Volinik: immigrantide ja äärmuslaste segi ajamine teenib ISIS-e huve ({{commentsTotal}})

Möödunud nädalal Eestis käinud Euroopa Liidu julgeolekuliidu voliniku sir Julian King ütles "Välisilmale" antud intervjuus, et inimesed, kes löövad immigrandid ja äärmuslased ühte patta, teevad tahes või tahtmatult ISIS-e propagandat.

Euroopa Liidu julgeolekuvolinik on suhteliselt uus amet, mille juhiks sai vaid kuu aega tagasi Suurbritanniat esindav sir Julian King. Kõlava nimega julgeolekuliidu voliniku portfell sisaldab tegelikult väiksemaid eesmärke kui ehk esialgu arvata võiks.

Volinik Kingi sõnul on peamisteks sihtideks küberkuritegevus, organiseeritud kuritegevus, radikaliseerumine ning koostöö loomine liikmesriikide vahel. Tallinnas Euroopa Liidu IT-agentuuri ehk EU-LISAt külastanud King nimetab üheks probleemkohaks liikmesriikide vahelist usaldust.

"Usalduse teema on õhus. Ja mitte ainult luurealal, vaid kogu koostöös nii korrakaitses, uurimisel kui ka süüdimõistmisel. Peame seda usaldust looma. Usun, et parim viis on praktiline koostöö, mis annab tulemusi, tugevdab liikmesriikide sidusust, sest nad näevad, et see toob tulemust. Europolis on olnud mõned aastad meeskond, kes tegeleb küberkuritegevusega. Seda kutsutakse EC3. See valdkond on täis akronüüme. Neil on päris häid tulemusi võitluses küberkuritegevusega ja küberjulgeolekuala parendamisel. See töötab liikmesriikide võimudega," selgitas ta.

Euroopa Liit on niivõrd-kuivõrd hakkama saanud suure sisserändega, kuid Pariisi ja Brüsseli rünnakute pärast on tekkinud kartus, et sisserändajate seas on ka palju neid, kes tahavad ISIS-e nimel Euroopat rünnata.

Hollandi eesistumise ajal valminud analüüsis hinnati, et eelmise aasta lõpus ja käesoleva aasta alguses oli Süürias ja Iraagis umbes 4000 Euroopa Liidu kodanikust võitlejat. Enamus neist ehk ligi 3000 on pärit neljast riigist: Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Belgia. Raporti järgi on umbes kolmandik võitlejatest naasnud või tahtnud naasta. Iseküsimus on, kas nad on teinud seda immigratsiooni kattevarjus või proovinud ise üle piiri saada.

Julgeolekuvoliniku sõnul ei tohi immigratsiooni ja võitlejaid segamini ajada. "Selles on oht, kuid sellega ei tasuks liialdada. Hinnanguliselt on seal 2000-2500 EL-i kodanikku, kes võitlevad Daeshi ridades. Need pole samad asjad, me ei peaks neid segi ajama. Kui seda teeme, siis teeme Daeshi propagandat ja seda rahuldust ei peaks me neile pakkuma," arvas ta.

"Mida peame tegema selle ohu vastu võitlemiseks? Peame kindlustama, et sellevastast võitlust peetaks paremini. Esmalt, peame proovima takistada inimestel minna või kindlasti peame jälgima inimesi, kes tulevad tagasi. Seega töö radikaliseerumise ennetamiseks on nii tähtis. Väga tähtis on peatada noortes tunnet, et nad tahavad minna ja võidelda Daeshi ridades, Teiseks, tähtis on ka töö, et jõustada meetmeid, et karistada ja kriminaliseerida sinnaminekut või naasmist," selgitas King. "Oleme tugevdanud kontrolle tugevama Frontexi ehk Euroopa piiri- ja rannavalvega, kes aitavad Itaalial ja Kreekal dokumenteerida, kontrollida ja intervjueerida saabuvaid inimesi."

Veel enne aasta lõppu loodab julgeolekuvolinik liikmesriikide kokkulepet Schengeni süsteemi tugevdamiseks, mis tähendab kõigi, mitte ainult kolmandatest riikidest saabuvate inimeste kontrollimist Euroopa Liidu välispiiridel. Selle elluviimine on aga hoopis teine teema, eriti kui vaadata, kuidas on mõned liikmesriigid suutnud täita DNA-d ja sõrmejälgede infovahetust lubavat või reisijate nimekirja vahetust lubavat konventsiooni.

"Saame jälgida, et kokkulepitut ka täidetakse ja jõustatakse. On mõned võtmeorganisatsioonid nagu Europol, Eujust, ka siin Eestis, EU-LISA, mida saame tugevdada ja nad saavad töötada liikmesriikide, korrakaitse-, uurimis- ja süüdistusorganitega, et aidata tugevdada julgeolekut meie piiridel, piiride taga ja ülesvoolu julgeolekut. Sellega seoses saame ka vastu astuda radikaliseerumisele," rääkis King.

"See tähendab kaht dimensiooni: esimene on vastandumine radikaliseerumisega internetis. Teine on kogukonnas rohujuuretasandil kodanikkonna tasandil tehtava töö toetamine, et aidata tihtipeale just noortel vältida radikaliseerumise ja vägivalla tõmmet," märkis ta lõpetuseks.

Toimetaja: Laur ViirandRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.