Tartu volikogu otsus jätaks linnast väljas elavad puudega lapsed sotsiaalabita ({{commentsTotal}})

Tartus võivad sotsiaalabita jääda puudega lapsed, kes rahvastikuregistri andmetel elavad küll Tartu linnas, ent kelle tegelik elukoht on väljaspool Tartut. Õiguskantsleri hinnangul on olukorra põhjustanud Tartu linnavolikogu seadusevastane otsus.

Sotsiaalhoolekande seaduse järgi tuleb puudega lapse rahvastikuregistrijärgsel omavalitsusel pakkuda lapsele tugiisikuteenust ka väljaspool omavalitsuse piire. Tartus 2014. aastast kehtiv määrus välistab aga sotsiaalteenuse osutamise lapsele, kelle alaline elukoht ei ole Tartu linnas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Inimese vaates toob see kaasa selle, et oletame, et olukorras, kus inimene on küll registreeritud Tartusse, aga elab näiteks Ülenurmes, siis Tartu talle sotsiaalteenust ei anna. Talle ei anna teenust ka Ülenurme, sest seaduse järgi Ülenurmel ei olegi sellist kohustust ehk inimene jääb täiesti abita," selgitas õiguskantsleri nõunik Kärt Muller.

Tema sõnul saab selline ebaõiglane olukord alguse Tartu linnavolikogu määrusest, mis näeb ette sotsiaalteenuse pakkumist vaid Tartusse sisse kirjutatud ja Tartus alaliselt elavale lapsele.

Linnavalitsus põhjendab, et linn pakuks sotsiaalteenust küll, kui laps ka päriselt Tartus elaks.

Olukord, kus tugiteenust vajav laps on rahvastikuregistri andmel tartlane, aga tema tegelik elukoht on mõnes teises omavalitsuses, teeb linnavalitsuse sõnul teenuse osutamise lihtsalt liiga keeruliseks.

"Mujal elamine tekitab kaasuvaid probleeme - kuidas siis tagada teenus kus iganes maailmas, sest näiteks kodutugiisikuteenust võib laps saada kodus või koolis, võib-olla mujal, Helsingis, Tallinna, kuidas siis teenust koordineerida, tagada see võimalikult hästi," arutles linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna lastekaitseteenistuse juhataja Merle Liivak.

Kärt Muller näeb ainsa lahendusena Tartu linnavolikogu määruse muutmist, mida linnavalitsus ka lubab.

"Tartu linnas peaks samamoodi kehtima kord, et inimene saab sotsiaalteenust Tartus siis, kui ta on Tartusse sisse registreeritud," ütles Muller.

"Tartu linn kindlasti arvestab õiguskantsleri ettepanekutega, soovitustega seda määrust muuta ja viia see seadusega vastavusse. Määruse muutmine on meil tööplaanis. Millal see täpselt valmib, ma teile hetkel öelda ei oska," sõnas Liivak.

Mulleri sõnul ei ole õiguskantsleril veel ülevaadet, kas sarnaseid tugiteenust välistavaid määruseid on kehtestanud ka teised Eesti omavalitsused. Omavalitsuste kontrollimine on õiguskantsleril tööplaanis.

Toimetaja: Merili NaelOpositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.