Uuringufirma: USA on jätkuvalt polariseerunud ({{commentsTotal}})

Uuringufirma Pew Research Centeri andmetel polariseerumine USA-s püsib ja seekordsed presidendivalimised on hea näide sellest.

Uuringufirma Pew Research Center poliitikauuringute juht Carroll Doherty andis intervjuu ETV saatele "Välisilm".

Te hiljuti avaldasite uue uuringu, mis näitas seda, kuidas valijad praegu kampaaniat näevad. Mis selle uuringu põhisõnumid olid?

Paistab, et Hillary Clintonil on praegu mitmeid eeliseid ja enamikes arvamusküsitlustes on ta juhtimas, kuid kõige selgem eelis on tema kogemustepagas. Kaks korda rohkem valijaid - enam kui 60 protsenti - ütlevad, et ta on hästi kvalifitseeritud presidendiameti jaoks. Vaid kolmandik valijatest ütleb seda Donald Trumpi kohta. Seega on Clintonil mitmeid eeliseid - kampaania veel kestab ja ma ei taha teha ühtegi ennustust, aga tema olukord on hea.

Teie küsitluses oli küsimus austuse kohta - demokraatia austamise, vastaskandidaadi austamise kohta. Kuidas see küsimus ja vastused näitavad, kui suur on vastandumine ameeriklastest valijate hulgas?

See näitab tõepoolest polariseerumist ja see näitab ka selgelt, kuidas Donald Trumpi sõnad on mõjutanud kampaaniat. Enam kui pool valijatest, enamik valijatest ütleb, et Trumpil ei ole kas üldse või on väga vähe austust USA demokraatlike institutsioonide ja traditsioonide suhtes. Ja enamik valijatest arvab, et Clinton austab neid institutsioone. Seega selge vahe on sees.

Ja ma arvan, et siit on muidugi näha polariseerumist, kuid on näha ka Donald Trumpi sõnavõttude mõju, seda, kuidas ta kampaaniaüritustel on öelnud, et valimised ei ole ausad. Mulle tundub, et need väljaütlemised on mõjutanud valijaid.

Te olete uurinud polariseerumist varem ka. Kas olukord paraneb või liigub halvemuse poole?

Polariseerumine USA-s jätkub püsivalt ja mulle tundub, et need valimised on ka heaks näiteks sellest. Me küsisime Trumpi ja Clintoni valijatelt peamist põhjust, miks nad toetavad oma eelistatud kandidaati ja tegemist oli vaba vastusevariandiga. Nad ütlesid, et "peamine põhjus, miks ma toetan Donald Trumpi on see, et ta ei ole Hillary Clinton". Ja Clintoni toetajad ütlesid, et "peamine põhjus, miks ma toetan Clintonit, on see, et ta ei ole Donald Trump.

Eurooplastele on jäänud mulje nagu Donald Trumpi toetaks peamiselt valgenahalised meesterahvad, kes pole ülikooli lõpetanud. On see liialdus või tõele lähedal?

See on veidi liialdamine. Mida Donald Trump on suutnud teha, on see, et ta on kogunud endale toetajaskonna, kellest osa on need samad, kes toetasid teda erakonna sisevalimistel. Paljud neist langevad sinu nimetatud kategooriatesse: valgenahalised meesterahvad, keskmisest vähem haritud, tihti majanduslikult raskel järjel. Aga üldvalimiste kontekstis sellest ajast peale, kui on vaid kaks valikut või vähem kolmandaid ja neljandaid valikuid, on juurde tulnud hulk tõrksaid Trumpi toetajaid. Ja mõnel neist läheb majanduslikult paremini, mõni on paremini haritud, kuid kindlasti on kõik ülekaalukalt valgenahalised. Kuid teatud mitmekesisust leidub, sotsiaalmajanduslikku mitmekesisust, mida sisevalimiste kontekstis ei paistnud.

Kas need tõrksad Trumpi toetajad on ka põhjus, miks Trumpil on üleriigilistes arvamusküsitlustes jätkuvalt 40-45 protsenti toetust?

Jah, ta on konkurentsivõimeline just nende valijate tõttu. Ta on oma püsivalijate hulka natuke suutnud suurendada, kuigi ikkagi, enamikes uuringutes on Clinton juhtimas.

Te mitte ainult ei vii uuringuid läbi, vaid olete jälginud neid arvamusküsitlusi kogu kampaania jooksul. Kuidas Teie silmis on muutunud Hillary Clintoni seis läbi kampaania - tema toetus küsitlustes ja muud näitajad?

Natuke on muutunud. Ta on natuke parandanud oma mainet erakonnakaaslaste hulgas, demokraatidele meeldib ta natuke rohkem. Kuid teda rõhuvad samad teemad, mis kampaania alguses ja põhiline küsimus on tema aususes. Osa sellest aususeküsimusest tuleb 1990. aastatest, enne seda, kui ta välisministriks sai. Osa muidugi tema e-kirjadega ja heategevusliku sihtasutusega seotude teemade kaudu. Vaid kolmandik valijatest peab teda ausaks ja usaldusväärseks ja see on tema mure olnud algusest peale.

Seega siin kampaanias ei ole küsimused niivõrd mõnes ühiskondlikus teemas, tegemist on protestihääletamisega vastaserakonna kandidaadi vastu?

Raske on meenutada valimisi, kus teemad oleksid olnud niivõrd teisejärgulised. Immigratsioon on olnud üks oluline teema kogu valimiste aja, neil kahel kandidaadil või nende toetajatel on olnud väga erinevad nägemused immigrantidest ja immigratsioonipoliitikast. Kuid laias laastus ei ole see kampaania keskendunud poliitikatele, see on keskendunud isiksustele.

Ja seda on näha ka küsitlustes. Kõik meie andmed näitavad, et valijate arvates on tegemist vähem teemadepõhise kampaaniaga, kui pea ükski varasem kampaania.

Mis on nende valimiste puhul olnud Teile kui teadlasele kõige ootamatum, hämmastavam või üllatavam asi, mida Te olete teada saanud valijate kohta, ameeriklaste kohta või oluliste teemade kohta?

Iga kord kui me räägime inimestega väljastpoolt Ameerika Ühendriike, on küsimus Donald Trumpis. Meil ei ole viimasel ajal olnud või isegi mitte kunagi Ameerika Ühendriikide ajaloos olnud sellist kandidaati. Ja see, et see on võimalik, et kandidaat, kes on niivõrd üle võlli, kes on öelnud ja teinud nii palju vastuolulisi asju ja on ikka veel konkurentsivõimeline, on olnud selle kampaania põhiküsimus. See, et ta oli suuteline võitma erakonna sisevalimised ja olla ka üldvalimiste kontekstis tõsiseltvõetava toetusega, see on selle kampaania põhiteema

Toimetaja: Merili NaelSteve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.