ERR USA-s: valijate emotsioonid tulemuste saabudes ({{commentsTotal}})

{{1478710472000 | amCalendar}}

Üle USA toimunud valimispidudel olid oodatult õnnelikud Donald Trumpi toetajad, kuid šokeeritud Hillary Clintoni valijad. "Aktuaalne kaamera" vaatas Virginia osariigis ja Washingtonis, kuidas emotsioonid valmistulemuste saabudes vallandusid.

Kohaliku aja järgi umbes 22 paiku õhtul oli Virginia põhjaosas demokraatide valimispeol meeleolu veel lootusrikas - Clinton võitis Virginias ning järjest tulid head tulemused veel mitmest teisest osariigist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Keskööks oli meeleolu aga muutunud, inimesed läksid järjest koju, näod tõsised, mõni isegi nuttis.

"Ma tõesti võiksin nutta. Ma ei taha, et Trump oleks president. Ma arvan, et ta mõjuks kohutavalt Ameerikale ja kogu maailmale. Minu arvates on ta hullumeelne, tõsiselt. Ma leian, et ta on ettearvamatu. Just nagu ta on olnud siis, kui ta kell kolm öösel Twitterisse sisse logib," kommenteeris Leona.

Mõni demokraat lubas kolida välismaale ning tundis oma riigi ees niivõrd suurt piinlikkust, et ei tahtnud öelda oma nime ega näidata nägu.

"Ma ei taha, et keegi teaks mu nime, kui tema on president. Ma tahan lihtsalt haihtuda. Ameerika ei ole enam sama. Inimesed ei võta meid enam tõsiselt, nad ei võta meid enam tõsiselt, mitte keegi," rääkis tundmatuks jääda soovinud demokraat.

Paarikümne kilomeetri kaugusel pisikeses söögikohas pidasid aga valimispidu Donald Trumpi toetajad. Kuigi Virginias tuli Trumpile kaotus, olid nad algusest peale kindlad, et ta võidab.

"Ma kavatsen üles-alla hüpata ja olla väga põnevil, sest meie rahvale on väga oluline, et ta võidab. Meil peab tulema muutus Clintonitest," ütles Dottie.

"Clinton on nii vaene, et kui ta Valgest Majast lahkus, siis ta võttis kaasa 250 000 dollari väärtuses portselani ja mööblit, mille ta pidi tagastama, kui see välja tuli. Ta on korrumpeerunud ning ei tee vahet tõel ja valel. Samamoodi nagu tema abikaasa ja Obama," rääkis Carol.

Trumpi võidu kindlustas suuresti see, et konservatiivsed valijad maapiirkondadest käisid valimas varasemast aktiivsemalt. Demokraadid peavad nüüd aga kindlasti mõtlema, miks ei suudetud paljusid toetajaid valimiskastide juurde meelitada.

Washingtonis ei suutnud inimesed Trumpi võitu uskuda

Peamiselt demokraatlikus pealinnas Washingtonis oli hommikune meeleolu must ning enamik inimesi ei suutnud uskuda, et Donald Trump valiti Ameerika Ühendriikide presidendiks.

"Ma ei suuda seda uskuda. Ta lihtsalt ei ole sellele ametikohale sobiv. Jah, see kõik on vale. Ma ei tea, mida öelda. Ma olen segaduses, tülgastunud. Ma ei suuda uskuda, et Ameerika seda tegi," rääkis Larry.

"Ma arvan, et väga paljud inimesed on ärritunud ja ma arvan, et see tekitab raevu. Ma arvan, et ta on tõeline Ameerika tõugu koletis. Maailm on näinud palju koletisi ja need koletised on surutud põlvili ning sama juhtub temaga," kommenteeris Dalia.

"Ma olin üllatunud. Ma arvan, et näeme väga palju muutusi ning need ei ole muutused, mida tahame näha," sõnas David.

Chad ütles, et oli tulemustest šokeeritud. "Ma peaaegu kaotasin teadvuse," märkis ta. "Maksud tõusevad, aga sa ei maksa isegi enda makse. See ei ole loogiline. Ta on vägistaja, rassist. Ta on lihtsalt üks narr," lisas ta.

"Ma arvan, et ta on laisk mees, kes ei tea eriti palju. Seega, ta tõenäoliselt müüb selle riigi maha asepresident Pence'ile, kes loob palju konservatiivsema valitsuse kui meil oli George Bushi ajal," arutles Jim.

Richard on enda sõnul aga ilmselt erand, kuna rõõmustab Trumpi võidu pärast.

"Ma arvan, et see on suurepärane ja imeline. Nii et ma tõenäoliselt olen selles naabruskonnas harv erand, aga ma arvan, et see mõjub suurepäraselt meie välis- ja sisepoliitikale. Ma arvan, et see on hea ka lihtsalt sellepärast, et näitab, et olukord, mida kõik pidasid võimatuks, on tegelikult võimalik. Nii et, ma olen täna hommikul väga põnevil," rääkis ta.

Toimetaja: Merili NaelSteve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.