Riigikontroll: paljude laste haigused jäävad õigel ajal märkamata ({{commentsTotal}})

Eesti laste tervishoiukorraldust tuleb kiiresti muuta, sest laste haigusi ei märgata piisavalt vara ning eelkooliealistest ja koolilastest käib vaid väike osa piisavalt tihti arsti juures, selgus riigikontrolli auditist.

Kõige enam jõuavad tervisekontrolli kuni kaheaastased lapsed. Kolme- kuni kuueaastastest, kes peaksid kontrollis käima vähemalt korra aastas, jõudsid sinna sellise sagedusega alla nelja protsendi lastest, näitas audit. Pooled selles vanuses lapsed ei sattunud tervisekontrolli isegi korra kolme aasta jooksul, seega on osa lapsi aastaid arstide vaateväljast eemal.

Kõige vähem käivad lapsed arsti juures koolieas - sõltuvalt vanusest 8-20 protsenti. Põhjustena tõi riigikontroll välja, et sotsiaalministeerium ei ole suutnud piisavalt teadvustada tervisekontrollides käimise vajalikkust. Ka paljud perearstid ei ole seni eraldi tähelepanu pööranud laste tervisekontrollides käimisele ning kehva selgitustöö tulemusena arvab osa lapsevanemaid, et arsti juurde on vaja minna ainult haiguse korral.

Nii aga jõuavad lapsed spetsialisti juurde liiga hilja, kui tervisehädad on süvenenud. Seetõttu pikeneb ravimise aeg, tõuseb tüsistuste oht ning ka rahaline koormus tervishoiusüsteemile.

"Laste heaolu ja tervise eest vastutab lapsevanem, kuid riik ei saa lubada, et lapsed, kelle vanemad ei suuda või ei oska ise enda laste tervise eest seista, jääksid tähelepanu või abita," ütles riigikontrolör Alar Karis. "Kasvanud on näiteks vastutustundetute lapsevanemate hulk, kes on keeldunud lapse vaktsineerimisest, pannes ohtu nii oma lapse tervise kui ka elu, kui tekitades ohtu teiste laste tervisele, kellega vaktsineerimata laps kokku puutub".

Riigikontroll kritiseeris ka Eesti koolitervishoiu korraldust. Kuigi tervise jälgimine peaks olema osa kõigi laste koolielust, näitas audit, et 14 koolis puudus koolitervishoiuteenus. 600 õpilase kohta peaks olema üks kooliõde, aga sedagi nõuet ei ole suudetud kõikjal täita. Lisaks pole paljudes koolides spetsialiste, kes oskaksid märgata näiteks vaimseid häireid ning last aidata.

Kooliõdede nappus on seotud sellega, et haigekassa rahastab seda teenust 11 kuu eest aastas, samas saavad haiglaõed üldjuhul rohkem palka ning kõigi 12 kuu eest.

Neist lastest, kellel kooliõde oli terviseprobleemi märganud ja nad arsti juurde suunanud, ei jõudnud sinna pooled. Auditi kohaselt on põhjuseks eriarstiabi kaugus ja pikad järjekorrad, info kehv liikumine spetsialistide ja lapsevanemate vahel ning viimaste teadmatus või hoolimatus.

Samas selgus auditist, et kui laps ka arsti juurde jõuab, ei ole vajalikus mahus ravi alati tagatud. Põhjuseks peab riigikontroll seda, et süsteemis pole sellist osapoolt, kes veenduks, et laps jõuab vajaliku spetsialisti juurde, aga ka lapsevanemate leiget suhtumist raviskeemist kinnipidamisse ning madalat tervisekäitumisteadlikkust. Olukorra parandamiseks tuleks auditi järgi vaja süsteemi sellist spetsialisti, kes jälgiks lapse arstile suunamisi ja juhiks nende eiramise korral sellele ka lapsevanemate või lastekaitse tähelepanu.

Riigikontroll tõi välja ka asjaolu, et riigil pole ülevaadet, kui palju ja milliste haigustega lapsi Eestis on, see takistab aga nii ennetust kui terviseedendust.

Statistikaameti möödunud aasta andmete kohaselt elab Eestis umbes 258 000 kuni 18-aastast last.

Toimetaja: Karin KoppelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema