Tööstuste sõnul pole riik ja ettevõtjad suutnud teha koostööd sealihale uute turgude avamiseks ({{commentsTotal}})

Soomes asuv Atria tehas sai loa lihatoodete müügiks Hiinasse. Atria Eesti hinnangul pole siinne valitsus ja ettevõtjad suutnud teha koostööd, et avada uusi turgu Eesti sealihale.

Hiina on suurust arvestades lihatoodete jaoks lõputu turg. Ekspordiluba on tehasepõhine ja Soome Atria uued võimalused Eestile ehk Valgas asuvale suurele Atria tehasele ei laiene, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seakatk ja kolmandas tsoonis olek on vähendanud Eesti ekspordivõimalusi veelgi. Aasta alguse andmeil on eksport kahanenud 10 ja import suurenenud 7 protsenti.

Nüüd on lootust katkutsoonide leevendamisele, kuid tööstuste hinnangul pole riik ja ettevõtjad, erinevalt Soomest, suutnud teha uute turgude avamiseks koostööd.

"Soomlased on riiklikul ja ka ettevõtete tasemel Hiina turu suunal töötanud vähemalt kolm aastat. Eestis riiklikku püüet tööstusi aidata ma täna ei näe - jääme kahjuks hüüdlausete tasemele. Eestis kutsuti, nii palju kui mina tean, EAS-i esindaja just Hiinast tagasi. See pole päris see, mida täna ootaks," rääkis Atria Eesti juhatuse liige Olle Horm.

Eesti lihatooteid müüakse lähiturgudel - peamiselt Lätis, Leedus, aga ka mujal Euroopa Liidus. Uusi turge ei paista.

Viimase aja kasvav trend on lihaveiste eksport, sest eestlaste veiseliha söömise harjumus on teiste Euroopa riikidega võrreldes madal. Sigade arv on aga vähenenud - oli 360 000 ja nüüd 280 000 siga. Eesti jaoks tähendab selline olukord hinnatõusu. Toorme hind juba ongi kerkinud.

"Kuna suuremad riigid - Taani, Hispaania ja nüüd ka Soome - on saanud Hiina ja Jaapani ekspordi lahti, siis Euroopas liigub sealiha hind ülespoole. Kuna Eestis enam sigu pole, siis Euroopast sisseostetav tooraine on täna kallis. Kallim, kui eestimaine. Kui Eesti kattis veel aasta-poolteist tagasi vajaduse sealiha järele ära, siis nüüd on sigade arv langenud ja Eesti ei kata enam ligilähedaseltki vajadusi kodumaise sealiha järele," ütles Horm.

Nüüd on jälle eelis neil tööstustel, mis kasvatavad suurtes farmides sigu ise. Ja Eestis on üha enam tarbijaid, kes eelistavad lihakaupa osta mitte suurtest ketikauplustest, vaid turult ja pisemaist poodidest.

Toimetaja: Merili NaelTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema