Anvelt, Mihkelson, Reps: oleme jõudnud seisakusse ({{commentsTotal}})

{{1478114843000 | amCalendar}}

Nii Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) liige Andres Anvelt kui ka Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) ja Keskerakonna liikmed Marko Mihkelson ja Mailis Reps tõdesid, et Eesti on jõudnud seisakusse. Reformierakonda kuuluv siseminister Hanno Pevkur sellega aga nõus ei olnud.

IRL-i esimees Margus Tsahkna ütles nädalavahetusel erakonna volikogul, et "Eesti areng on seiskunud ja IRL ei tohi pealt vaadata ja seisakus vaikides osaleda, kuna see teeb kaasvastutajaks. IRL on valmis muutusteks, nüüd on küsimus, kas peenhäälestamise kursilt on valmis lahkuma ka teised".

Sama mõtet kordas Marko Mihkelson ETV saates "Foorum.

"Tõsi, me pole rahul olukorraga, mis Eestis täna on kujunenud. Me ei räägi ju üksi sellest, et olukorda, mis meie ümber on, võib kirjeldada pigem kui seisakut, vaid me oleme täna olukorras, kus suure tõenäosusega meie lapsed võivad elada kehvemini kui meie elame. Me ei näe, et valitsuses nendele küsimustele praegu siiralt lahendusi otsitakse. See ei tähenda, et otsime väljapääsu koalitsioonist, vaid küsimus on selles, kuidas leida lahendusi Eesti ees seisvatele probleemidele," selgitas Mihkelson.

Mihkelson kommenteeris, et kõik nn peenhäälestamise otsused toimivad valitsuse tasandil, kuid nii Eesti kui ka meid ümbritsev keskkond on olukorras, kus tuleb teha reforme, mitte peenhäälestamist.

"Selles osas pole täna see aeg, kus oleme kinni võib-olla ka neis küsimustes, mida kaks aastat tagasi valitsust tehes otsustasime. Ma ei kutsu üles koalitsioonilepingut ümber vaatama, aga elu meie ümber on sedavõrd dünaamiline, võttes nii julgeoleku kui samas ka majanduse poole," rääkis Mihkelson.

Tema sõnul ei tohiks olla nõus sellega, et Eesti majandus kasvab kolm korda aeglasemalt kui Lätil või Leedul."Üksnes peenhäälestavate otsustega edasi liikuda ei saa. Ja me ei räägi siin aastast või kahest, vaid palju pikemast perioodist," ütles ta.

Andres Anvelt ütles, et otsida tuleb n-ö mootorit, mis seisakust edasi viivad.

"Sellesse koalitsiooni minemine ei ole olnud meil lihtne. Natuke rohkem kui aasta tagasi tegi volikogu vaheotsuse, kas jätkata koalitsioonis või mitte. See oli suhteliselt napp hääletus. Ja väga paljud inimesed erakonnas siiani jälgivad teraselt meie fraktsiooni käitumist ja olekut selles koalitsioonis. Ja me oleme selgelt erakonnas sellises olukorras, et peame otsima neid mootoreid, et see seisak, mis on tekkinud viimase poole aasta või aastaga ja mis on aina süvenenud, uuesti käima vedada. Meie erakonna liikmed küsivad teravalt meilt, kas oleme saavutanud selle või oleme hoopis langustrendis," rääkis Anvelt.

Mailis Reps tõi välja, et nii IRL kui ka SDE tunnetavad selgelt seda, mida kogu ühiskond on juba enam kui aasta aega välja öelnud - et on seisak.

"Kõige suurem küsimus on see, kuidas keegi selliseid suuri otsuseid vaatab. Reformierakonna asi ongi öelda, et kõik on väga vahva, aga reaalne olukord on selline, et sellist julgust, mida me oleme oma arenguloos Eestile uhkuseks pannud - erinevad reformid, uued mõtted, alternatiivid -, põnevaid lahenduskäike, mida näeme ka Soomes, me täna ei näe. See ühiskonna pahameel tuleb esile läbi esimeeste kõnede ja see on ka see, miks opositsiooni umbusalduse tekst on täpselt nii põhjalik nagu ta on," selgitas Reps.

Ta lisas hiljem, et kuigi kogu ühiskond näeb selgeid probleemkohti, siis Reformierakond püüab väita, et probleeme pole või on need minimaalsed.

"See on täna kõige kriitilisem koht. Küsimus on selles, kas Reformierakond on valmis ütlema, et tegelikult täna samamoodi edasi ei saa, et on ühiskonnas probleemkohti, mida on liiga kaua edasi lükatud, et on seisakumärke, mida on nähtud juba aastaid, aga pole tahetud piisavalt analüüsida, ja et on dogmasid, mis ei vii enam edasi," rääkis Reps.

Hanno Pevkur ütles, et Reformierakond ei jäta kriitikat tähelepanuta ja kinnitas, et ka tema näeb Eesti ühiskonnas probleeme. Samas ei ole tema sõnul Eestis seisakut.

"Seetõttu ka meil siin täna IRL-il, SDE-l ja Reformierakonnal ongi valitsusvastutus. Ka seda kriitkat, mida valitsuspartnerid ütlevad, ei saa jätta tähelepanuta. Ma kuulan seda hea meelega ja olen valmis ka arutama, mida saame teha paremini. Aga ma pole kindlasti nõus sellega, et meil on seisak. Olen nõus sellega, et saame teha teatud asju teisiti, et peame otsustama pensioniküsimuse, riigieelarve üle, me oleme juba otsustanud lastetoetuste ja palju muude asjade üle, mis aitavad Eesti iniemstele toime tulla," rääkis Pevkur.

Ta lisas, et valitsuses on tehtud olulisi ja suuri otsuseid ja kindlasti on mõned asjad jäänud ka ootele. "Meil on kindlasti võimalik öelda ühtteist, mis ei sobi või mis oleks võinud olla paremini, mis ei tähenda aga, et koalitsioon ei tööta," ütles ta.

Toimetaja: Merili NaelReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.