu on praktiliselt võimatu ja ennustamatu," rääkis Hiiumaa ettevõtjate liidu juhatuse liige Tanel Malk.

Hiidlased leiavad, et TS Laevad oleksid pidanud rentima Saaremaa Laevakompaniilt lisaks Harilaiule sama tüüpi ja praegu Rohuküla sadamas seisva Kõrgelaiu, mis leevandaks vähemalt osaliselt madalast veest põhjustatud üleveoprobleeme.

TS Laevad kinnitas, et Kõrgelaiu rentimine pole praegu siiski plaanis.

"Pigem me püüame olla hästi operatiivsed kommunikatsiooni jagamise ja lisareiside mõttes, et kui ka õhtuste reiside ajal näiteks jääb ainult sõitma Harilaid, siis see sõidab ikkagi nii kaua, kuni kai on tühi ja inimesed veetud saavad," rääkis TS Laevade juhatuse esimees Kaido Padar.

Hiiumaa liini jaoks ehitatavate uute parvlaevade süvis on neli meetrit, mis on praktiliselt sama kui St. Olal ja Regulal. See tähendab, et nii madala veetasemega kui viimasel ajal, ei pruugi sõita ka uued laevad.

Kaido Padari sõnul tuleb analüüsida, kuidas tulevikus sellist olukorda vältida.

"Proovime sellega hakkama saada, proovime uued laevad liinile tuua ja eks siis tuleb mõelda, kuidas uues sellises eriolukorras ellu jääda," ütles Padar.

Regionaalseid sadamaid haldava AS-i Saarte Liinid kinnitusel on nii pikalt püsinud madal veetase erakordne.

"Olukorda, kus veetase püsib pikalt rohkem kui pool meetrit alla kroonlinna nulli, võib öelda, ei ole nähtud 10, 15, võib-olla 20 aastat," tõdes Saarte Liinide juht Villu Vatsfeldt.

Veeteede Ameti sõnul oleks Rohuküla-Heltermaa liini täiendav süvendamine mahukas töö ja eeldaks, et majandusministeerium määraks selleks neile lisaraha.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.