Ajalooline hetk: paavst osales Lundis reformatsiooni aastapäeva tähistamisel ({{commentsTotal}})

{{1477926542000 | amCalendar}}

Täna külastas Rootsis Lundi linna paavst Franciscus ning esimest korda ajaloos tähistas katoliku kiriku juht reformatsiooni aastapäeva üheskoos protestantide esindajatega. Luteri ja katoliku kirikute dialoog üksteisemõistmisele ja leppimisele jõudmiseks on kestnud juba 50 aastat.

500 aasta taguste sündmuste meenutamiseks olid ühisel palvusel Lundi katedraalis paavst Franciscus ja Luterliku Maailmaliidu president, piiskop Munib Younani ja peasekretär pastor dr Martin Junge, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on võimalus sel ajaloo kriitilisel hetkel vastuolu lõpetada, liikudes edasi neist arusaamatustest, mis on sageli seganud meil teineteist mõista," teatas paavst Franciscus.

"Oma narratiivis sellest kes me oleme ja kes on teised, rõhutame tavaliselt oma erimeelsusi, meil on meeles lein ja konflikt. Kuid teades neid jõude, mis püüavad meid pidevalt lahutada, soovin täna paluda teil uskuda meie usu keskmes olevasse ristimisse, jumalikku kingitusse, mis meid ühendab ja hoiab ühendatutena," kõneles Luterliku Maailmaliidu peasekretär Martin Junge.

Lundis oli ka Eesti ühisdelegatsioon, kuhu kuuluvad Eesti Evangeelne Luterlik Kiriku peapiiskop Urmas Viilma, katoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan ja Eesti Kirikute Nõukogu peasekretär pastor Ruudi Leinus.

Lundis viibiva peapiiskop Viilma sõnul on praeguses konfliktiderohkes maailmas sellise leppimis- ja andestussõnumi edastamine väga tähtis. "Kirikute üksteisele lähenemine ning leppimiseks käe ulatamine võiks olla eeskujuks maailma erinevatele konfliktiosapooltele alates sõdivatest riikidest lõpetades tülitsevate pereliikmete või naabritega," ütles ta.

Lundi katedraal, kus ühispalvus toimus, on selleks väga sümboolne paik - umbes poole oma pea tuhandeaastasest ajaloost on see olnud katoliku ning teise poole luterlik kirik. 1947. aastal rajati just seal Luterlik Maailmaliit.

Peapiiskop Viilma tõdes, et kuna Eestis saavad katoliku ja luteri kirik omavahel hästi läbi, siis on meil tänase päeva olulisust ehk raskem mõista, kui paljudes teistes riikides.

"Maailm muutub väga kiiresti. Kahjuks muutub maailm väga närviliseks ja konflikte tuleb juurde. Seda enam tuleb kiirustada ja seda enam tuleb leida ühisosa ja ma arvan, et see ühisosa kindlasti leitakse üsna kiiresti. Küsimus ei ole, et peaks saama ühesuguseks. Küsimus on, et suudetaks tunnistada üksteist sellistena, nagu me oleme. Aga muidugi on olulised asjad, mis peavad olema ühised - on see ristimine, on see ühine arusaamine armulauast. Need asjad on olulised ja seal ei ole veel päris ühtlust saavutatud, aga teel ollakse," selgitas ta.

Rooma-katoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan peab oluliseks paavsti öeldud mõtet sellest, et katoliiklased ja luterlased on üks perekond.

"See oli väga oluline sündmus ja sõnum ka. See ei tähenda, et me võime oodata, et kohe kirikud ühinevad või et need küsimused sakramentide kohta saavad lahendatud. Aga ma arvan, et kui on soov ja hea tahe, siis vähemalt katoliku kiriku poolt oli see, et paavst nagu ulatab käe luterlastele, keda ta peab ka oma lasteks ja ta on kõikide kristlaste isa ja see oli täna tajutav Lundis," nentis piiskop.Opositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.