Venemaa juurdluskomitee kahtlustab majandusministrit altkäemaksuvõtus ({{commentsTotal}})

{{1479179911000 | amCalendar}}

Venemaa juurdluskomitee pidas esmaspäeva õhtul kinni majandusminister Aleksei Uljukajevi, kahtlustatuna kahe miljoni dollari suuruse altkäemaksu võtmises ja väljapressimises. Teisipäeval määras kohus ministri kaheks kuuks koduaresti.

"Uljukajev tabati teolt altkäemaksu võtmisel. Jutt käib väljapressimisest ähvardustega Rosnefti esindajate aadressil," ütles Intefaxile Vene riikliku juurdluskomitee pressiesindaja Svetlana Petrenko.

Juurdluskomitee pressiteates on öeldud, et Uljukajevi kuriteo asjaolud on seotud kahe miljoni dollari suuruse altkäemaksu saamisega majandusministeeriumi positiivse hinnangu eest, mis võimaldas riigi kontrolli all oleval naftkontsernil Rosneft omandada riigilt enamusosaluse ettevõttes Bašneft.

Süüdimõistmisel ähvardab teda kaheksa kuni 15 aasta pikkune vanglakaristus.

Uljukajev on olnud majandusminister alates 2013. aastast. Rosneftile juurdluskomiteel pretensioone pole.

Juurdluskomitee: Uljukajevit süüdistatakse altkäemaksuvõtmises

Vene majandusarenguministrile Aleksei Uljukajevile esitati väljapressimise ja kahe miljoni dollari suuruse altkäemaksu vastuvõtmise kahtlustus ning uurijad taotlevad talle tõkendmeedet, ütles Petrenko hiljem Interfaxile.

"Teisipäeval esitas uurimiskomitee eriti tähtsate asjade peavalitsus majandusarengu ministrile Aleksei Uljukajevile kahtlustuse eriti suure altkäemaksu väljapressimises ja selle vastuvõtmises," sõnas Petrenko.

Uurimise versiooni kohaselt nõudis Uljukajev Rosneftilt seaduslikult väljastatud heakskiitva otsuse eest Bašnefti riigiosaluse omandamiseks ebaseaduslikult raha.

"Seejuures ähvardas ta takistada edaspidi oma ametivolitusi kasutades ettevõtte tegutsemist," täpsustas Petrenko.

Ta märkis, et Uljukajev võeti 14. novembril kinni altkäemaksu vastuvõtmise ajal tänu Rosnefti esindajate õigeaegsele pöördumisele korrakaitseametkondadesse seoses ministri ebaseadusliku tegevusega.

Petrenko ütles et "Rosnefti Bašnefti aktsiate ostu seaduslikkust kahtluse alla ei seata ja ettevõte ei kuulu uurimise alla".

Putin oli politseioperatsiooniga algusest peale kursis

Presidendi pressisekretär Dmitri Peskov ütles, et president Vladimir Putin oli operatsiooni algusest peale olukorrast teadlik.

"See on väga tõsine süüdistus, mis nõuab põhjalikku tõestamist. Igal juhul saab midagi otsustada ainult kohus," sõnas Peskov.

Ta ütles, et ei tea, kas Bašnefti aktsiate Rosneftile müümise otsus võidakse ministri kinnipidamisega seoses üle vaadata.

Rosnefti pressiosakonnast öeldi Interfaxile, et Bašnefti aktsiad osteti Venemaa seadusi järgides operaatorpangale tehtud parima pakkumise alusel.

"Uurimiskomitee tegemisi ettevõte ei kommenteeri," lisas pressiosakond.

Peaminister Dmitri Medvedev oli Uljukajevi kinnipidamisest teadlik, öeldi valitsuse pressiteenistusest.

"Peaminister arutas toimuvat presidendiga," märkis pressiteenistus.

Kahe miljoni dollari suurune altkäemaks anti Uljukajevile üle korrakaitsetöötajate juuresolekul, ütles Interfaxile asja tundev allikas.

Uljukajevi telefoni kuulati pealt alates suvest. Ta ähvardas kõnedes Rosnefti esindajaid seoses Bašnefti erastamisega.

"Kinnipidamisel üritas Uljukajev helistada oma soosijatele, kuid asjata," sõnas allikas.

Algselt nimetas Uljukajev Bašnefti aktsiate müüki Rosneftile "mitteotstarbekaks", sest ettevõte kuulus Rosneftegazi kaudu riigile. Kuid septembri alguses ütles minister, et õiguslikult võib Rosneft Bašnefti aktsiad siiski osta, seadus lubab seda.

Tulemusena ostis Rosneft Bašnefti aktsiate kontrollpaki 329,7 miljardi rubla eest.

Kohustäitjaks määrati Jelin, Uljukajev pandi kaheks kuuks koduaresti

Venemaa peaminister määras majandusarenguministri kohusetäitjaks aseminister Jevgeni Jelini, ütles valitsusjuhi pressiesindaja Natalja Timakova teisipäeval.

Moskva kohus andis teisipäeval korralduse panna Vene majandusarenguminister Uljukajev koduaresti kuni 15. jaanuarini.

Kohtunik Artur Karpov ütles Moskva Basmannõi kohtule, et minister pannakse koduaresti kaheks kuuks.

Putin tagandas Uljukajevi

Venemaa president Vladimir Putin tagandas teisipäeva õhtul Uljukajevi ametlikult majandusarenguministri kohalt, kinnitas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

Peskovi sõnul oli tagandamise põhjuseks usalduse kuritarvitamine.

Advokaat: Uljukajev peab süüdistust provokatsiooniks

Tegemist on kõrgeima ametliku süüdistuse saanud Venemaa võimuesindajaga alates 1993. aastast.

2013. aastast majandusarenguministri ametis olnud Uljukajevi advokaadi Timofei Gridnevi sõnul eitab tema klient süüdistust ning peab seda "provokatsiooniks".

"Olen pühendunud uurimisega koostöö tegemisele võimalikult suures ulatuses, sest minu mainet ja head nime saab taastada vaid selles juhtumis tõeni jõudmisega," ütles Uljukajev kohtus. Enne kohtusaali viimist kuulati teda üle mitu tundi.

Allikas: AFP-Interfax-BNSÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.