Tankler: Trumpi väljaütlemised arvamusküsitlusi ei mõjutanud ({{commentsTotal}})

Kuigi vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi väljaütlemised on kogu kampaaniaperioodi vältel olnud ebakohased, ei ole need arvamusküsitlusi mõjutanud, ütles ERR-i Washingtoni korrespondent Lauri Tankler.

Tankler meenutas, et juba möödunud aasta keskpaigas oli USA meedia täis lugusid sellest, mida vabariiklaste presidendidkandidaat Donald Trump oli valesti öelnud, vahendas "Välisilm".

Tankleri hinnangul on Eestis arusaam, et Trumpi hakati näitama positiivses valguses, kuid tegelikult näidati tema valimisüritusi ainult selle tõttu, et need olid väga kriitilised Trumpi suhtes.

"Meil on siin olukord, mis on täiesti kontrollimatu. Meil on ebakompetentsed poliitikud, mitte ainult president, vaid siin, teie enda osariigis on teil senaator John McCain. Mulle üldse ei meeldi, kui inimestel pole enam tervet mõistust ja nad ei saa enam aru, mis toimub, või nad ei taha teada. Võib-olla on küsimus kampaaniate rahastamises, võib-olla erihüvede pakkumises, võib-olla lobitöötajates, aga miskipärast ei saa mõned inimesed enam asjadest aru ja ma ei usu, et nad on väga kaua enam oma valitud ametis," rääkis Trump ühel üritusel.

Esimeste nädalate peale räägiti näiteks CNN-is, MSNBC-s kohe, kui ebakohased on mõned need asjad, mida Donald Trump välja ütles. Näiteks esimese kuu aja jooksul, mil tal olid kampaaniaüritused, suutis ta peale mehhiklaste vägistajateks nimetamise veel rääkida John McCainist, 2008. aastal Barack Obama vastu kandideerinud vabariiklasest senaatorist. Tankler meenutas, et Trumpi sõnul ei ole John McCain tegelikult sõjakangelane, kuna ta langes vangi ja tegelikult Trumpile meeldivad need sõjakangelased, kes vangi ei langenud.

Miskipärast see ei mõjutanud seda, kuidas Donald Trumpil läks arvamusküsitlustes. Tankleri sõnul võttis Washington Posti poliitikatoimetaja Rebecca Sinderbrand üsna tabavalt kokku selle, kuidas ajakirjanikud ja eksperdid arvasid, et Donald Trumpil võib arvamusküsitlustes minema hakata.

"Paljud on püüdnud võrrelda praeguseid valimisi eelmistega. 2012. aastal oli hulk kandidaate, kes tõusid kiiresti tippu, enamasti autsaiderid, kes põlesid väga kiiresti läbi ja nende populaarsus kestis vaid paar nädalat enne, kui nad radarilt kadusid. Mitmed vaatlejad arvasid, et Donald Trump järgib sama trajektoori. Selle asemel oleme näinud peaaegu pidevat tõusu, üksikute katkestustega. Kui vaadata viimase kuu arvamusküsitlusi, siis 30 üleriiklikust ja osariigi arvamusküsitlusest on Trump juhtinud 27-s," ütles Sinderbrand augustis.

"Tagantjärele ma arvan, et mina ootasin täpselt nii nagu hulk ajakirjanikke Washingtonis ja hulk eksperte ka Eestis, et läheb suureks rebimiseks Hillary Clintoni ja Jeb Bushi vahel. Umbes kaks aastat tagasi, kui toimusid uuesti vahevalimised ja vabariiklased said enda kätte nii senati kui esindajatekoja, oli kogu aeg selline tunne, et näed - see on kõik referendum Obama suhtes ja tegelikult tahavad valijad mingisugust muutust," arutles Tankler.

Probleem oli Tankleri hinnangul aga see, et kes suudab seda muutust kõige paremini välja näidata ja valijate jaoks kehastada. Tagantjärele on Tankleri sõnul näha, et Jeb Bush ilmselgelt ei oleks olnud see nii-öelda muutuse kehastus, sest ta tuleb Bushide perekonnast ja tegelikult on olnud poliitikas sees kogu aeg.

Aga vabariiklastel oli kogu aeg suur lootus, et president Obama ametiaeg jääb niivõrd kehvasti inimestele meelde, et ei ole mingisugust võimalust, et valijad annaksid uuesti demokraadile presidendikoha.

"Mina valmistun ka millekski uueks - ma kandideerin presidendiks," teatas demokraatide kandidaat Hillary Clinton 2015. aasta kevadel kandideerimisest.

See ei tulnud kellelegi üllatusena. Kõik aimasid, kõik arvasid juba ammu, et Hillary Clinton ikkagi ühel hetkel hakkab uuesti kandideerima. See, kuidas ta kandideerima hakkab ja see, kes tema nii-öelda konkurentideks tulevad, oli suurem küsimus. Keegi ei osanud aimata, et Bernie Sandersil - senaatoril Vermontist - läheb nii hästi eelvalimistel.

Aga üks nendest inimestest, keda oodati samuti kandideerima, oli asepresident Joe Biden. Ta ütles alles 2015. aasta sügisel ära, et tema ei kavatse kandideerida. Tankler arvab, et see oli suuresti tänu sellele, et Hillary Clinton suutis oma e-kirjade skandaaliga niivõrd hästi hakkama saada, et see ei olnud demokraatidele enam niivõrd suur ja oluline teema.

Clintoni e-kirjade skandaal mõjutab tema kandidatuuri siiani. Tankler arvab, et sellest ajast saadik, kui see umbes poolteist aastat tagasi avalikuks tuli, on kogu skandaal tegelikult muutunud ajas selliseks, et seda saab lühidalt kokku võtta kahe sõnaga: usaldusväärsuse kriis - keegi ei suuda seda skandaali valijatele selgitada väga detailselt, lühidalt, kokkuvõtvalt. Seda saab kokku võtta ainult, öeldes, et Hillary Clinton ei ole usaldusväärne.

Toimetaja: Merili NaelRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.