SEB Eesti pensionifondide tootlusest: me ei olnud kriisiks valmis ({{commentsTotal}})

SEB kinnitusel on teise sambaga liitunud kõigest hoolimata paremas seisus kui sellega mitteliitunud.
SEB kinnitusel on teise sambaga liitunud kõigest hoolimata paremas seisus kui sellega mitteliitunud. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eile avaldas OECD oma riikide pensionifondide tootluse aruande, mis paigutas Eesti aastate 2005-2015 keskmiselt -2,2-protsendilise tootlusega pingerea viimaseks. Üks fondihaldureid SEB tõdeb, et Eesti ei olnud ajajärku jäänud kriisiks valmis.

ERR.ee kirjutas eile OECD pensionifondide raportist, mille peale rahandusministeerium kommenteeris Eesti ankrumehe kohta finantskriisiga, mis tabas Eestit 2008. aastal. Samas oli kriis globaalne ja tabas samamoodi ja kohati valusamaltki paljusid riike, kelle pensionifondide pikaajaline keskmine tootlus on siiski Eesti omast parem.

Üks fondihaldureist SEB möönab, et Eesti polnud kriisiks valmistunud.

"OECD analüüs puudutab aastaid 2005-2015 – see on ajavahemik, mille alguspunkt on finantskriisi eelne buumiaeg. Tuleb nõustuda, et Eesti pensionifondid ei olnud 2008. aasta kriisiks valmis ja kaotasid 2008-2009 üleilmses finantstormis liiga palju. SEB on teinud kaheksa aastat tagasi toimunud sündmustest vajalikud järeldused ning fondide juhtimist ümber korraldanud. Meie tulemused on viimastelt aastatel paranenud, kuid mineviku pikaajalised keskmised muutuvad aeglaselt," tõdeb SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev kommentaaris ERR-i uudisteportaalile.

"Ilmselt ei paista Eesti fondid selles võrdluses väga heas valguses ka paaril järgneval aastal, sest ka 2006-2016 ja 2007-2017 ajavahemikud võtavad alguspunktiks buumi tipu. Meie pensionifondidel läks tunduvalt paremini ajavahemikul 2002-2007 ning ka viimastel aastatel on tulemused olnud head. Paraku ei ole OECD teinud kättesaadavaks pikemat perioodi alates 2002. aastast, kuid meie hinnangul oleks Eesti fondide positsioon 2002-2016 ajavahemikus mõnevõrra parem," selgitab Võrklaev.

Võrklaeva sõnul on SEB suurima kohustusliku ehk progressiivse pensionifondi nominaaltootlus alates selle algusest 2002. aasta juulis 3,58 protsenti aastas ehk kokku umbes 66 protsenti, millest on haldustasud juba maha arvestatud. Sama ajavahemiku inflatsioon oli 3,03 protsenti aastas.

"Pooleprotsendiline keskmine aastane edu inflatsiooni ees ei ole suur, kuid ka võrdluses inflatsiooniga on olukord viimastel aastatel oluliselt paranenud – seda tänu nii fondi tootlusele kui ka alanenud inflatsioonile," leiab Võrklaev.

SEB Progressiivse Pensionifondi portfellist on hetkel umbes veerand rahas. "Me ei pea sellist rahajääki pikemas vaates tavapäraseks, kuid eelistame hetkel raha negatiivse tootlusega võlakirjadele. Soodsamate hinnatasemete korral väärtpaberiturgudel võib meie taktikaline vaade muutuda," kinnitab Võrklaev.

Võrklaeva kinnitusel on teise sambaga liitunud pensionikogujate tulemus koos riikliku esimese sambaga ka tagasihoidlike prognooside puhul parem, kui liitumata jätnud klientidel.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics