Eesti suursaadik USA-s: tähtis on uue presidendi julgeolekupoliitika ({{commentsTotal}})

Praeguses julgeolekukeskkonnas on tähtis see, millist välispoliitikat ja julgeolekupoliitikat hakkab uus USA president ajama, ütles Eesti suursaadik USA-s Eerik Marmei.

Eerik Marmei andis intervjuu ETV saatele "Välisilm".

Ma saan aru, et eelkõige peate Te tegelema valitsuse ja välisministeeriumiga, aga kui palju olete Te pidanud jälgima presidendikampaaniat?

Ikka pean jälgima. See on üks minu ja saatkonna põhilisi ülesandeid. Selle aasta valimised on ju väga olulised ja väga keerulised mitmes mõttes, nii et valimiste jälgimine ja sellest raporteerimine, aruannete kirjutamine on sisuliselt saatkonna ja minu igapäevane töö.

Te just ütlesite, et tegemist on oluliste valimistega. Mille poolest eestlaste jaoks või Eesti jaoks see oluline on?

USA on Eesti kõige olulisem liitlane ja partner nii kahepoolsetes suhetes kui ka NATO-s ja eelkõige just julgeolekupoliitika valdkonnas. Seetõttu, kui vaadata julgeolekukeskkonda Euroopas, maailmas laiemalt, siis on väga oluline see, millist välispoliitikat, millist julgeolekupoliitikat järgmine Ameerika president hakkab ajama.

Kuidas see Teie silmis paistab, milline on president Obama pärand?

Ma arvan, et me võime julgelt öelda, et Eesti jaoks on president Obama pärand välispoliitikas väga hästi nähtav ja tuntav ja see läheb võib-olla tagasi aastasse 2009, kui president Obama käis esimest korda NATO tippkohtumisel. Sellel kohtumisel tollane peasekretär andis küllalt esmajärjekorras sõna peaminister Ansipile, kes tõstatas küsimuse Eesti ja Balti riikide kaitseplaanidest ja kõneles pärast Obamat, mille peale Obama tõstis käe ja küsis, et kas tõesti Balti riikidel ei ole kaitseplaane? Selle peale kõik pidid tõdema, et jah, nii see on. President Obama ütles selle peale, et sõltumata riikide suurusest ja geograafiast peavad kõik NATO riigid - kui nad tunnevad end ohustatuna - saama endale kaitseplaanid.

Ja kui me nüüd läheme ajas viis aastat edasi, siis me kõik mäletame president Obama visiiti Tallinna, mis tema administratsiooni ajal on ju selgelt Eesti-USA suhete eredaim moment. Tallinnas ütles ta ju väga selgelt, avalikult oma kõnes, et Eesti ei ole enam iial üksi. Ja tegelikult, kui vaadata seda pärandit, siis president Obama ja tema administratsioon on väga selgelt Euroopa julgeoleku tugevdamise poliitikat ajanud. Me võime küll väita ja julgustundega vaadata Ameerika tagasitulekut Euroopasse.

Samas on nüüd üks presidendikandidaatidest, Donald Trump, avalikult kahelnud NATO ajakohasuses ja rääkinud huvitavaid ja võib-olla isegi murettekitavaid asju NATO ja Venemaa kohta. Kui palju see praegu Teile muret tekitab?

Kindlasti on see pigem lihtsalt kampaaniaretoorika, väga suures osas. Kuid samas, me ei saa ka alahinnata seda, mida Trump on sellel teemal öelnud. Ma toon siit ühe näite ajaloost, kus me peame muidugi arvestama, et president ei saa päriselt üksi teha liitlasi puudutavaid otsuseid. Selleks on kongressil väga tähtis roll.

Kui Jimmy Carter kandideeris presidendiks, siis üks tema valimislubadusi oli viia välja väed Lõuna-Koreast. Ja aasta pärast, kui ta oli presidendiametisse vannutatud, pidi ta sellest kavast loobuma just eelkõige kongressi vastuseisu tõttu. Nii, et presidendil on väga suured volitused välispoliitikas, kuid kongress saab väga efektiivselt neid initsiatiive kontrollida, suunata.

Kuidas saatkond ja kuidas Te isiklikult valmistute uueks presidendiks?

Me võtame seda tavapäraselt selles mõttes, et see on ju demokraatlik protsess. Ameeriklased teevad oma valiku ja kõik teised peavad selle valikuga tulevikus elama. Ma siin paanikasse küll ei satuks. Ma ei tahaks ka öelda seda või ennustada seda, kellest saab president. Jäägu see ameeriklaste otsustada. Aga ma arvan, et me tegutseme tavapärasel viisil. Pärast presidendivalimisi toimub nii-öelda üleminek ühe presidendi võimult teisele. Selle aja jooksul ka diplomaadid, sealhulgas Eesti diplomaadid püüavad kontakteeruda, leida sidemeid nii-öelda uute inimestega, kes ametisse määratakse.

Te olete varemgi jälginud erinevaid presidendikampaaniaid. Kui Te võrdlete neid läbi aegade, siis mis on selle kampaania puhul Teid kõige enam üllatanud?

Ma arvan, et üleüldine negativism, mis paistab silma nende presidendivalimiste juures, ükskõik, mis teemadel, on minu jaoks üllatav. Võib-olla tahaks rohkem näha keskendumist teemadele ja debatti ja maailmavaatelisi seisukohti, mis kahjuks on jäänud teineteise kritiseerimise varju.

Toimetaja: Merili NaelRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.