USA kindrali väitel on ISIS-e liidrid Mosulist põgenemas ({{commentsTotal}})

Iraagi sõdurid ISIS-e vastases võitluses Mosuli lähistel.
Iraagi sõdurid ISIS-e vastases võitluses Mosuli lähistel. Autor/allikas: Bulent Kilic/AFP/Scanpix

Iraagi julgeolekujõudude lähenedes on ISIS-e liidreid nähtud linnast põgenemas, ütles USA kindral kolmapäeval.

"Me ütleme Daeshile, et nende liidrid on neid hülgamas. Me oleme näinud liikumist Mosulist välja," ütles USA maavägede kindralmajor Gary Volesky Bagdadist videosilla teel ajakirjanikele.

Ta keeldus ütlemast, kui paljud ISIS-e liidrid on linnast lahkunud, millal nad seda tegid või kuhu nad suundusid, ent lisas, et sõjalennukid võtavad nad põgenemisel sihikule. "Nende liikumissuuna jätan raketisihtijate mureks," ütles kindralmajor.

Mosulis on hinnanguliselt 3500-5000 IS-i võitlejat ning Iraagi suuruselt teist linna valmistuvad hõivama kümned tuhanded Iraagi julgeolekujõudude liikmed. Ehkki pealetungis Mosulile osaleb eriilmeline koalitsioon Iraagi sõjaväest, politseist, kurdi pešmergavägedest ning nii sunni kui ka šiia omakaitseüksustest, lubas peaminister Haider al-Abadi, et Mosulisse sisenevad vaid Iraagi armee ja politsei.

Linnas ja selle ümbruses on hinnanguliselt 1,5 miljonit tsiviilisikut ning seetõttu kardetakse humanitaarkriisi puhkemist.

Volesky sõnul kavatsevad iraaklased kontrollida kõiki Mosulist lahkujaid, et välistada ISIS-e võitlejate sulandumine tsiviilisikute sekka.

"Neil on keeruline kohaliku elanikkonna sekka sulanduda, arvestades erineva taustaga välisvõitlejate arvu," lausus ta.

Ühendriikide kõrge sõjaväelane ennustas, et linna jäävatest pühasõdalastest moodustavad suure osa välisvõitlejad, sest neil pole kuhugi minna.

Volesky sõnul toetavad Mosulile lõunast peale tungivaid Iraagi julgeolekujõude USA ründehelikopterid.

Apache-koptereid kasutatakse öösiti sihtmärkide ründamiseks vahemaa tagant, ütles ta.

USA 101. õhudessantdiviisi ülem Volesky ütles, et tema hinnangul kavatseb ISIS Mosulis ägedat vastupanu osutada. "Ärge kahelge, Iraagi julgeolekujõududel on initsiatiiv ja nad teavad seda. Neil on motivatsioon kiiresti Mosulisse jõuda ja me aitame neil seda teha."

Volesky sõnul valmistavad koalitsiooni instruktorid Iraagi julgeolekujõude ette sissisõjaks, sest just see võib ISIS-e lüüasaamise järel Mosulis juhtuda.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-AP-BNSMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema