Endised tippametnikud kritiseerivad FBI juhi valimiseelset kirja, nähakse ka seaduserikkumist ({{commentsTotal}})

USA endine justiitsminister Eric Holder ja hulk endisi justiitsministeeriumi ametnikke ning prokuröre süüdistab avalikus kirjas Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) juhti James Comey't protokolli rikkumises. Nimelt heidavad nad Comey'le ette eelmisel nädalal Kongressile saadetud napisõnalist kirja, mis puudutab Demokraatliku Partei presidendikandidaadi Hillary Clintoni e-kirju puudutava uurimise jätkumist.

Ka laiemalt on FBI juhi ootamatut sammu vahetult enne valimisi teravalt kritiseeritud, eriti Demokraatliku Partei poliitikute poolt, vahendasid Politico, Yle, BBC, CNN, BNS jt.

Ka justiitsministeeriumi allikad kinnitavad, et ministeeriumist soovitati FBI-l mitte teavitada Kongressi uuest uurimisest. Ministeeriumi hinnangul polnud FBI direktori James Comey reedel saatetud kiri kooskõlas ei asutuse töötavadega, mille kohaselt uurimise selles staadiumis avalikkust ei teavitada, ega ka põhimõtetega, mille alusel peab FBI vältima olukordi, kus jääb mulje, justkui üritaks ametkond valimisi mõjutada.

Clintoni meeskonna sõnul kasutatakse Comey väheinformatiivset teavituskirja praegu vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi ja viimase toetajate poolt ära. Ning kirja napisõnalisusest tulenevalt on Trumpi pooldajatel nüüd võimalik avalikkusele kirja sisu võib-olla tegelikkusest tõsisemana näidata.

Demokraatidest senaatorid on kirjutanud Comeyle ja justiitsminister Loretta Lynchile, et nad esmaspäevaks uuesti avatud uurimise kohta detailsemaid ja sisukamaid selgitusi annaksid. Peamiseks etteheiteks - lisaks kummalise ajastusega teavitamisele - on see, et kirjast ei selgu, milles asi üldse on. Ehk kirja põhjal võib tegu olla täiesti tühise formaalsusega või siis hoopis millegi tõsisemaga, mille puhul võiks uuesti tulla kõne alla küsimus, kas Clintonile tuleks vale e-kirja serveri kasutamise tõttu ka mingi süüdistus esitada. Ka Clinton ise ja tema kampaaniajuht John Podesta on nõudnud FBI-lt uue uurimise asjaolude pikemat selgitamist.

BBC andmetel tuleks aga FBI ametnikel käesoleva juhtumi raames töötada läbi ligi 650 000 e-kirja, mis pole suure tõenäosusega enne valimispäeva võimalik.

Lühidalt on tegu ühe teise juhtumi raames uurijate kätte sattunud arvutiga, kust leiti e-kirju, mis võivad olla pärit Clintoni serverist. Arvuti kuulus skandaalsele demokraadist poliitikule ja endisele kongresmenile Anthony Weinerile, keda süüdistatakse hetkel ühe alaealise neiuga seksuaalse sisuga sõnumite vahetamises. Weiner astus oma eelmiste seksiskandaalide tõttu esindajatekojast tagasi juba 2011. aastal. Clintoniga on ta seotud eelkõige seetõttu, et tema kunagine abikaasa Huma Abedin - seaduslikult on nad küll abielus, kuid elavad juba pikemat aega lahus - on olnud aastaid erinevates rollides Clintoni nõunikuks ning võis seega omal ajal ka sama arvutit kasutada.

FBI juhi kritiseerijate seas on nii demokraate kui ka vabariiklasi

"Paljud meist on töötanud koos direktor Comey'ga ja kõik me austame teda. Kuid tema ennekuulmatu otsus kommenteerida 11 päeva enne presidendivalimisi avalikult tõendeid, mis võivad liituda käimasoleva uurimisega, üllatab ja jahmatab meid," seisab avalikus kirjas, millele on alla kirjutanud nii Holder, endine asejustiitsminister Larry Thompson ja ligi sada endist kõrget ametnikku või prokuröri.

Kusjuures märkimisväärne on see, et Holder on oma parteilise eelistuse poolest demokraat, Thompson aga vabariiklane.

Kirja autorite sõnul on justiitsministeeriumi haldusalas töötavaid ametnikke juhendatud mitte kommenteerima uurimist ootavaid juhtumeid, kui tegu pole just äärmusliku olukorraga või olukorraga, kus kommenteerimiseks on antud justiitsministeeriumi heakskiit. Viimast aga praegusel juhul kindlasti ei olnud.

Senati demokraatide liider näeb FBI juhi käitumises seaduserikkumist

Kui avaliku kirja autorid süüdistavad Comey't eelkõige protokolli ja töötavade rikkumises, siis on ka neid, kes väidavad, et FBI juhi teate ebasobiv aeg võib kujutada endast ka seaduserikkumist.

Pühapäeval kritiseeris FBI juhti teravalt USA senati demokraatide liider Harry Reid.

Reidi hinnangul rikkus FBI juhataja James Comey seadust, kui teatas otsusest vahetult enne valimisi. Senaatori arvates võis Comey rikkuda seadust, mille kohaselt ei tohi riigiametnikud kasutada oma ametiseisundit valimiste mõjutamiseks.

Senaator sellega ei piirdunud, vaid väitis samas, et Comey on ühtlasi varjanud informatsiooni vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi kesksete nõunike ja Venemaa valitsuse vahelise suhtluse kohta.

Telekanal NBC teatas samal ajal, et FBI on hankinud volituse, mis annab neile õiguse uurida Clintoni lähedase abi Huma Abedini mehe ja endise kongresmeni Anthony Weineri arvutist leitud elektronkirju, mis puudutavad demokraatide presidendikandidaati.

FBI omas juba varem volitusi Weineri arvuti uurimiseks, kuid see puudutas siiani vaid kahtlustuste kohaselt sobimatu sisuga kirjavahetust kongresmeni ja ühe alaealise tüdruku vahel.

Clintoni edumaa arvamusküsitlustes on märkimisväärselt vähenenud

Viimaste arvamusuuringute kohaselt on Clintoni edumaa Trumpi ees märgatavalt vähenenud ning seda ka küsitlustes, mis on tehtud isegi enne Comey kirja avalikuks tulekut.

Kui hiljuti juhtis Clinton mõnes uuringus näiteks rohkem kui 10 protsendipunktiga, siis ABC/Newsi ja Washington Posti uuringus toetab Clintonit 46 ja Trumpi 45 protsenti vastanutest.

Väidetavalt on muutus seotud eelkõige sellega, et vabariiklastest valijad on muutunud entusiastlikumaks - kui varasemate uuringute põhjal peeti vaid kolmveerandit registreeritud vabariiklastest tõenäolisteks valima minejateks, siis nüüd on see tõenäosus kasvanud 81 protsendini. Samuti on uuringu põhjal 86% inimestest, kes end ise vabariiklaseks peavad, Trumpi toetamas 86%. Trumpi toetus "vabariiklaste poole kalduvate" sõltumatute valijate seas on 84%.

ABC/Washington Post avaldavad kolmapäeval sama meetodiga arvamusküsitluse, mis on tehtud täielikult pärast Comey kirja uudistesse jõudmist.

Osa analüütikuid on siiski seisukohal, et märkimisväärset muutust ei pruugi e-kirjade temaatika ja sellega seotud uurimise uuesti alustamine kaasa tuua, sest neil - peamiselt vabariiklastest - valijatel, kelle jaoks Clintoni e-kirjade skandaal märkimisväärseks probleemiks oli, polnud nagunii kavas tema poolt hääletada.

Suurem osa arvamusküsitlusi näitab, et valijate seisukoht Clintoni ja tema e-kirja skandaali asjus on juba välja kujunenud. Näiteks 13 määrava tähtsusega osariigis läbi viidud uuringu kohaselt vastas 71% vastanutest, et Comey äsjane avalikustatud info ei mängi rolli selles, kuidas nad hääletada kavatsevad.

Toimetaja: Laur ViirandKohtuistung Reidi tee ehitusloa teemalKohtuistung Reidi tee ehitusloa teemal
Halduskohus kuulutab otsuse Reidi tee asjus 6. septembril

Tallinna halduskohus arutas esmaspäeval MTÜ Eesti Roheline Liikumine taotlust peatada Reidi tee ehitamine.

Uuendatud: 17:47 
Züleyxa Izmailova ja Indrek KiislerZüleyxa Izmailova ja Indrek Kiisler
Izmailova: riigikogu valimistel on rohelised tagasi pildil

Eestimaa Roheliste liidri Züleyxa Izmailova möönis, et Tallinnas oleks neil olnud kohalikeks valimisteks kasulik mõne teise nimekirjaga liituda, kuid seda ei tehtud silmas pidades riigikogu valimisi.

Roheliste linnapeakandidaadi sõnul on Tallinna linna eelarve maht umbes 60 miljonit eurot 

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.