Magistritöö uuris Scoutspataljoni tegevväelaste alkoholitarbimist ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Regis Duvignau/Reuters/Scanpix

Leitnant Tanel Rattiste magistritööst selgus, et Scoutspataljoni tegevväelaste hulgas on kõrgema riskitasemega alkoholitarbijaid vähem kui Eesti elanike seas üldiselt, kuid seevastu on sõdurite hulgas rohkem neid, kes tarbivad alkoholi madalamal tasemel.

Tänavu jaanuari lõpus jagas Rattiste Paldiskis kõigile Scoutspataljoni tegevväelastele laiali nende alkoholitarbimist ja enesetunnet uurivad ankeedid ning vastuste alusel valmis kevadel kaitseväe ühendatud õppeasutustes (KVÜÕA-s) magistritöö, kirjutab Eesti Päevaleht.

Joomisharjumusi tuvastav AUDIT-test näitas, et piirnormi, mida peetakse ohtliku alkoholitarbimise alguseks, ületas 161 võitlejat ehk 49,3 protsenti vastanuid ning neist 161-st jõid tervist kahjustavalt palju 15 ja võimaliku alkoholisõltuvuse kategooriasse kuulus 14.

Ühtlasi uuris Rattiste ka Scoutspataljoni alkoholi tarvitamise seost varasema missioonikogemuse, tööalase pinge, emotsionaalse enesetunde ja kasutatavate toimetulekustrateegiatega ning ankeetidest selgus, et 36 sõdurit ületasid depressiooni ja unehäire näitajate piirskoori, 23 sõduril viitas piirskoori ületamine võimalikule sotsiaalfoobiale ja 22 sõduril ärevushäirele ning kuus sõdurit võivad kannatada paanikahäire all.

Selleks et kaitseväelaste uuringu tulemused konteksti asetada, võrdles Rattiste võitlejate joomisharjumuste tulemusi ülejäänud elanikkonna statistikaga, mida on uurinud tervise arengu instituut.

Võrdlusest selgus, et tegevväelaste hulgas on kõrgema riskitasemega alkoholitarbijaid vähem kui elanikkonnas üldiselt, kuid seevastu on rohkem neid, kes tarbivad alkoholi madalamal tasemel.

Sama muster on ilmnenud ka USA ja Austraalia uuringutes, millest selgus, et tegevväelased jäid raske alkoholitarvitamise poolest üldisele Austraalia populatsioonile alla, kuid ühtlasi märgiti, et see on eelkõige seotud töökeskkonna nõuetega ja pidevalt suuri alkoholikoguseid tarvitavad tegevväelased on arvatavasti teenistusest vabastatud.

Rattiste osutas, et ka Eesti kaitseväes võib eeldada samasugust praktikat ehk kui kaitseväelase liigne joomine hakkab juba tööd mõjutama, siis ta suure tõenäosusega vallandatakse.

Eestis on viimase viie aasta jooksul alkoholiga seotud distsiplinaarrikkumiste tõttu teenistusest vabastatud kuus kaitseväelast.

Toimetaja: Marek KuulLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema