Kasvav turg meelitab: pakiautomaadi teenusepakkujaid tõmbab e-kaubanduse levik ({{commentsTotal}})

{{1478189749000 | amCalendar}}

Pakiautomaatide turgu jagab kolm ettevõtet. Teenusepakkujaid kannustab e-kaubandus, mille mahud näitavad üksnes kasvutrendi, mis lubab uutel tulijatel turust manti võtta.

Aastaid konkureerisid pakiautomaaditurul kaks giganti: teenusega tuli 2009. aastal välja Itella SmartPOST, kes rajas oma automaadid kaubanduskeskustesse sisse. Neile asus peagi pakkuma konkurentsi odavama hinnaga turule tulnud riigiettevõte Omniva, kes pani oma automaadid kaubanduskeskuste ette õue. Aeg näitas, et kumbki välja ei sure. Vastupidi, nüüd on turule sisenemas veel kolmaski teenusepakkuja, DPD, kes oma pakiautomaadid Omniva omade kõrvale õue asetab.

Konkurents tiheneb, ent kliente jagub edaspidi ilmselt sama lahedasti kõigile, sest e-kaubanduse turg üha kasvab, nõnda ei tule klientuur mitte niivõrd konkurentide, kuivõrd kasvavate mahtude arvelt.

"Tänu e-kaubanduse plahvatuslikule arengule on pakiautomaadid kujunenud inimeste eelistatuimaks pakkide saamise ja saatmise kanaliks. See pole nii mitte ainult Eestis, aga ka Lätis. Leeduski on inimeste tarbimisharjumused selle koha pealt hetkel muutumas. Seetõttu on igati loogiline, et konkurents selles valdkonnas tiheneb," ei pelga Omniva kommunikatsioonijuht Kaja Sepp konkurentsi.

Omnival on nii Eesti kui kogu Baltikumi suurim pakiautomaatide võrgustik - 124 neist asub Eestis ja 277 on Baltikumi peale kokku. Siiani olid nad ainsad, kes kõigis kolmes riigis teenust osutasid. Nüüd lisandub neile ka DPD, kes novembri jooksul oma teenuse kõigis kolmes riigis juurutab. Omniva eripäraks on pakkuda teenust ka väikeasulates, mis kindlustab neile hea turupositsiooni.

Itella SmartPOST on turu soodsaim teenusepakkuja ning ka nemad konkurentsi ei pelga. Tänavu on nende pakimahud võrreldes möödunud aastaga kasvanud juba 30 protsenti, kinnitab ettevõtte müügi- ja turundusjuht Alice Vergi. "E-kaubandus kasvab iga aastaga jõudsalt, seetõttu mahub turule ka uusi tegijaid. Näis, palju uued tulijad suudavad mahte võita ja milliseid lisandväärtusi suudavad nad tarbijatele pakkuda ning kas see tuleb turu kasvust või konkurentide arvelt," kommenteerib Vergi.

DPD alustab tagasihoidlikumate mahtudega: esialgu avatakse Eestis 19 pakiautomaati, neist 12 Tallinnas. Üle Baltikumi tuleb kokku 45 pakiautomaati, kuid lisaks on DPD-l ka pakipoed ja neid on automaatidest kordades rohkem, kolme riigi peale kokku 300, seega sellises arvestuses rohkem kui Omnival. Uue tulija hinnakiri eraisikutele jääb samuti sarnaseks Omnivaga.

Kui Itellal, Ominval ja DPD-l on kõigil oma pakiautomaadivõrgustik ning nad osutavad ka kullerteenust ise, siis viimasel ajal on ilmunud kaubanduskeskustesse veel neljandagi teenusepakkuja automaadid - Viljandi ettevõte Cleveron on alustanud pakirobotite võrgustiku loomist. Erinevalt teistest ei paku nad aga kullerteenust ise, vaid pakuvad platvormi kõigile, kel vaja pakke mujale kui koduuksele kätte toimetada. Nii näevad nad oma klientidena nii kullerfirmasid kui ka näiteks kingseppi või autorendifirmasid.

"Me oleme nagu lennujaam: igal lennufirmal ei pea ju olema oma lennuvälja selleks, et maanduda, vaid nad saavad seda kõik ühes lennujaamas teha. Nii ei paku ka meie ise kullerteenust, kuid kullerfirmad võivad tulla ja oma paki meie robotitesse jätta," selgitab Cleveroni kaasasutaja ja juht Arno Kütt ettevõtte kontseptsiooni.

"Pakiturg kasvab väga palju ja see pole vaid e-kaubandus. Meiega on võimalik hästi palju uusi teenuseid lahendada, näiteks kingsepp saab jätta oma kliendi kingad pakirobotisse, kui klient sobival ajal kaubanduskeskusesse neile järele ei saa tulla või Airbnb-s majutuse pakkuja saab jätta korterivõtmeid, samuti saab rentija jätta autovõtmeid," loetleb Kütt.

Ka Omniva plaanib järgmisel aastal võimaldada teistel kulleritel oma pakiautomaadivõrgustikku kasutada.

Cleveron, kelle pakirobotid valmivad Viljandis, alustas oma teenuse pakkumist Eestis mõni kuu tagasi seitsme pakirobotiga. Neist kolm asuvad Tallinnas, ülejäänud Tartus, Rakveres ja Viljandis. Lähema paari-kolme aasta jooksul plaanitakse Eesti turul jõuda 500 pakirobotini.

Samal ajal on asutud vallutama ka Põhja-Ameerika turgu, kus saadi jalg ukse vahele, alustades koostööd maailma suurima jaekaubandusketiga Walmart, mille e-kaubanduse mahud samuti üksnes kasvavad.

Siiani on pakiroboti teenus olnud kättesaadav vaid äriklientidele, erakliente asutakse teenindama veel selle aastanumbri sees, seejuures on teenus erakliendilt erakliendile tasuta. Ka juhul, kui inimene on tellinud omale kulleriga kauba koju, kuid ümber mõtleb, võib ta selle hoopis tasuta pakirobotisse ümber suunata.

"Nad oleksid nagu DropBoxi teenuse kasutajad," võrdleb Kütt oma ettevõtet andmevahenduslao teenusega.

E-kaubanduse liit: oleme kõige pakiautomaadisõbralikum rahvas maailmas

E-kaubanduse liidu juht Signe Kõiv tõdeb, et sellist fenomeni kui Eesti pakiautomaaditurul, mujal ei ole. "Eestis elab ilmselt kõige pakiautomaadisõbralikum rahvas maailmas ning postkontoritest ja kullerteenusest on teenus liidu tarbijauuringu põhjal peajagu üle," kinnitab ta. "Konkurents pakiautomaatide turul on tervitatav ja julgustame teenusepakkujaid laienema ka maapiirkondadesse, et aidata kaasa e-kaubanduse kasvule."

Seda, et konkurents turul liiga tihendaks läheks, nii et kellelgi turuosalistest tuleks oma pakiautomaadid kokku korjata, Kõiv ei usu.

"Pigem pakub teholoogia areng üha uusi võimalusi ning miks mitte ei võiks tulevikus külmiku funktsiooniga pakiautomaat olla iga kortermaja trepikojas või eramajade rajoonis, et hommikul tellitud toidukaup töölt saabudes kaasa haarata? Automatiseeritud teenus on mugav, lihtne ja paindlik ning tarbijate südamed võidab taskukohane hind ja tõrgeteta kulgev pakivahetus," fantaseerib Kõiv.

Praegu nimetab ta üheks e-kaubandust takistavaks teguriks just kõrget postikulu, mis tarbijaküsitlustes välja on tulnud. Samas usub ta, et konkurentsitingimustes võtab ka hind tarbija jaoks soodsama suuna.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.