Tallinna järgmise aasta eelarve kasvab ligi 50 miljoni võrra ({{commentsTotal}})

{{1479114540000 | amCalendar}}

Tallinna linnavalitsus arutas esmaspäeval pealinna järgmise aasta eelarvet, mis kasvab võrreldes tänavusega ligi 50 miljoni euro võrra. Prioriteetideks on investeeringud teedesse ja ühistransporti. Kasvavad ka kulud linnameediale.

Linna tuludeks on plaanitud 599 miljonit eurot ja kuludeks 559,5 mlijonit eurot, seega kasvavad kulud 48 miljonit ja tulud 41 miljonit eurot.

Abilinnapea linnapea ülesannetes Taavi Aas tutvustas erakorralisele istungile järgnenud pressikonverentsil, et uuel aastal on linn tegemas mitmeid investeeringuid teedesse ja ühistransporti ning investeeritakse rohkem kui tavaliselt.

"Meil on käsil mitmed väga suured teeprojektid – Haabersti ristmik, Reidi tee, Gonsiori tänav jne. Väga suur osa investeeringutest läheb ka ühistransporti, kavas on uute busside, hübriidbusside ostmine, uueneb kogu Tallinna trammipark, remondime kõik trammid. Lisaks sellele rajame trammiteed lennuväljale ja uue Kopli trammidepoo," loetles Aas. „Kavandame mitmete koolide ja lasteaedade remonti, viis miljonit eurot on ette nähtud majadevaheliste teede remondiks ning 770 000 eurot anname lauluväljaku investeeringuteks.“

Aasa kinnitusel läheb edasi peatänava projekt, mis muudab tervet linnasüdant.

"Peatänavaga on omakorda seotud Reidi tee. Ühelt poolt pakub Reidi tee autoliikluse tarvis alternatiivi praegusele võimalusele sõita läbi Pärnu maantee, teisalt on Reidi tee suur rannapromenaadi projekt. See loob võimaluse, et kesklinnas oleks rohkem jalakäijaid," ütles Aas. "Järgmise aasta eelarves on sees ka viis kergliiklusteed, mille abil soovime siduda linnaäärseid alasid omavahel. Lisaks on viis miljonit eurot ette nähtud majadevaheliste teede remondiks, rajame ka terve hulga uusi kõnniteid ja kvatalisiseseid tänavaid."

Aasa väitel on lasteaiakohtade probleem Tallinnas tervikuna on lõppemas, uued lasteaiad rajatakse piirkondadesse, kus kohti jäi vajaka. Näiteks saab Pirita-Kose lasteaiarühmi juurde.

Lasteaedade remondile kavandatakse 6 miljonit eurot, põhikoolidele 20 miljonit, huvikoolidele 3,3 miljonit, ent see raha läheb Tallinna Tondiraba huvikooli asutamiseks endisesse koolimajja Punasel tänaval.Remonditakse ka Haabesti ja Põhja-Tallinna sotsiaalkeskuseid.

Linn tõstab palku mitmetel haridus-, spordi- ja noorsootöötajatel. Nii näiteks kasvab noorsootöötajate palgafond 6 protsenti, lastekaitsetöötajate palgad ühtlustatakse sotsiaalhoolekande töötajatega, nii et nende palku tõstetakse 4 protsenti. Õpetajate ja abiõpetajate palk kasvab järgmise aasta 1. septembrist 4,3 protsenti, nii et praegu 958 euro teenijad hakkavad saama 1000 eurot.

Valmis saab Kalevi spordihall ja rajatakse Põhja-Tallinna spordikeskus. Lasnamäele tuleb staadion, mida ehitatakse koostöös erafirmaga, Mustamäele kerkib ujulakompleks koos palliväljakuga.

"Kavatseme ehitada viide linnaossa ekstreemspordiväljakud. Ka spordi pearaha kasv on päris märgatav, see peaks võimaldama lastel rohkem spordiga tegelda. Linn annab spordiklubidele päris märkimisväärset raha juurde,“ kinnitas Aas.

Lisaks on kavas ka Linnateatri Hobuveski ja Mustpeade maja restaureerimine, 770 000 eurot suunatakse lauluväljaku investeeringuteks ja jääkarud saavad loomaaeda polaariumi. "Kristiines alustame Kullo huvikeskus juurde suure saali ehitamist, linnaosa inimesed on läbi aastate tahtnud oma kultuurikeskust. Mustamäel alustame Kaja kultuurikeskuse kordategemist, nõmmekad aga saavad endale Nõmme maja – mitte ainult esindushoone, vaid koha, kus hakkab olema palju huvitegevust jms.“

Sellest võib järeldada, et huvikeskus Kullo ei jää enam üksnes lapsi teenindama ning Nõmme kultuurikeskus saab kas täiendust või alternatiivi.

Linn korrastab tuleval aastal ka parke ja annab raha kirikutele. "Ehitame ümber Tammsaare parki ja korrastame Löwenruh parki, mida rekonstrueerime ka järgmisel aastal,“ selgitas Aas. „Lisaks toetame Mustamäe kiriku rajamist, Kaasani kirikut, Nõmme Rahu kirikut ja Kaarli kirikut."

Parkide korrastamisele kulub 4,8 miljonit eurot.

Kolme miljoni euroga tehakse ära rekonstrueeritava Linnahalli projekteerimistööd.

Kasvavad ka kulud linna tohutule meediaaparaadile. Munitsipaalmeedia kulud kasvavad Taavi Aasa sõnul 3,8 protsenti.

Tulud kosuvad tulumaksust ja trahvidest

Peamise tuluna oodatakse üksikisiku tulumaksu, parkimistasusid ja trahve, mille arvelt peaks linnakassasse laekuma enam kui tänavu. Kasvavad ka tulud jäätmeveolt ja kalmistuteenustelt, ent Taavi Aasa sõnul ei tähenda see mitte jäätmeveoteenuse kallinemist, vaid täiendavate jäätmeveopiirkondade lisandumist linna bilanssi. Seevastu maamaksu kogutakse järgmisel aastal vähem.

Tallinna tänavuse eelarve kulud on 511,5 miljonit eurot ja tulud 558 miljonit eurot. 

Toimetaja: Merilin PärliRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.