ERR-i korrespondentide ülevaade USA valimiseelsest päevast ({{commentsTotal}})

Ameerika Ühendriikides otsustavad valijad, kas nende järgmiseks presidendiks saab Hillary Clinton või Donald Trump. ERR-i korrespondendid USA-s uurisid, kuidas kandidaadid veetsid oma viimase valmiseelse päeva tasavägise võitlusega osariigis Pennsylvanias.

Donald Trumpi viimane peatus Pennsylvanias oli Scrantoni linnas. Lackawanna kolledži juurde kogunesid Donald Trumpi toetajad juba tunde enne seda, kui Trump ise kohale jõudis. Pikas järjekorras seistes osteti Trumpi kampaaniakaupa, mõni isegi laulis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me usume, et Trump võidab. Me usume, et Trump võidab," hüüdsid tema toetajad.

"Esiteks, Hillary ei ole õige valik ning teiseks, Obamacare'i toetajad peavad kaduma. Me muretseme siin tuumajaamade lisamaksu pärast. Meile tehakse tuumarünnak, kui Hillary presidendiks saab. Donald on see õige, küll tema teeb Ameerika turvaliseks. Ta taastab Ameerika hiilguse, uskuge mind," rääkis samuti Trumpi toetav Ryan.

"Hillary ütleb: "Ma olen naine. Hääletage minu poolt, sest ma olen naine!" Ma olen ka naine ja mind solvab, et ta mängib selle peale välja. Teeni oma koht, esita oma argumendid, ära tee midagi suletud uste taga. Ta võib välja tuua Jon Bon Jovi, keda ma armastan. Ma olen kogu elu olnud Jon Bon Jovi fänn. Ma olen Philadelphiast ning ma olen siin Scrantonis, et toetada Trumpi," rääkis Liz.

Sadade Trumpi valijate keskel seisis aga julgelt ka üks Hillary Clintoni toetaja.

"Kuigi Hillary on teinud halbu asju, siis ta teeb tulevikus suurepäraseid asju. Trump on vastik, ta ütleb inimeste kohta vastikuid asju, ta räägib immigratsioonist ning minul ei ole kellegi vastu midagi," sõnas Sandra.

Scrantonis rääkis Trump eelkõige maksude alandamisest, töökohtade loomisest, Obamacare'i peatamisest ning Clintoni e-kirjadest.

Kõik järjekorras seisnud Trumpi pooldajad ei pääsenud aga kampaaniaüritusele sisse ning samal ajal, kui Trump kõnet pidas, kogunes õue ka paarkümmend Clintoni valijat.

Presidendikandidaatide toetajate vahel tekkis terav sõnelus, mille lõpetas õigel hetkel saabunud politsei.

Clintoni toetuseks kõnelesid ka Obamad

Demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton lõpetas oma kampaania Pennsylvania osariigis, kus kümnete tuhandete inimest ette tuli tema ja ta abikaasa kõrval rääkima veel praegune president Barack Obama ja tema abikaasa Michelle Obama.

Sellised suurejoonelised üritused on seal olulised, sest Pennsylvania on üks nendest nn kaalukeeleosariikidest, kus mõlema kandidaadi toetus on üsna tasavägine. Eelhääletamist selles osariigis ei toimu, nii et kõik sõltub sellest, kes lähevad valimiskastide juurde.

"Homme peavad inimesed minema valima ja kindlustama, et nende naabrid, sõbrad ja sugulased kõik teavad, kus nende valimisjaoskond asub. Westchesteris avatakse valimisjaoskond kell seitse hommikul, meil on plaanis minna sinna kella kuuest järjekorda, innustada ja innustuda selleks, et saada hääli Hillary Clintonile," rääkis Clintoni kampaania vabatahtlik toetaja Greg esmaspäeval.

"Mina kavatsen esimese asjana hommikul valima minna ja siis uurida välja, kas keegi minu lähedal vajab küüti valimisjaoskonda ja uurida, kas ma saan viia neid sinna, et kõik, kes tahavad valima mina, seda saaksid teha," ütles samuti Clintoni kampaania vabatahtlik toetaja Nadine.

Tankler: suurim aktiivsus on Virginias ja Pennsylvanias

ERR-i korrespondendi Lauri Tankleri sõnul on Washingtonis valimispäeval vaikne, kuna kõik kongressi liikmed on oma piirkondades kampaaniat tegemas.

"Suurim möll on nn kaalukeele osariikides, näiteks Virginias ja Pennsylvanias," märkis ta.

Tankler võitjat prognoosida ei soovinud, kuid ütles, et tema sisetunne soovitab usaldada andmeid ja arvamusküsitlusi. Küsitlused näitavad tema sõnul üleriigiliselt Hillary Clintoni edumaad, kuid see edu on nii napp, et võib jääda ka statistilise vea piiridesse.

Valimisrikkumisi tema sõnul avastatud pole. "Alati on väikeseid muresid, et mõnes jaoskonnas on näiteks mõni masin katki või on pikad järjekorrad, aga selliseid teateid, et valimissüsteem oleks kallutatud, ei ole. USA valimissüsteem on nii detsentraliseeritud, et seda on keeruline teha," ütles Tankler.

Ta lisas, et küsimuse all on aga see, mis saab pärast valimisi - kuidas kandidaadid või nende toetajad tulemusi aktsepteerivad. 

Enamikus osariikides on ilmselt juba selge, kelle poole valijad kalduvad

USA presidendivalimistel ei ole määrav üldine toetusprotsent kandidaadile, vaid hoopis osariikide kaupa valitud valijamehed. Prognooside kohaselt on Hillary Clinton Donald Trumpi ees eduseisus. Näiteks Financial Timesi hinnangul võib Clinton juba praegu suhteliselt kindel olla 203 häälele Trumpi 164 vastu, suhteliselt tasavägine võitlus käib aga 171 hääle nimel.

Võiduks on vaja rohkem kui poolt valijameeste kogust ehk vähemalt 270 häält 538-st.

Enamikus osariikides on suure tõenäosusega juba praegu selge, kelle poole valijate otsus kaldub. Aga oluline ei ole osariikide, vaid valijameeste arv ja neid on igal osariigil sõltuvalt nende elanike hulgast.

Mitmes osariigis on võitlus jätkuvalt väga tasavägine ja midagi ei ole veel selge. Kolm sellist suuremat osariiki on Florida 29 valijamehe häälega, Põhja-Carolina 15 kohaga ja Pennsylvania 20 kohaga.

Valimistulemus nendes osariikides võib valimisvõidu saavutamisel olla määrav. Presidendikandidaat, kes konkreetses osariigis võidab, saab kõik selle osariigi valijameeste hääled.

Kandidaatidele on avaldanud toetust mitmed kuulsused 

Selles kampaanias on kandidaadid kasutanud kõikvõimalikke nippe, et publikut n-ö käima tõmmata. USA poliitikas ei ole harv ka see, kui mõni näitleja, muusik või sportlane avaldab kandidaadile avalikku toetust.

Hillary Clintoni viimasel kampaaniaüritusel Põhja-Carolinas Raleigh'is esines teda toetava sõnavõtuga üks viimase aja popikoonidest Lady Gaga.

"Harjutage kõnnakut valimisjaoskonda. Ja hääletage Hillary Clintoni poolt, sest on tema aeg!" ütles muusik.

New Yorgis andis aga Washingtoni väljakul üllatusliku tasuta esinemise Madonna, kes esitas John Lennoni tuntud loo "Imagine".

Kui Hillary Clintoni kampaaniaüritustel on mitmed lauljad esinenud, siis Donald Trumpil nendega nii vedanud ei ole. Talle on toetust avaldanud mõni kuulsus, näiteks kantrilaulja Loretta Lynn või rokkmuusik Ted Nugent, kes astus oma versiooniga hümnist üles Michiganis Sterling Heights'is.

Meeldivale kandidaadile võib alati ka laulu luua, nagu tegi seda Brothers N Arms looga "Trump for America Song".

Toimetaja: Merili NaelSteve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.