Eestis õppiv filipiinlanna: Duterte kehastab muutuste kiirendajat ({{commentsTotal}})

Tallinna Tehnikaülikoolis rahvusvahelisi suhteid õppiv filipiinlanna Herna Graze Lauz selgitas ETV saatele "Välisilm", et suur osa Filipiinide elanikest näeb skandaalses presidendis Rodrigo Dutertes"muutuste kiirendajat".

Viimastel nädalatel, tegelikult isegi viimase paari kuu jooksul, on lisanud välisuudistesse vürtsi Filipiinide presidendi Rodrigo Duterte väljaütlemised. Mees on olnud ametis neli kuud ja selle aja jooksul on ta kõikvõimalikesse kohtadesse saatnud paavsti - kusjuures Filipiinid on valdavalt katoliiklik maa -, president Barack Obama - kusjuures USA on seni Filipiinide tugev liitlane - ning otsustanud riigis lokkava narkoprobleemi ja kuritegevuse jõuga likvideerida. Narkovastases sõjas on tapetud juba pea 4000 inimest. See mees on hull, ütlevad paljud.

"Paljud inimesed kutsuvad teda ropu suuga presidendiks. Talle meeldib vanduda. Ta ropendab palju. Psühhopaadiks. Kuid enamiku filipiinlaste jaoks, ka minu enda jaoks, me vaatame tema kui muutuste kiirendaja poole," tunnistas Lauz.

Möödunud nädalal Jaapani visiidilt koju lennates võttis aga Dutertega ühendust "jumal ise". "Vaatasin taevasse, siia lennates ja ma lihtsalt... kõik magasid norinal, ja hääl ütles, et kui sa ei lõpeta vandumist, kukutan ma praegu selle lennuki alla. Ja ma küsisin, kes minuga räägib? No muidugi, see oli jumal. Okei, ma lubasin jumalale, et ma ei kasuta enam slängi, ei ropenda enam," rääkis Duterte lennujaamas ajakirjanikele.

Enamus filipiinlasi toetab Duterte narkovastast sõda. Lubadusega sellele kõigele lõpp teha ta presidendiks valitigi. Nii hirmutati Manilas Halloweeni üritustel sel korral lapsi ka kilekottidesse pakitud narkoohvritega.

"Ja ta on kuulus. Ta on kuulus, kas selle pärast, et ta vannub kogu aeg, kui ta rahvaga räägib? Või sellepärast, et meedia näitab teda negatiivses valguses tema narkovastases võitluses? Kuid mõned inimesed ei mõista probleemi suurust. Ametliku statistika kohaselt on Filipiinidel 3,6 miljonit narkomaani, diilerit, uimastikartellide liiget," selgitas Eestis õppiv filipiinlanna. "Ma tahaks lihtsalt käia tänaval ilma, et mind röövitaks, tapetaks või vägistataks."

Duterte ei tule tundmatusest. Ta on olnud poliitikas 30 aastat. 23 aastat on ta olnud Davao linnapea. Davao on Filipiinide suuruselt teise saare Mindanao suurim linn, kus elab sama palju inimesi kui Eestis.

"Kuid ta tegi kõvasti tööd juba Davao linnapeana ja teenis seal endale inimeste suure usalduse ja samuti oma kaaspoliitikute usalduse. Kaasvõitlejate usalduse," põhjendas Lauz.

"Ma usun temasse, sest Davao on üks turvalisemaid linnu Filipiinidel. See on hääletatud isegi üheks turvalisemaks linnaks Kagu-Aasias. Ainult Davaos kehtib kord, et on keelatud avalikes kohtades ja hoonetes suitsetada. Ja sellest hoitakse väga kindlalt kinni. Kui ta oli linnapea, tavatses ta öösiti taksot sõita, lootuses tänavatelt halba elementi tabada," jätkas filipiinlanna.

Lauz leiab, et väga patriootlik mees. "Ta on väga tugev liider, kuid pehme südamega. Ta on vaeste poolt. Talle ei meeldi eliit. Ta ei hakka kunagi eliidi hulka kuuluma. Talle ei meeldi oligarhid. Ärimehed pakkusid talle nendeks valimisteks raha, kuid ta ütles sellest rahast ära."

Ka oma vanale liitlasele, Ameerika Ühendriikidele on Filipiinide president Duterte lubanud lahutust. Pinnale on kerkinud vanad pinged ajaloost ning president lubab tulevikus vaadata hoopis Hiina poole. USA-s nähakse aga silmakirjalikku moraalilugejat.

"Kui Hiina toob meile rohkem investeeringuid, laenab meile rohkem raha, siis me orienteerume ümber," kommenteeris Lauz. "Kommunism on Hiinas vaid inimeste vahelise tiheda koostöö korraldamise vahend. Sest hiinlasi on miljoneid ja neil peab olema tugev valitsus. Kuid, kui rääkida demokraatia seisukohast, siis tegelikult on nad juba muutumas demokraatlikuks," lisas ta.

"Mida teie tegite Iraaki sisse tungides? Kas te leidsite massihävitusrelvi? Tapsite selle riigi presidendi, kuid ei leidnud midagi. Kus on teie au ja väärikus? Ja mina võitlen siin, mul pole raha, et ehitada rehabilitatsioonikeskusi narkomaanidele. Ma pean leidma raha, et probleemi lahendada," andis Lauz ülevaate Duterte USA-vastasuse põhjendustest.

Toimetaja: Laur ViirandReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.