USA kindrali väitel on ISIS-e liidrid Mosulist põgenemas ({{commentsTotal}})

Iraagi sõdurid ISIS-e vastases võitluses Mosuli lähistel. Autor: Bulent Kilic/AFP/Scanpix

Iraagi julgeolekujõudude lähenedes on ISIS-e liidreid nähtud linnast põgenemas, ütles USA kindral kolmapäeval.

"Me ütleme Daeshile, et nende liidrid on neid hülgamas. Me oleme näinud liikumist Mosulist välja," ütles USA maavägede kindralmajor Gary Volesky Bagdadist videosilla teel ajakirjanikele.

Ta keeldus ütlemast, kui paljud ISIS-e liidrid on linnast lahkunud, millal nad seda tegid või kuhu nad suundusid, ent lisas, et sõjalennukid võtavad nad põgenemisel sihikule. "Nende liikumissuuna jätan raketisihtijate mureks," ütles kindralmajor.

Mosulis on hinnanguliselt 3500-5000 IS-i võitlejat ning Iraagi suuruselt teist linna valmistuvad hõivama kümned tuhanded Iraagi julgeolekujõudude liikmed. Ehkki pealetungis Mosulile osaleb eriilmeline koalitsioon Iraagi sõjaväest, politseist, kurdi pešmergavägedest ning nii sunni kui ka šiia omakaitseüksustest, lubas peaminister Haider al-Abadi, et Mosulisse sisenevad vaid Iraagi armee ja politsei.

Linnas ja selle ümbruses on hinnanguliselt 1,5 miljonit tsiviilisikut ning seetõttu kardetakse humanitaarkriisi puhkemist.

Volesky sõnul kavatsevad iraaklased kontrollida kõiki Mosulist lahkujaid, et välistada ISIS-e võitlejate sulandumine tsiviilisikute sekka.

"Neil on keeruline kohaliku elanikkonna sekka sulanduda, arvestades erineva taustaga välisvõitlejate arvu," lausus ta.

Ühendriikide kõrge sõjaväelane ennustas, et linna jäävatest pühasõdalastest moodustavad suure osa välisvõitlejad, sest neil pole kuhugi minna.

Volesky sõnul toetavad Mosulile lõunast peale tungivaid Iraagi julgeolekujõude USA ründehelikopterid.

Apache-koptereid kasutatakse öösiti sihtmärkide ründamiseks vahemaa tagant, ütles ta.

USA 101. õhudessantdiviisi ülem Volesky ütles, et tema hinnangul kavatseb ISIS Mosulis ägedat vastupanu osutada. "Ärge kahelge, Iraagi julgeolekujõududel on initsiatiiv ja nad teavad seda. Neil on motivatsioon kiiresti Mosulisse jõuda ja me aitame neil seda teha."

Volesky sõnul valmistavad koalitsiooni instruktorid Iraagi julgeolekujõude ette sissisõjaks, sest just see võib ISIS-e lüüasaamise järel Mosulis juhtuda.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-AP-BNSVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.