Tööstuste sõnul pole riik ja ettevõtjad suutnud teha koostööd sealihale uute turgude avamiseks ({{commentsTotal}})

Soomes asuv Atria tehas sai loa lihatoodete müügiks Hiinasse. Atria Eesti hinnangul pole siinne valitsus ja ettevõtjad suutnud teha koostööd, et avada uusi turgu Eesti sealihale.

Hiina on suurust arvestades lihatoodete jaoks lõputu turg. Ekspordiluba on tehasepõhine ja Soome Atria uued võimalused Eestile ehk Valgas asuvale suurele Atria tehasele ei laiene, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seakatk ja kolmandas tsoonis olek on vähendanud Eesti ekspordivõimalusi veelgi. Aasta alguse andmeil on eksport kahanenud 10 ja import suurenenud 7 protsenti.

Nüüd on lootust katkutsoonide leevendamisele, kuid tööstuste hinnangul pole riik ja ettevõtjad, erinevalt Soomest, suutnud teha uute turgude avamiseks koostööd.

"Soomlased on riiklikul ja ka ettevõtete tasemel Hiina turu suunal töötanud vähemalt kolm aastat. Eestis riiklikku püüet tööstusi aidata ma täna ei näe - jääme kahjuks hüüdlausete tasemele. Eestis kutsuti, nii palju kui mina tean, EAS-i esindaja just Hiinast tagasi. See pole päris see, mida täna ootaks," rääkis Atria Eesti juhatuse liige Olle Horm.

Eesti lihatooteid müüakse lähiturgudel - peamiselt Lätis, Leedus, aga ka mujal Euroopa Liidus. Uusi turge ei paista.

Viimase aja kasvav trend on lihaveiste eksport, sest eestlaste veiseliha söömise harjumus on teiste Euroopa riikidega võrreldes madal. Sigade arv on aga vähenenud - oli 360 000 ja nüüd 280 000 siga. Eesti jaoks tähendab selline olukord hinnatõusu. Toorme hind juba ongi kerkinud.

"Kuna suuremad riigid - Taani, Hispaania ja nüüd ka Soome - on saanud Hiina ja Jaapani ekspordi lahti, siis Euroopas liigub sealiha hind ülespoole. Kuna Eestis enam sigu pole, siis Euroopast sisseostetav tooraine on täna kallis. Kallim, kui eestimaine. Kui Eesti kattis veel aasta-poolteist tagasi vajaduse sealiha järele ära, siis nüüd on sigade arv langenud ja Eesti ei kata enam ligilähedaseltki vajadusi kodumaise sealiha järele," ütles Horm.

Nüüd on jälle eelis neil tööstustel, mis kasvatavad suurtes farmides sigu ise. Ja Eestis on üha enam tarbijaid, kes eelistavad lihakaupa osta mitte suurtest ketikauplustest, vaid turult ja pisemaist poodidest.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.