Alajõe ja Parts käisid riigikogus Ärma asju selgitamas ({{commentsTotal}})

Riigikogu korruptsioonivastane komisjon arutas taaskord president Ilvesele kuuluva OÜ Ermamaaga seonduvat. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toonane juhatuse liige Maria Alajõe ütles komisjoni liikmetele, et 2012. aastal tehtud otsust toetusraha tagasinõude kohta ei mõjutatud poliitiliselt.

Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni liikmetel oli istungile kutsutud külalistele kaks sisulist küsimust. Esiteks, mis alustel ikkagi otsustati 2012. aastal, et OÜ Ermamaa peab tagastama kõigest 10 protsenti neile makstud toetusest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

EAS-i juhatuse liige 2012. aastal Maria Alajõe ütles, et määruses oli sõnaselgelt välja toodud alus, kuidas otsust peab tegema. "Ehk sellisel puhul ongi võimalik tagasinõuet teha viis kuni või siis suurendatult 10-25 protsenti. See ei ole selline juhtum kus projekt on pooleli ja nõutakse kuskilt ja nõutakse kuskilt konkreetset abikõlbulikust kulust tagasi 50-100 protsenti, siin oli projekt ilusti lõpuni viidud, objekt oli avatud," selgitas Alajõe.

Teise asjana huvitas komisjoni liikmeid, kas EAS-i toona tehtud otsust mõjutati poliitiliselt, millele Alajõe vastus oli eitav. Siinkohal oli arutluse all ka näiteks fakt, et 2012. aastal aitas toonane presidendikantselei direktor Siim Raie EAS-is tagasinõude otsusega seotud asju ajada olles ise kuus aastat varem olnud ametis EAS-i komisjonis, kes Ermamaale toetust jagas.

"Aktuaalne kaamera" küsis Alajõelt, kas presidendikantselei seda otsust mitte kuidagi tol ajal ei mõjutanud.

"Ei, juhatuse tasemel mitte kuidagi ei mõjutanud seda otsuse tegemist. Jah, on öeldud, et ühel koosolekul osales tollane presidendikantselei direktor, aga see oli vaid faktiliste asjaolude täpsustamine, see ei olnud kuidagi mõjutamine," vastas Alajõe.

Komisjoni istungile oli kutsutud ka 2012. aastal majandusministri ametis olnud Juhan Parts, kes ei olnud enda sõnul tol ajal tehtud EAS-i otsusest kuidagi teadlik.

"Euroopa rahadega on selline reegel, et Eesti saaks hakata seda raha kasutama, peab olema poliitiline juhtimine, ministeeriumi juhtimine ja siis see rakendusasutus täiesti teinetesiest lahutatud. Ma olin sellel ajal informeerutud tavalise lehelugeja tasemel," rääkis Juhan Parts.

Korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Artur Talviku sõnul olid saadud vastused juriidiliselt korrektsed ja edasi on komisjoni käed seotud, kuna tegemist ei ole uurimiskomisjoniga.

"Tõenäoliselt me ei tõesta ära, et siin on poliitilselt mõjutuse kaudu probleemi lahendatud, aga mis vajaks diskussiooni ühiskonnas, et see poliitline kultuur sellistes küsimustes muutuks," sõnas Talvik.

Talviku sõnul pannakse komisjoni järgmisel istungil sellele teemale punkt.

Toimetaja: Aleksander KrjukovOpositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.