Ratas "Foorumis": pole saladus, et ka Reformierakonnas on olnud skeptilisi vaateid tulevikku ({{commentsTotal}})

{{1478716911000 | amCalendar}}

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et kogu aasta jooksul on riigikogus käinud üliaktiivne suhtlus kõigi fraktsioonide liikmetega, kuid neid ei saa nimetada uue valitsuse tekke aluseks. Tema sõnul on kõigis erakondades, sealhulgas Reformierakonnas olnud skeptilisi vaateid tulevikku.

Ratas rääkis ETV saates "Foorum", et kui üldse saab öelda, kes tõi esile valitsuskriisi, siis pigem on oma rahulolematust väljendanud Eesti inimesed.

"Viimase aasta ja kümne kuu jooksul on seda väga selgelt ja valjult öelnud Eestimaa inimesed, et selline valitsus, selline juhtimisstiil pole piisavalt laiapõhjaline, et sellisest seisakust, nendest dogmadest tuleb välja tulla. Seda on näidanud kõik reitingud, et Eesti rahvas on öelnud, et nad soovivad laiapõhjalisemat valitsust ja soovivad, et oleks kaasatud ka tänased opositsioonierakonnad," selgitas Ratas.

Vastates küsimusele, kas esimesena läks Keskerakonna jutule SDE, IRL või Reformierakond, ütles Ratas, et vähemalt temal on kogu aasta olnud väga aktiivne suhtlus riigikogus kõigi viie erakonna fraktsiooni liikmetega.

"Neid ei saa nimetada uue valitsuse tekkeks, aga see, et kõigis erakondades, sealhulgas Reformierakonnas, on olnud skeptilised vaated tulevikku ja selged signaalid, et muuta Eesti poliitikat, pole ju mingi saladus," rääkis Ratas.

Reformierakonna esimees Taavi Rõivas küsis Rataselt, kas Reformierakonnast on käinud delegatsioon Keskerakonnaga läbirääkimisi pidamas nagu on seda teinud SDE ja IRL.

Ratas vastas seepeale, et ükski erakond ei olnud teinud ametlikke delegatsioone.

"Aga vastus on jah, on väga selgelt olnud jutte kõigi erakondade fraktsioonipoliitikutega. Ja nagu ma ütlesin, et mitte välja tuua ühte, teist või kolmandat, vastan ausalt, et on olnud ka sinu fraktsiooniliikmetega jutuajamisi Eesti tuleviku ja poliitika teemadel, nagu on olnud ka SDE, IRL-i, Vabaerakonna ja EKRE-ga. Seda on olnud," lisas Ratas.

Rõivas kommenteeris, et Eesti tulevikust või eelnõudest räägitakse riigikogu koridorides eranditult kõigiga, kuid teine asi on salakõnelused. Ta rõhutas seepeale taas, et Reformierakond ei ole salakõnelusi pidanud.

"Tulemus on ju näha. Pole tavapärane, et täiesti juhuslikult kolm erakonda on rääkinud mitu nädalat ühtseid jutupunkte. Seisaku jutt tuleb täpselt nagu raadiost igaühe käest, kuigi ükski fakt seda ei tõesta, samamoodi rünnak, mis tehti eelmisel nädalal "Foorumi" saates Hanno Pevkurile," rääkis Rõivas.

SDE esimees Jevgeni Ossinovski ütles saates, et pole patt, kui valitsuses saab usaldus otsa ja seetõttu otsitakse kontakte teiste erakondadega uue valitsuse moodustamiseks. Tema sõnul on see tavaline parlamentaarne suhtlus.

"Kui rääkida sellest, millal arutelud algasid, siis olen nõus, et need algasid presidendivalimiste kontekstis. See on nii, et kõik erakonnad sel ajal üsna aktiivselt suhtlesid. Kui sotsid suhtlesid Keskerakonnaga, siis Reformierkaond sõlmis Savisaarega lausa diili selles osas, kuidas osasid Keskerakonna hääli Siim Kallasele saada," rääkis Ossinovski.

"Aga selge on see, et alates eelmisest reedest - ehkki õhustik oli ennegi üleval - on mitmed juhtivad reformierakondlased Keskerakonnale otse pakkumisi teinud. Olen omavahelises vestluses Taavile nimetanud ka nimesid, need on kinnitatud faktid. Selles mõttes on selge, et mina SDE esimehena sellises olukorras ei saa lihtsalt kõrvalt vaadata, kuidas seda usaldust lõhutakse ja see saigi esmaspäeval otsa," lisas Ossinovski.

IRL-i esimees Margus Tsahkna meenutas saates, et Reformierakond on ise mitu koalitsioonipartnerit välja vahetanud, sealhulgas IRL-i.

"Kui meie eestseisus tegi esmaspäeval otsuse teha ettepanek väärikalt taanduda ja nentida, et usaldus on läbi, siis helistasin Taavile, et see pole midagi isiklikku ja see ei vii enam kuskile edasi. Kogemus näitab seda, et kui vaadata eelmist, järjekordselt Reformierakonna poolt oma koalitsioonipartneri väljavahetamist, mis viimane kord oli 2014. aastal, siis sõlmiti ilusasti koalitsioonileping 2013. aasta detsembris ja hoiatuslask kuklasse lasti meile alles 2014. aasta märtsis," rääkis Tsahkna.

EKRE esimees Mart Helme tõdes saates, et koalitsiooni lagunemine meenutab abielulahutusprotsessi ja sellele võis veidi kaasa aidata ka tema partei.

"Tõepoolest, me presidendivalimiste ajal võtsime mitme siinviibiva erakonna esindajaga ühendust ja ütlesime, et praegu on selge, et Reformierakond oma topeltpresidendi mänguga tõmbab endal vaiba alt ära ja nüüd on see hetk, kus seisakuvalitsus tuleb laiali saata, kasutage see ära. Ma arvan, et oleme mingil määral selles protsessis kaasosalised ja võib-olla aidanud sellele õnnetule abielulahutusele kaasa," lisas ta.

Vabaerakonna juht Andres Herkel nõustus, et mitme presidendikandidaadiga väljatulek oli halb pretsedent ja strateegiliselt vale käitumine.

Vaata ka otseblogi kolmapäevasest "Foorumist":

Toimetaja: Marju Himma, Merili NaelSteve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.